- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Podnikateľské účty
- Koľko trvá a ako prebieha prevod peňazí v roku 2024?
Koľko trvá a ako prebieha prevod peňazí v roku 2024?
Práca s peniazmi je nevyhnutnou súčasťou života každého človeka. Či sa nám to páči alebo nie, účty sa platiť musia. V súčasnosti využíva väčšina z nás internet banking. Ako funguje systém internetových platieb, koľko trvá a z akých častí sa skladá vám prezradíme v článku.
Prevod peňazí rýchlo aj z pohodlia domova
Bankový prevod môžete uskutočniť hneď niekoľkými spôsobmi. Najpopulárnejšou možnosťou je online prevod cez internetbanking. Ďalej máte na výber telefonické bankovníctvo, email s platobnými údajmi, ktorý pošlete do banky, prípadne osobnú návštevu pobočky a vyplnenie formulára. Možnosť platby ponúkajú aj bankomaty niektorých slovenských bánk. Avšak v súčasnej modernej dobe siaha čoraz viac ľudí po možnosti platiť prostredníctvom mobilných aplikácií. Vykonanie prevodu peňazí môžete uskutočniť viacerými spôsobmi:
- platobný príkaz – jednorazová platba
- trvalý platobný príkaz – platba bude z vášho účtu odchádzať v pravidelných intervaloch
- hromadný platobný príkaz – uskutočnenie viacerých platieb naraz
- inkaso – zahŕňa platby za tzv. výdavky na domácnosť, ktorých výška môže byť každý mesiac iná, napr. elektrina, telefón, internet a podobne
Trvanie prevodu a poplatky
Trvanie prevodu je rôzne a závisí od viacerých faktorov. Prevod do inej banky, než je tá vaša, trvá v priemere jeden deň, avšak rýchlosť prevodu ovplyvňuje aj časť dňa, v rámci ktorej platbu uskutočníte, či posielate peniaze cez týždeň alebo počas víkendu a aká je aktuálna zaťaženosť bankového servera. V rámci jednej banky prebehne prevod takmer okamžite. Aj poplatky za prevod peňazí sa líšia, ich výšku stanovujú jednotlivé banky. Vo všeobecnosti ale platí, že ak posielate peniaze elektronicky či elektronicky rušíte alebo zadávate trvalé príkazy, neplatíte žiadny poplatok. Poplatky za služby účtujú banky v prípade osobnej návštevy pobočky.
Od 1. 2. 2022 sú dostupné už aj okamžité platby, o ktorých sa doteraz len rozprávalo. Je to rýchly prevod finančných prostriedkov medzi účtami vedenými v rôznych bankách. Pri okamžitom prevode sú pripísané prostriedky z účtu platiteľa na účet príjemcu do niekoľkých sekúnd a to aj počas víkendov, či sviatkov. Okamžité prevody však zatiaľ neumožňujú všetky banky, no vďaka nariadeniu európskej únie by sme sa mali čoskoro dočkať okamžitých prevodov vo všetkých bankách. Poplatky za takéto prevody sa v bankách rôznia, niekde sú zadarmo, inde súčasťou balíčkov. Poplatky, ktoré poskytovateľ platobných služieb uplatňuje v súvislosti s okamžitými úhradami v eurách, nemôžu byť vyššie ako poplatky uplatňované na transakcie „bez okamžitých“ úhrad v eurách.
Údaje pre uskutočnenie peňažného prevodu
- IBAN, resp. číslo účtu a kód banky platiteľa
- IBAN, resp. číslo účtu a kód banky príjemcu
- suma na úhradu
- mena
- variabilný, špecifický a konštantný symbol (nie sú povinné)
- dátum splatnosti
- pri návšteve pobočky aj podpis
Určite ste zaregistrovali pojem IBAN. Celý názov znie International Bank Account Number – medzinárodné číslo bankového účtu. V jednom čísle sú zakomponované všetky údaje, ktoré potrebuje identifikovať banka, odosielateľ aj príjemca platby.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.