Investovanie do fondov je jednoduché a výnosné
Sporenie formou investovania sa stáva čoraz populárnejšie aj na Slovensku. Súvisí to so zvyšujúcou sa finančnou gramotnosťou najmä mladých ľudí. Tí na jednej strane pochopili, že mať vlastné úspory – finančnú rezervu, môže výrazne pomôcť prekonať náročné obdobia. Na strane druhej hľadajú spôsoby ako svoje prostriedky čo najviac zhodnotiť. Sú ochotní prevziať aj určité riziko, ktoré je s investovaním spojené a hlavne, uvedomujú si, že investovanie do fondov sa oplatí v dlhodobom horizonte.
A práve o tom je vo všeobecnosti investovanie. Čím dlhšie sporíte – investujete, tým väčšie zhodnotenie môžete očakávať. Čo sú to podielové fondy, ako investovať do podielových fondov aj ktoré fondy sú najvýhodnejšie sa dočítate v dnešnom článku.
Ako investovať do fondov
Skôr než prezradíme ako investovať do fondov je potrebné vysvetliť, čo to tie fondy, konkrétne podielové fondy, vlastne sú. Mnohí Slováci si totiž mylne myslia, že investovať môžu robiť len skúsení finančníci a odrádza ich, že sa v tom príliš nevyznajú. A práve to je jeden veľký mýtus, ktorý sa pokúsime vyvrátiť.
Podielový fond spravuje správcovská spoločnosť a možno ho definovať ako spoločný majetok viacerých osôb, pričom každá osoba – investor, vlastní určitý podiel z daného fondu. Investovanie do fondov je tak kolektívnym investovaním. Vlastnícke práva podielového fondu sú reprezentované podielovými listami, ktoré vydala správcovská spoločnosť. Finančné prostriedky získané z ich predaja spoločnosť ďalej investuje.
Výhodou podielového investovania je, že aj vaším relatívne nízkym vkladom si môžete kúpiť časť dlhopisu či drahej akcie, na ktorú by ste sami možno nemali. Na ich výšku sa totiž poskladáte spoločne všetci investori vo fonde.
A ako investovať do fondov? Záleží od toho, či ste skúsený investor alebo začiatočník. Tým skúsenejším to vysvetľovať asi netreba, preto sa zameriame skôr na tých z vás, ktorí s investovaním veľa skúseností zatiaľ nemajú. Pre začiatočníkov je ideálnym riešením pravidelné investovanie a poradenie sa s odborníkom. V každom prípade, mali by ste sa aj jeho pýtať na tieto základné otázky:
- Aká je výkonnosť fondu? Nezameriavajte sa však len na posledný rok či dva, sledujte dlhodobú výkonnosť a priemerný výnos, napríklad počas jednej celej dekády.
- Akú výšku rizika predstavuje daný fond?
- Čo je súčasťou majetku fondu? Do čoho konkrétne vlastne budete investovať?
- Aká správcovská spoločnosť riadi fond? A zistite si následne niečo aj o nej.
- Aké náklady sú spojené s daným fondom? Poplatky ovplyvňujú váš čistý výnos.
Skúsený investičný špecialista by vám mal byť schopný odpovedať celkom presne na všetky tieto otázky a zároveň vás upozorniť aj na prípadné úskalia daného fondu.
Je dôležité si však uvedomiť, že výkonnosť fondu sa mení. V niektorých obdobiach bude klesať, v iných rásť. Skúsení investori vedia, že keď fond klesá, je dobre doň investovať – nakupujete totiž lacnejšie, podobne ako napríklad oblečenie vo výpredaji. A naopak, keď je fond na vrchole, oplatí sa predávať. To vy, ako laik, samozrejme posúdiť neviete. Preto je výborné práve pravidelné investovanie do podielového fondu. Ten manažujú špecialisti, ktorí v každom okamihu sledujú vývoj na trhoch a tomu prispôsobujú aj stratégie kúpy/predaja. Vy si len nastavíte trvalý príkaz v internet bankingu a sledujete, ako sa vaše peniaze zhodnocujú. Nezabudnite, že investovanie je dlhodobý proces a nesplašte sa, ak hodnota vášho fondu dramaticky klesne. V dlhodobom horizonte s najväčšou pravdepodobnosťou fond začne opäť rásť.
Nielen pre začínajúcich investorov je ideálne investovanie do tzv. ETF fondov, ktorých majetok tvoria akcie množstva rôznych spoločností. Ak sa aj stane, že niektoré z nich budú dosahovať negatívne výsledky, na celkovú výkonnosť fondu budú mať len minimálny vplyv, pretože akcie ziskovejších spoločností straty vyrovnajú. ETF fondy tak výrazným spôsobom eliminujú riziko straty.
Pre ktorý fond sa rozhodnúť?
Najskôr je potrebné zodpovedať si otázku, akú mieru rizika som ochotný podstúpiť a počas akého dlhého časového obdobia chcem sporiť. Podľa toho vám odborník poradí, či investovať do najmenej rizikových, ale zároveň aj najmenej výnosných dlhopisov alebo či je pre vás vhodné investovanie do akcií, ktoré predstavujú vyššie riziko (najmä v kratšom časovom horizonte), ale s podstatne väčšími možnosťami vyšších výnosov.
Dôležité je začať. Nevadí, že s malou sumou
Nie, toto nie je klišé. V investovaní naozaj platí, že dôležité je začať. A čím skôr, tým lepšie. Argument, že si v súčasnosti nemôžete dovoliť sporiť, lebo na to nemáte, neobstojí. Investovanie ani zďaleka nemusí byť spojené s vysokými sumami. Práve naopak. Už pravidelné vklady 15 či 20 eur vám o 15 či 20 rokov môžu priniesť zaujímavé zhodnotenie. Inými slovami, získate pasívny príjem. A čo je hlavné, získate sporiace návyky. To, že vám bude z účtu každý mesiac odchádzať vami zvolená suma začnete brať rovnako bežne ako odchádzajúce platby za elektriku, internet či mobilný telefón.
Verte, ak aj začnete s nízkymi sumami, už onedlho zistíte, že vám vlastne až tak nechýbajú a k tým 20 eurám prihodíte možno ďalších 10 alebo kľudne aj 20 eur. A keď sa pozriete, že už za rok či dva ste zarobili viac ako je výška inflácie, vaše rozhodnutie začať investovať ľutovať určite nebudete. Ako príklad môžeme uviesť mBank, ktorej klientom investičné sporenie v podobe mFondov vynieslo v pandemickom roku 2020 priemerne veľmi slušných 6,12 %.
Prečo investovať do fondov
Aj v tomto prípade si môžeme pomôcť mBank. Tá pre svojich klientov spísala 5 hlavných dôvodov, prečo sa oplatí investovanie do fondov práve cez ňu:
- Celý proces od založenia investičného účtu po samotné investovanie prebieha online, stačí pár klikov a ste investor.
- Žiadne vstupné ani výstupné poplatky, žiadne poplatky za zriadenie a vedenie účtu.
- Možnosť investovania už od 15 eur mesačne.
- Ponuka viac než 30 fondov od rôznych spoločností.
- Možnosť predať svoje podiely kedykoľvek a mať peniaze späť na účte už do týždňa.
Tým hlavným dôvodom však je, bez ohľadu na to, pre ktorú spoločnosť sa rozhodnete, získať zhodnotenie, ktoré fondy ponúkajú. Ako sme písali vyššie, zhodnotenie okolo 6% je veľmi slušné, zároveň však celkom bežné. Niektoré fondy zarábajú svojim investorom aj výrazne viac.
Informačný servis