Dajte si pozor na podvodné eshopy! Ako a podľa čoho ich odhaliť?
Potrebujete dokúpiť kancelársku techniku? Alebo nové pneumatiky na firemné auto? Alebo chcete značkový telefón? Trend nakupovania na internete je tu už niekoľko rokov a dnes nám to príde ako samozrejmé. To, čo však za samozrejmé nepokladáme, je riziko podvodu. Ako spoznať podvodný eshop a na čo by ste si mali dať pozor?
Základné preverenie eshopu na internete
Prvým krokom, ktorý by ste mali spraviť ešte skôr, než budete chcieť nakúpiť v akomkoľvek eshope, je jeho administratívne a finančné preverenie. Priamo na stránke si nájdite informácie o názve, sídle a kontaktné údaje spoločnosti, ktorá ho prevádzkuje.
Medzi varovné znaky patria zahraničná adresa alebo jej absencia, zahraničné telefónne číslo alebo jeho absencia, absencia emailovej adresy či názov spoločnosti, ktorý kopíruje alebo napodobňuje nejakú známu značku. Seriózny eshop by mal mať zverejnené všetky tieto údaje transparentne a ideálne je, ak sídli priamo na Slovensku.
Samozrejmosťou musí byť aj zverejnenie obchodných a reklamačných podmienok. Oba tieto dokumenty sú povinné a môžete sa z nich dozvedieť veľa aj o tom, ako a od koho nakupujete a rovnako tak aj to, ako môžete tovar vrátiť či reklamovať.
Ani splnenie všetkých týchto formálnych podmienok ešte nezaručuje istotu, že sa nestanete obeťou podvodu, vrátane finančného. Ak chcete spraviť niečo viac, odporúčame preveriť si prevádzkovateľa cez internetové služby na zistenie finančnej kondície, dlhov alebo histórie, napríklad cez slovenskú sociálnu sieť firiem a podnikateľov.
Podozrivá alebo iné meno kopírujúca doména
Jedným z najčastejších typov podvodov pri nakupovaní cez internet je napodobňovanie známejších online obchodov. Za týmto účelom sa využívajú názvy, ktoré kopírujú známu značku, ale s inou koncovkou domény, názvy, ktoré majú k menu značky pridané nejaké slová, alebo preklep v doméne, čiže zámena dvoch písmen.
Práve klamanie názvom známej značky je jedným z najčastejších a zároveň najťažšie odhaliteľných podvodov. Mnoho svetových spoločností pritom používa iba jednu stránku, väčšinou s koncovkou.com, kde majú slovenskú jazykovú verziu.
Do kategórie podozrivých by ste mali zaradiť aj eshop, ktorý má príliš dlhý názov domény a navyše v cudzom jazyku. Je pritom jedno, či je koncovka.sk, môže ísť iba o využitie slovenskej domény pre dodanie väčšej autority. To isté platí aj naopak, čiže ak je názov slovenský, ale koncovka je zahraničná a taká, ktorú nepoznáte.
Extrémne nízke ceny a platba iba vopred
V dnešnej dobe inflácie príde úspora každého Eura vhod a to je osvedčená pasca na dôverčivého zákazníka, ktorú podvodné eshopy veľmi často využívajú. Ak ste niekde našli ten istý tovar, ale lacnejší o tretinu či polovicu, zbystrite pozornosť.
O to viac, ak sa to na webstránke nedá prehliadnuť a vyskakujú na vás rôzne farebné bannery či grafické pútače propagujúce extrémne zľavy, akcie alebo výpredaj. Pokiaľ k tomu eshop pridá aj časové obmedzenie nákupu iba niekoľko minút, čiže vás jasne tlačí do rýchleho rozhodnutia bez možnosti preverenia, dajte radšej ruky preč!
Pozor si treba dať aj na dobu dodania. Mnoho eshopov, najmä tých, kde sú ceny až podozrivo nízke, nemá skoro žiadny tovar skladom. Naopak, všetko je na objednávku a dodanie môže trvať aj viac týždňov, no to sa dozviete až po zaplatení.
Pokiaľ ide o zaplatenie, základným pravidlom je, že ak ste niekde ešte nenakupovali, nikdy neplaťte nič vopred. Ak eshop, kde sa chystáte nakúpiť, neponúka možnosť kúpy a dodania na dobierku, ale nekompromisne vyžaduje iba platbu vopred, je to podozrivé. Zvážte riziko, že k peniazom a ani tovaru sa už nemusíte dostať!
Vzhľad a obsah stránky, gramatické chyby
Vyzerá webstránka eshopu už na prvý pohľad staro? Je dizajn príliš amatérsky alebo príliš rozhádzaný, sú v ňom zjavné chyby? Alebo sú obrázky príliš neostré, nesúvisiace s produktom, používa eshop ilustračné obrázky namiesto reálnych?
Všetky tieto znaky ukazujú na to, že webstránka bola pripravená narýchlo alebo okopírovaná od inej. To isté platí aj pre obsah, napríklad nespisovné výrazy, príliš časté preklepy, skomoleniny alebo spájanie nesúvisiacich slov v rôznych jazykoch sú znaky, že môže ísť o podvod. To isté platí aj pre nadmerne časté pravopisné chyby.
Pozor si treba dať na gramatiku, štylistické chyby, zmätočné slová aj celé vety. Ak sú ceny v eshope uvedené v inej mene, ako je oficiálna mena Euro, môže to byť znamenie okopírovania webstránky z nejakého zahraničného eshopu.
Ak na vás stránka vizuálne či obsahovo pôsobí akokoľvek podozrivo, radšej sa jej vyhnite. Áno, nejaký ten preklep sa môže stať aj známemu a veľkému obchodu, no ide naozaj o výnimku. Jasným varovným znakom je používanie cudzích slov, či už v názvoch produktov, ich popise, názvoch kategórií alebo kdekoľvek na webstránke.
Nenakupujte bezhlavo, majte financie pod kontrolou!
Či už ste malý živnostník alebo obchodná spoločnosť, okrem podvodných eshopov ohrozuje vašu finančnú kondíciu aj neuvážená nákupná politika. Plánovanie a prehľad vo finančných tokoch sú základom finančného zdravia každého podnikateľa.
Preto skôr, než sa rozhodnete pre akýkoľvek nákup, spravte si súhrnný prehľad toho, čo naozaj potrebujete a čo môže počkať. Dôležité je tiež poznať nielen aktuálny stav na vašom bankovom účte, ale mať aj prehľad o doterajších výdavkoch či plánovaných príjmoch. To vám umožní plánovať a mať firemné peniaze pod kontrolou.
Získať prehľad môžete cez výpisy z účtov, na základe konzultácie so svojou účtovníčkou, ale aj cez špeciálne firemné aplikácie na správu financií či administratívnych záležitostí. Vďaka nim si viete lepšie plánovať výdavky aj príjmy vo svojom podnikaní.
Informačný servis