Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dajte si pozor na podvodné eshopy! Ako a podľa čoho ich odhaliť?

Podvodné eshopy
Foto: Getty Images
8. septembra 2023 Autor Informačný servis Tlačiť

Potrebujete dokúpiť kancelársku techniku? Alebo nové pneumatiky na firemné auto? Alebo chcete značkový telefón? Trend nakupovania na internete je tu už niekoľko rokov a dnes nám to príde ako samozrejmé. To, čo však za samozrejmé nepokladáme, je riziko podvodu. Ako spoznať podvodný eshop a na čo by ste si mali dať pozor?

Základné preverenie eshopu na internete

Prvým krokom, ktorý by ste mali spraviť ešte skôr, než budete chcieť nakúpiť v akomkoľvek eshope, je jeho administratívne a finančné preverenie. Priamo na stránke si nájdite informácie o názve, sídle a kontaktné údaje spoločnosti, ktorá ho prevádzkuje.

Medzi varovné znaky patria zahraničná adresa alebo jej absencia, zahraničné telefónne číslo alebo jeho absencia, absencia emailovej adresy či názov spoločnosti, ktorý kopíruje alebo napodobňuje nejakú známu značku. Seriózny eshop by mal mať zverejnené všetky tieto údaje transparentne a ideálne je, ak sídli priamo na Slovensku.

Samozrejmosťou musí byť aj zverejnenie obchodných a reklamačných podmienok. Oba tieto dokumenty sú povinné a môžete sa z nich dozvedieť veľa aj o tom, ako a od koho nakupujete a rovnako tak aj to, ako môžete tovar vrátiť či reklamovať.

Ani splnenie všetkých týchto formálnych podmienok ešte nezaručuje istotu, že sa nestanete obeťou podvodu, vrátane finančného. Ak chcete spraviť niečo viac, odporúčame preveriť si prevádzkovateľa cez internetové služby na zistenie finančnej kondície, dlhov alebo histórie, napríklad cez slovenskú sociálnu sieť firiem a podnikateľov.

Podozrivá alebo iné meno kopírujúca doména

Jedným z najčastejších typov podvodov pri nakupovaní cez internet je napodobňovanie známejších online obchodov. Za týmto účelom sa využívajú názvy, ktoré kopírujú známu značku, ale s inou koncovkou domény, názvy, ktoré majú k menu značky pridané nejaké slová, alebo preklep v doméne, čiže zámena dvoch písmen.

Práve klamanie názvom známej značky je jedným z najčastejších a zároveň najťažšie odhaliteľných podvodov. Mnoho svetových spoločností pritom používa iba jednu stránku, väčšinou s koncovkou.com, kde majú slovenskú jazykovú verziu.

Do kategórie podozrivých by ste mali zaradiť aj eshop, ktorý má príliš dlhý názov domény a navyše v cudzom jazyku. Je pritom jedno, či je koncovka.sk, môže ísť iba o využitie slovenskej domény pre dodanie väčšej autority. To isté platí aj naopak, čiže ak je názov slovenský, ale koncovka je zahraničná a taká, ktorú nepoznáte.

Extrémne nízke ceny a platba iba vopred

V dnešnej dobe inflácie príde úspora každého Eura vhod a to je osvedčená pasca na dôverčivého zákazníka, ktorú podvodné eshopy veľmi často využívajú. Ak ste niekde našli ten istý tovar, ale lacnejší o tretinu či polovicu, zbystrite pozornosť.

O to viac, ak sa to na webstránke nedá prehliadnuť a vyskakujú na vás rôzne farebné bannery či grafické pútače propagujúce extrémne zľavy, akcie alebo výpredaj. Pokiaľ k tomu eshop pridá aj časové obmedzenie nákupu iba niekoľko minút, čiže vás jasne tlačí do rýchleho rozhodnutia bez možnosti preverenia, dajte radšej ruky preč!

Pozor si treba dať aj na dobu dodania. Mnoho eshopov, najmä tých, kde sú ceny až podozrivo nízke, nemá skoro žiadny tovar skladom. Naopak, všetko je na objednávku a dodanie môže trvať aj viac týždňov, no to sa dozviete až po zaplatení.

Pokiaľ ide o zaplatenie, základným pravidlom je, že ak ste niekde ešte nenakupovali, nikdy neplaťte nič vopred. Ak eshop, kde sa chystáte nakúpiť, neponúka možnosť kúpy a dodania na dobierku, ale nekompromisne vyžaduje iba platbu vopred, je to podozrivé. Zvážte riziko, že k peniazom a ani tovaru sa už nemusíte dostať!

Vzhľad a obsah stránky, gramatické chyby

Vyzerá webstránka eshopu už na prvý pohľad staro? Je dizajn príliš amatérsky alebo príliš rozhádzaný, sú v ňom zjavné chyby? Alebo sú obrázky príliš neostré, nesúvisiace s produktom, používa eshop ilustračné obrázky namiesto reálnych?

Všetky tieto znaky ukazujú na to, že webstránka bola pripravená narýchlo alebo okopírovaná od inej. To isté platí aj pre obsah, napríklad nespisovné výrazy, príliš časté preklepy, skomoleniny alebo spájanie nesúvisiacich slov v rôznych jazykoch sú znaky, že môže ísť o podvod. To isté platí aj pre nadmerne časté pravopisné chyby.

Pozor si treba dať na gramatiku, štylistické chyby, zmätočné slová aj celé vety. Ak sú ceny v eshope uvedené v inej mene, ako je oficiálna mena Euro, môže to byť znamenie okopírovania webstránky z nejakého zahraničného eshopu.

Ak na vás stránka vizuálne či obsahovo pôsobí akokoľvek podozrivo, radšej sa jej vyhnite. Áno, nejaký ten preklep sa môže stať aj známemu a veľkému obchodu, no ide naozaj o výnimku. Jasným varovným znakom je používanie cudzích slov, či už v názvoch produktov, ich popise, názvoch kategórií alebo kdekoľvek na webstránke.

Nenakupujte bezhlavo, majte financie pod kontrolou!

Či už ste malý živnostník alebo obchodná spoločnosť, okrem podvodných eshopov ohrozuje vašu finančnú kondíciu aj neuvážená nákupná politika. Plánovanie a prehľad vo finančných tokoch sú základom finančného zdravia každého podnikateľa.

Preto skôr, než sa rozhodnete pre akýkoľvek nákup, spravte si súhrnný prehľad toho, čo naozaj potrebujete a čo môže počkať. Dôležité je tiež poznať nielen aktuálny stav na vašom bankovom účte, ale mať aj prehľad o doterajších výdavkoch či plánovaných príjmoch. To vám umožní plánovať a mať firemné peniaze pod kontrolou.

Získať prehľad môžete cez výpisy z účtov, na základe konzultácie so svojou účtovníčkou, ale aj cez špeciálne firemné aplikácie na správu financií či administratívnych záležitostí. Vďaka nim si viete lepšie plánovať výdavky aj príjmy vo svojom podnikaní.

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

eshoppodvodPR

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X