Čo vám pomôže zvládnuť implementáciu ERP systému
V dnešnej dobe digitalizácie a zvyšujúcej sa konkurencie je pre firmy nevyhnutné hľadať cesty, ako zvýšiť efektivitu a optimalizovať svoje procesy. Jedným z osvedčených nástrojov na dosiahnutie týchto cieľov je implementácia Enterprise Resource Planning (ERP) systému. ERP systémy ponúkajú integráciu rôznych podnikových procesov do jednotného a efektívneho systému, čo prináša mnohostranné výhody. Ale ako na to, aby implementácia ERP skutočne priniesla očakávané výsledky?
Dôležitosť výberu dodávateľa, systému a kľúčových osôb vo firme
Kľúčom k úspechu je dôkladná príprava a strategický prístup. Je dôležité, aby firma nevnímala ERP systém ako magické riešenie všetkých problémov, ale ako nástroj, ktorý vyžaduje správne nasadenie a podporu. Prvým krokom k hladkej implementácii je výber:
- správneho tímu,
- vhodného systému a
- skúseného dodávateľ
Okrem kľúčovej osoby s veľmi dobrou znalosťou podniku by mali byť v tíme zástupcovia všetkých oddelení, ktorí budú s ERP systémom pracovať, napr. nákupcovia, skladníci, účtovníci, obchodníci, zamestnanci zákazníckej podpory a podobne.
Výber systému a dodávateľa by mal vychádzať zo zoznamu vašich požiadaviek na systém, Zvážte svoje aktuálne ciele a požiadavky, ale aj požiadavky budúce. ERP systém si predsa len zaobstarávate na niekoľko rokov.
Každý systém sa hodí na iný typ podnikania, a preto je v ďalšom kroku dôležité preskúmať trh a zistiť, aké sú vaše možnosti. Pri hľadaní sa zamerajte na ERP systémy, ktoré:
- spĺňajú vaše prioritné požiadavky,
- sú vhodné pre firmu vašej veľkosti a umožňujú rast,
- možno prepojiť s nástrojmi tretích strán,
- používajú firmy vo vašom odbore.
„Odporúčam, aby ste si vopred dôkladne prichystali check-list otázok, ktoré sa chcete dodávateľa spýtať. Keby ste sa pýtali z hlavy, mohli by ste na niečo dôležité zabudnúť. Zároveň sa pýtajte aj na veci, ktoré sú pre vás v súčasnom systéme samozrejmosťou.
Často sa stretávam s tým, že zákazníci si pripravia body, ktoré ich trápia, ale zabúdajú sa spýtať na to, čo je pre nich bežné.“ Pavol Petráš, vedúci implementácií Money ERP.
Money ERP je systém vhodný pre menšie a stredné firmy. Využijú ho maloobchody a veľkoobchody, e-shopy, sklady, zákazkové firmy, účtovné kancelárie a servisné firmy. Tu si môžete prečítať skúsenosti zákazníkov Money ERP z rôznych odvetví.
Predimplementačná analýza
Prechod na ERP systém vám pomôže zvládnuť aj predimplementačná analýza. Cieľom predimplementačnej analýzy je podrobné rozplánovanie priebehu implementácie a príprava. Eliminuje a predchádza rizikám, ktoré môžu počas implementácie nastať.
Predimplementačná analýza sa sústredí napríklad na:
- požiadavky a prípravu podkladov pre nastavenie,
- procesy vo firme s vyladením systému podľa nich,
- návrh školenia zamestnancov,
- zistenie, s akým HW sa vo firme pracuje,
- zhromaždenie podkladov pre vývojárov, ktorí budú funkcie programovať,
- vytvorenie harmonogramu implementácie.
Výstupom je dokument, v ktorom nájdete všetky zistené informácie a presný postup implementácie vrátane časového harmonogramu.
Dôkladná príprava pred samotnou implementáciou
Dobrý dodávateľ by vám mal s dostatočným predstihom povedať, čo je potrebné pred implementáciou pripraviť. Konkrétne kroky sa líšia v závislosti od systému. Základ je ale pripraviť:
- počítače a servery,
- zamestnancov a implementačný tím,
- dáta na import.
Čo si z toho odniesť? Pre úspešnú implementáciu sa riaďte niekoľkými pravidlami
- S výberom ERP systému a jeho dodávateľa sa neponáhľajte. Musí spĺňať vaše požiadavky a byť overený.
- Dodržiavajte odporúčania, ktoré vám dodávateľ dá.
- Odovzdajte všetky informácie dodávateľovi počas predimplentačnej analýzy.
- Vo firme vytvorte implementačný tím a poskytnite mu dostatok času.
- Dodržiavajte harmonogram.
Odborníci Money ERP pre vás pripravili podrobný e-book o Money ERP.
Informačný servis