Okrem vnútorných zdrojov sa možno obrátiť aj na vonkajšie.
Ak podnikateľ nechce vkladať do podnikania ďalšie vlastné peniaze, a ani zvyšovať svoj pôvodný vklad, má na výber viacero možností.
Kde si požičať
Finančné potreby podnikania sa jeho rozbehnutím nekončia, ale len začínajú. Nevyhnutnosť ďalšieho financovania zákonite vyplynie z každodenných činností v snahe o rozvoj.
Na výber sú:
1. Štandardné úverové financovanie
– dlhodobé a strednodobé úvery, vydanie akcií alebo obligácií
– krátkodobé úvery, dodávateľské úvery, preddavky od odberateľov
2. Projektové financovanie
– lízing, faktoring (odkúpenie krátkodobých pohľadávok), forfaiting (odkúpenie dlhodobých pohľadávok), franchising (tzv. kúpa hotového podnikania na kľúč), rizikový kapitál
3. Dotácie
Kľúčové faktory rozhodovania
Pri výbere vonkajšieho zdroja financovania zohráva významnú úlohu množstvo rozličných faktorov. Keďže riadenie finančných tokov nie je presná veda, každý prípad je v podstate individuálny. Tomu preto musí zodpovedať aj výber potenciálneho zdroja, ktorý oslovíme.
Kľúčové faktory:
- účel
- riziko
- ziskovosť
- spoločenská prospešnosť
Účel
Rozhodujúcim faktorom je prirodzene účel, na aký finančné zdroje potrebujeme. Podľa neho môžeme zjednodušene povedať, že zháňame kapitál alebo hotovostné peniaze. Kapitál hľadáme vtedy, ak majú zdroje poslúžiť na rozšírenie, modernizáciu alebo zveľadenie podniku. Teda chceme investovať.
Finančné zdroje v podobe hotovostných peňazí na druhej strane zabezpečujú priebežnú platobnú schopnosť a aktuálnu dostupnosť peňazí (likviditu) počas bežnej činnosti.
Riziko
Prirodzene, čím rizikovejší účel, tým sa zdroje hľadajú ťažšie. V súčasnosti je už ale dosť subjektov, ktoré sa venujú aj investovaniu do nie celkom istých projektov.
Ziskovosť
Platí, že čím optimistickejšia vidina veľkého zisku, tým treba rátať s väčším rizikom. Od toho sa odvíja aj cena financovania. Teda čo vás požičanie zdrojov bude stáť.
Spoločenská prospešnosť
Ak váš účel spĺňa kritériá prospešnosti pre spoločnosť, máte naporúdzi tiež verejné zdroje zo štátneho rozpočtu, verejných rozpočtov a eurofondov. Pri nich však musíte rátať s náročnejšími administratívnymi postupmi.
Od koho si požičať
1. Tradičné zdroje
- banky
- fondy
- jednotlivci
- súkromné spoločnosti
2. Ďalšie spôsoby
3. Dotácie
Práve poslednému spôsobu sa budeme venovať v ďalšom diele seriálu o zdrojoch na financovanie podnikania.