Inflácia tak bola podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska už štvrtý mesiac po sebe mierne nižšia, ako sa očakávalo. Okrem slabého rastu miezd a nízkeho domáceho dopytu tlmia rast cenovej hladiny aj niektoré externé faktory.
„Aktuálne spomalenie importných cien, relatívne nízke ceny energetických komodít na svetových trhoch podporené stabilnou produkciu krajín OPEC a zníženým odhadom rastu svetovej ekonomiky predstavujú prostredie pre súčasnú nízku infláciu,“ konštatuje sa v komentári menového úseku centrálnej banky.
Klesať by už mali aj ceny potravín
Hlavným motorom súčasného rastu cien sú tak podľa analytika UniCredit Ľubomíra Koršňáka potraviny. Ich medziročný rast by sa však mal od júna začať štatisticky spomaľovať v dôsledku vyššej minuloročnej porovnávacej bázy. Hoci pre vývoj cien potravín v závere roka bude kľúčová tohtoročná úroda, príspevok cien potravín k celkovej inflácii by sa mal zmenšovať.
„Pri chýbajúcom domácom dopyte a priaznivom vývoji cien energií by sa tak medziročná inflácia na prelome leta a jesene mohla tlačiť k úrovni 1 %,“ odhaduje analytik.
Oproti roku 2012 zdraželi najmä vzdelávacie služby
V medziročnom porovnaní vzrástli v máji najmä ceny za vzdelávanie o 7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 4,4 %, rozličné tovary a služby o 3,2 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,8 % a alkoholické nápoje a tabak o 2,3 %. V porovnaní s májom 2012 však zdražela aj rekreácia a kultúra o 2 %, zdravie o 1,6 %, poštové a telekomunikačné služby o 0,7 %, odevy a obuv o 0,5 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,4 % a tiež nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,3 %. Klesli iba ceny v doprave o 1,6 %.
Ceny za bývanie ostali v porovnaní s aprílom rovnaké
Na medzimesačnej báze najrýchlejšie rástli ceny za potraviny a nealkoholické nápoje o 0,7 % a odevy a obuv o 0,5 %. Mierny rast o 0,1 % zaznamenali štatistici aj pri alkoholických nápojoch a tabaku, zdraví a hoteloch, kaviarňach a reštauráciách. Naopak klesli ceny poštových a telekomunikačných služieb o 0,5 %, dopravy o 0,4 %, rozličných tovarov a služieb o 0,3 %. Na aprílovej úrovni zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, rekreácia a kultúra a vzdelávanie.
Stagnujú aj jadrová a čistá inflácia
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v máji zotrvala na aprílových 1,8 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, mierne spomalila z aprílových 1,2 % na 1,1 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia 0,1 % a čistá inflácia bola záporná na úrovni 0,1 %.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %. S oslabovaním hospodárskej aktivity sa však momentálne očakáva aj oslabenie dynamiky rastu spotrebiteľských cien.