Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania
Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania (ďalej len NARMSP) založila vláda SR a Európska únia (ďalej len EÚ) za účelom podpory rozvoja a rastu malého a stredného podnikania na Slovensku.
Jej cieľom je prostredníctvom stimulácie rastu sektora, zvyšovania jeho konkurencieschopnosti, internacionalizácie a prieniku na nové trhy uľahčiť prístupu malého a stredného podnikania ku kapitálovým zdrojom a posilniť konkurencieschopnosť sektora v rámci spoločného trhu EÚ a aj na trhoch tretích krajín.
Hlavné aktivity NARMSP
NARMSP podporuje malých a stredných podnikateľov rôznymi iniciatívami zameranými na zvýšenie inovačnej a konkurenčnej schopnosti vo firmách. Napríklad:
- asistovaním podnikateľom pri vyhľadávaní kooperačných partnerov, podávaním informácií o legislatívnych zmenách na vnútornom trhu EÚ a aj na trhoch tretích krajín,
- poskytovaním informačných seminárov a školení s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť podnikov a zlepšiť ich flexibilitu na trhu,
- podávaním poradenských služieb pre malých a stredných podnikateľov, ponúkaním účasti v medzinárodných projektoch financovaných zo zdrojov EÚ alebo zo štátneho rozpočtu,
- realizáciou štátnych programov, grantov štrukturálnych fondov, poskytovaním mikropôžičiek a rozvojom prístupu malých a stredných podnikateľov k rizikovému kapitálu.
NARMSP svojimi aktivitami prispieva k zlepšeniu a skvalitneniu podnikateľského prostredia a k zvyšovaniu hospodárskej výkonnosti krajiny.V súčasnosti realizuje NARMSP na Slovensku tieto aktivity:
- Projekt „Podpora podnikania žien na Slovensku“Cieľom projektu je na praktických stretnutiach inšpirovať a motivovať ženy na materskej dovolenke, nezamestnané ženy, mamičky a študentky k podnikaniu prostredníctvom osobnej konfrontácie svojich vlastných predstáv a názorov a predávaní skúseností úspešných podnikateliek.
- Projekt „Podpora maďarsko–slovenskej spolupráce malých a stredných podnikov“Cieľom projektu je posilnenie konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov v prihraničnej oblasti, zlepšenie a zefektívnenie služieb poskytovaných pre malé a stredné podniky na prihraničnom maďarsko–slovenskom území a stimulácia aktívnejšej cezhraničnej spolupráce.
- Projekt „Globálne vzdelávanie podnikateľov“Cieľom tohto projektu je podporiť internacionalizáciu a expandovanie malých a stredných podnikov do rozvojových krajín. Pomáha zvyšovaním povedomia o problémoch a príležitostiach v rozvojových krajinách a skvalitňovaním prístupu k informáciám na týchto trhoch prekonať mylné vnímanie našich podnikateľov o daných krajinách ako o zdrojoch chudoby a bezpečnostných hrozieb.
- Podporný program „Pomoc malým a stredným podnikateľom na trhu EÚ“Cieľom programu je poskytovanie informácií a poradenstva malým a stredným podnikateľom o všetkých záležitostiach súvisiacich s ich pôsobením na vnútornom trhu EÚ a podpora rozvoja ich spolupráce na trhoch v štátoch EÚ a tretích krajín za účelom zvyšovania konkurencieschopnosti, podporovania inovácie a zabezpečenia efektívnej medzinárodnej kooperácie malých a stredným podnikateľov.
- Poskytovanie „Rizikového kapitálu“Poskytnutie vkladu finančných prostriedkov investorom do vlastného imania spoločností. Je to vlastne ponuka financovania podnikateľských zámerov s vyššou mierou rizika a vyšším potenciálom zhodnotenia.za účelom zahájenia činnosti, rozvoja alebo transformácie vlastníctva. Napríklad financovanie dokončenia výskumu, vývoja a dopracovania výroby výrobku alebo služieb.
- Mikropôžičkový programRieši problém prístupu malých podnikateľov v regiónoch ku kapitálu formou poskytovania malých úverov používaných na stabilizáciu a rozvoj podnikateľských aktivít a preklenutie dočasných problémov pri financovaní podnikateľskej činnosti. Program podporuje rozvoj malého podnikania a začínajúcich podnikateľov, pomáha udržovať zamestnanosť v regiónoch a tvorí nové pracovné miesta.