- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Predtým a potom: Obrázky, ktoré ukazujú, ako sa Zem menila vplyvom klimatických zmien
Predtým a potom: Obrázky, ktoré ukazujú, ako sa Zem menila vplyvom klimatických zmien
Takmer všetci vedci v súčasnosti sa zhodnú v tom, že globálne klimatické zmeny sú spôsobené ľuďmi. Len sotva sa napríklad nedá nevidieť, ako sa veci menia, ako máme v našich končinách stále teplejšie a zo štyroch ročných období sa postupne stávajú len dve.
Na konci septembra britská vláda sľúbila 5,8 miliardy libier na podchytenie „tvrdého orieška“ klimatických zmien v rozvojových krajinách. Veľa iných vlád na svete tiež „nalieva“ peniaze do hľadania riešenia týchto problémov.
Ustavične sa otepľujúca planéta ovplyvňuje životné prostredie mnohými spôsobmi. Globálne rastúce teploty, ku ktorým v značnej miere prispievajú človekom produkované skleníkové plyny, sú zdrojom živo diskutovaných, pozorovateľných zmien týkajúcich sa našej planéty, akými sú napríklad roztápanie ľadovcov, rastúca hladina morí, otepľovanie oceánov, ale trebárs aj zvýšený výskyt extrémnych výkyvov počasia a problematických prírodných úkazov (hurikány, suchá, lesné požiare a záplavy).
Na obrázkoch si môžete pozrieť, aký vplyv – či už priamy alebo nepriamy – majú klimatické zmeny a udalosti na ne naviazané na rôzne regióny sveta.
Národný park Rocky Mountain predtým: Zdravé borovicové stromy pokrývali desiatky miliónov akrov severozápadu Spojených štátov a západu Kanady.
Národný park Rocky Mountain potom: Svah mŕtvych borovíc, ktoré napadol lykožrút, je následkom efektu vysokých a zvyšujúcich sa teplôt v oblastiach pohorí. V minulosti nízke teploty a mrazy redukovali populácie škodlivého hmyzu. Chrobáky sú teraz schopné prežiť teplejšie zimy, čo vedie k devastujúcemu pustošeniu.
Veľká koralová bariéra predtým: Jedna z najviac biologicky rozmanitých oblastí na svete, austrálska Veľká koralová bariéra, zaberala plochu takmer 350-tisíc kilometrov štvorcových, čiže približne rozlohu Texas. Okyslenie oceánu a jeho stúpajúca teplota, spôsobená klimatickými zmenami, sú najväčšími dlhodobými hrozbami tejto lokality.
Veľká koralová bariéra potom: Zvýšenie teploty oceánu spustilo rozsiahle blednutie koralov, teda ich omnoho väčšiu náchylnosť na odumretie. A koraly sú pre život oceánu životne dôležité.
Dunaj predtým: Druhá najdlhšia európska rieka tečie na východ z Nemecka až do Čierneho mora v Rumunsku. Povodie Dunaja je veľmi dôležité pre priemysel, prepravu, poľnohospodárstvo a rybolov.
Dunaj potom: Medzi rokmi 2011 a 2012 spôsobilo dlhotrvajúce sucho to, že hladina Dunaja bola veľmi (rekordne) nízko. To spôsobilo stroskotávanie lodí a paralyzovalo časti tejto „rušnej“ vodnej trasy.
Alpy predtým: Matterhorn, jeden z najvyšších vrchov Európy, sa nachádza v Alpách na hranici medzi Švajčiarskom a Talianskom. Ešte 16. augusta 1960 bol na obrázku pokrytý snehom a ľadom.
Alpy teraz: Švajčiarsky vrchol, odfotený 18. augusta 2005, má na sebe iba jemnú pokrývku. Ľadovce sa topia, voda steká a zateká do puklín, prehlbujúcich sa po viacerých cykloch mrznutia a topenia. Rozpad Matterhornu symbolicky reprezentuje dôsledky klimatických zmien vo vzťahu k takmer celým Alpám.
Ľadovec Muir predtým: V druhej polovici 19. storočia odfotili aljašský ľadovec Muir, ktorý sa, ako to vidno v popredí, skladal z množstva ľadových vrchov, pričom niektoré boli široké aj viac ako dva metre.
Ľadovec Muir teraz: K roku 2005 ľadovec ustúpil o takmer 50 kilometrov. Hoci je fotografia urobená na rovnakom mieste ako predchádzajúca, ľadovec na nej vôbec nevidieť. Teraz je tam nadbytok vegetácie (na západe) a kamienková pláž (v popredí). Kamenie vzniklo aj vďaka usadeniu sedimentu a topeniu ľadovcov.
Čadské jazero predtým: Africké jazero, na obrázku v 30. rokoch, bolo kedysi jedným zo šiestich najväčších jazier sveta. Poskytovalo vodu prinajmenšom 20 miliónom ľudí v Nigérii, Čade, Kamerune a Nigeri.
Čadské jazero teraz: Jazero stratilo od 60. rokov približne 80 % svojej rozlohy. Dôvodom je kombinovaný efekt zavlažovania, prehradzovania riek a globálneho otepľovania.