Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Predtým a potom: Obrázky, ktoré ukazujú, ako sa Zem menila vplyvom klimatických zmien

klimatické zmeny
www.businessinsider.com
3. novembra 2015 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Takmer všetci vedci v súčasnosti sa zhodnú v tom, že globálne klimatické zmeny sú spôsobené ľuďmi. Len sotva sa napríklad nedá nevidieť, ako sa veci menia, ako máme v našich končinách stále teplejšie a zo štyroch ročných období sa postupne stávajú len dve.

Na konci septembra britská vláda sľúbila 5,8 miliardy libier na podchytenie „tvrdého orieška“ klimatických zmien v rozvojových krajinách. Veľa iných vlád na svete tiež „nalieva“ peniaze do hľadania riešenia týchto problémov.

Ustavične sa otepľujúca planéta ovplyvňuje životné prostredie mnohými spôsobmi. Globálne rastúce teploty, ku ktorým v značnej miere prispievajú človekom produkované skleníkové plyny, sú zdrojom živo diskutovaných, pozorovateľných zmien týkajúcich sa našej planéty, akými sú napríklad roztápanie ľadovcov, rastúca hladina morí, otepľovanie oceánov, ale trebárs aj zvýšený výskyt extrémnych výkyvov počasia a problematických prírodných úkazov (hurikány, suchá, lesné požiare a záplavy).

Na obrázkoch si môžete pozrieť, aký vplyv – či už priamy alebo nepriamy – majú klimatické zmeny a udalosti na ne naviazané na rôzne regióny sveta.

Národný park Rocky Mountain predtým: Zdravé borovicové stromy pokrývali desiatky miliónov akrov severozápadu Spojených štátov a západu Kanady.

borovice
www.businessinsider.com

Národný park Rocky Mountain potom: Svah mŕtvych borovíc, ktoré napadol lykožrút, je následkom efektu vysokých a zvyšujúcich sa teplôt v oblastiach pohorí. V minulosti nízke teploty a mrazy redukovali populácie škodlivého hmyzu. Chrobáky sú teraz schopné prežiť teplejšie zimy, čo vedie k devastujúcemu pustošeniu.

borovice
www.businessinsider.com

Veľká koralová bariéra predtým: Jedna z najviac biologicky rozmanitých oblastí na svete, austrálska Veľká koralová bariéra, zaberala plochu takmer 350-tisíc kilometrov štvorcových, čiže približne rozlohu Texas. Okyslenie oceánu a jeho stúpajúca teplota, spôsobená klimatickými zmenami, sú najväčšími dlhodobými hrozbami tejto lokality.

Veľká koralová bariéra
www.businessinsider.com

Veľká koralová bariéra potom: Zvýšenie teploty oceánu spustilo rozsiahle blednutie koralov, teda ich omnoho väčšiu náchylnosť na odumretie. A koraly sú pre život oceánu životne dôležité.

Veľká koralová bariéra
www.businessinsider.com

Dunaj predtým: Druhá najdlhšia európska rieka tečie na východ z Nemecka až do Čierneho mora v Rumunsku. Povodie Dunaja je veľmi dôležité pre priemysel, prepravu, poľnohospodárstvo a rybolov.

Dunaj
www.businessinsider.com

Dunaj potom: Medzi rokmi 2011 a 2012 spôsobilo dlhotrvajúce sucho to, že hladina Dunaja bola veľmi (rekordne) nízko. To spôsobilo stroskotávanie lodí a paralyzovalo časti tejto „rušnej“ vodnej trasy.

Dunaj
www.businessinsider.com

Alpy predtým: Matterhorn, jeden z najvyšších vrchov Európy, sa nachádza v Alpách na hranici medzi Švajčiarskom a Talianskom. Ešte 16. augusta 1960 bol na obrázku pokrytý snehom a ľadom.

Alpy
www.businessinsider.com

Alpy teraz: Švajčiarsky vrchol, odfotený 18. augusta 2005, má na sebe iba jemnú pokrývku. Ľadovce sa topia, voda steká a zateká do puklín, prehlbujúcich sa po viacerých cykloch mrznutia a topenia. Rozpad Matterhornu symbolicky reprezentuje dôsledky klimatických zmien vo vzťahu k takmer celým Alpám.

Alpy
www.businessinsider.com

Ľadovec Muir predtým: V druhej polovici 19. storočia odfotili aljašský ľadovec Muir, ktorý sa, ako to vidno v popredí, skladal z množstva ľadových vrchov, pričom niektoré boli široké aj viac ako dva metre.

ľadovce
www.businessinsider.com

Ľadovec Muir teraz: K roku 2005 ľadovec ustúpil o takmer 50 kilometrov. Hoci je fotografia urobená na rovnakom mieste ako predchádzajúca, ľadovec na nej vôbec nevidieť. Teraz je tam nadbytok vegetácie (na západe) a kamienková pláž (v popredí). Kamenie vzniklo aj vďaka usadeniu sedimentu a topeniu ľadovcov.

ľadovce
www.businessinsider.com

Čadské jazero predtým: Africké jazero, na obrázku v 30. rokoch, bolo kedysi jedným zo šiestich najväčších jazier sveta. Poskytovalo vodu prinajmenšom 20 miliónom ľudí v Nigérii, Čade, Kamerune a Nigeri.

Čadské jazero
www.businessinsider.com

Čadské jazero teraz: Jazero stratilo od 60. rokov približne 80 % svojej rozlohy. Dôvodom je kombinovaný efekt zavlažovania, prehradzovania riek a globálneho otepľovania.

Čadské jazero
www.businessinsider.com

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

klimatické zmeny

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X