Ropa opäť zlacnela, zlato posilnilo
Cena americkej ropy v stredu v dôsledku poklesu na svetových akciových trhoch a obáv o pretrvávajúci prebytok ropy na trhu klesla pod hranicu 27 USD za barel. Tak nízke ceny boli naposledy v septembri 2003. Od začiatku roka ceny ropy stratili už viac ako 25 %, čo je najstrmší prepad od čias finančnej krízy. Americký ropný inštitút v stredu informoval, že sa zásoby čierneho zlata v USA v týždni do 15. januára zvýšili o 4,6 mil. barelov na 485,2 mil. barelov. Analytici očakávali nárast len o 2,8 mil. barelov.
Západné krajiny cez víkend zrušili sankcie voči Iránu, ktorý v pondelok vydal príkaz na zvýšenie ťažby o 500 tis. barelov denne. „Iránci očividne zintenzívňujú zápas o trhový podiel v Európe,“ povedal John Kilduff z Again Capital LLC. Venezuela, ktorá je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, požiadala o mimoriadne stretnutie kartelu v snahe rokovať o možnostiach posilnenia cien ropy. Zástupcovia ostatných členských krajín však túto myšlienku zamietli. Končiace februárové dodávky ľahkej americkej ropy klesli o 6,7 % na 26,55 USD za barel. Marcové dodávky klesli o takmer 4 % na 28,35 USD za barel. Marcové dodávky ropy Brent zlacneli o 2,7 % na 27,88 USD za barel, pričom počas obchodovacieho dňa oslabili na 27,10 USD za barel.
Ceny zlata v stredu rástli, keď pokles na svetových akciových trhoch a prepad cien ropy na 13-ročné minimá podporili dopyt. Svetové burzy oslabili na 2,5-ročné minimá a zažívajú jeden z najhorších mesiacov v histórii. Investori nemali záujem o rizikové aktíva a nakupovali bezpečné aktíva ako je zlato. Americký dolár klesol na ročné minimum voči jenu, ktorý je v časoch finančnej neistoty tiež považovaný za bezpečnú investíciu. Rast ceny zlata však obmedzil slabý dopyt na ázijských trhoch. Spotová cena zlata o 19:42 GMT vzrástla o 1,5 % na 1 103,36 USD za uncu, v pričom v priebehu dňa sa ocitla na úrovni 1 109,20 USD za uncu. Februárové dodávky posilnili o 1,6 % na 1 106,20 USD za uncu.