- Podnikam.sk
- Články
- Zaujímavosti
- Môžu mobilné telefóny zvýšiť riziko vzniku rakoviny mozgu? Pozrite si, čo odhalili najnovšie výsledky.
Môžu mobilné telefóny zvýšiť riziko vzniku rakoviny mozgu? Pozrite si, čo odhalili najnovšie výsledky.
Už dlho sa špekuluje o tom, či používanie mobilných telefónov prispieva k vzniku niektorých druhov rakovinových ochorení. Táto technologická vymoženosť sa postupom času stala bežnou súčasťou života ľudí po celom svete, čo ešte zvýšilo záujem odbornej verejnosti o zistenie odpovedí na tieto otázky.
Austrálski vedci len nedávno zverejnili výsledky 30 rokov trvajúcej štúdie, ktorá priniesla v danej súvislosti veľmi pozitívne výstupy. Výsledky výskumu prezrádzajú, že aj napriek enormnému nárastu v používaní mobilných telefónov, vedci všeobecne nezaznamenali vyšší výskyt mozgových rakovinových nádorov u ľudí. V Austrálii, kde sa výskum realizoval, používalo v roku 1993 mobilné telefóny len 9 % ľudí, pričom v súčasnosti sa toto číslo zvýšilo až na 90 %.
V sledovanom období sa u ľudí vo veku od 20 do 84 rokov zvýšil výskyt uvedených rakovinových ochorení len mierne u mužov a v prípade žien dokonca ostal na stabilnej úrovni. Výskumníci však v štúdii priznávajú, že výraznejší nárast nádorových ochorení zaznamenali u starších obyvateľov nad 70 rokov, ten však podľa nich začal ešte päť rokov predtým, než sa v roku 1987 začali na používať mobilné telefóny území Austrálie.
Vedci skúmali možné spojenie medzi vekom a mierou nárastu diagnostikovaných ochorení rakoviny mozgu u 19 858 mužov a 14 222 žien v Austrálii v období rokov 1982 – 2012. Profesor Simon Chapman, ktorým je autorom predmetnej štúdie na Univerzite v Sydney, v reakcii na jej výsledky uviedol, že mobilné telefóny sa na území Austrálie používajú od roku 1987, pričom mnohí ľudia ich používajú už dlhšie ako 20 rokov.
Ako ďalej dodal, aj napriek tomu však možno vidieť, že výskyt rakoviny mozgu sa v porovnaní s obdobím pred ich používaním nezvyšuje. V Austrálii sú všetky prípady výskytu rakovinových ochorení povinne zaznamenávané v príslušných štátnych registroch. Táto povinnosť vyplýva priamo z tamojších zákonov a slúži pre účely získavania komplexných štatistických a iných informácií. Výsledky štúdie zverejnil časopis Cancer Epidemiology.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.