Dvojminútové návyky, vďaka ktorým sa budete v práci cítiť lepšie
Každý chce byť šťastnejší, obzvlášť v práci. Ale zmeniť váš kancelársky život k lepšiemu si vyžaduje mnoho času v už aj tak nabitom dni, že? Nemusí to tak byť nevyhnutne.
Existujú drobnosti, ktoré môžete robiť na dennej báze, aby ste zlepšili svoju náladu a zvýšili svoju kreativitu a produktivitu v práci.
Vyskúšajte týchto niekoľko tipov a pri ich pravidelnom aplikovaní sa budete cítiť šťastnejšie v práci a následne aj v bežnom živote.
Prepnite kanál
Všetci sme to už zažili: deň začína sklamaním a frustráciou. Či už ste si rozliali kávu na pracovné papiere, alebo sa cítite otrávene, pretože ste zahltený bezohľadnými komentármi svojho kolegu, je ľahké nechať si tým ovplyvniť celý deň. Musíte „prepnúť kanál“ a myslieť na niečo pozitívne. Vždy keď sa vám prihodí niečo nepríjemné, pokúste sa myslieť na pozitívne veci, aby sa vám nálada opäť zlepšila.
Odkráčajte preč
Nepodceňujte silu svižnej chôdze. Je overené, že 20-minútové prechádzky majú dobrý vplyv na náladu. Keďže počas pracovnej doby sa z pracoviska na tak dlho vzdialiť nemôžete, skúste sa poprechádzať aspoň niekoľko minút. Vstaňte a odkráčajte od svojho pracovného stola preč a vyčistite si hlavu.
Urobte si plán dvojminútových prechádzok a každý deň sa ho držte. Napríklad o 10.00 a o 14.00 hod. a pravidelnosť dodržujte. Ide o dostatočne krátke prestávky, aby neboli tŕňom oku kolegom a pritom vás osviežili.
Zdvojnásobte, čo je dobré
Štúdie preukázali silu pozitívneho myslenia. Shawn Achor, ktorý sa zaoberá skúmaním šťastia, vysvetľuje, že mozog nedokáže rozpoznať rozdiel medzi vizualizáciou niečoho dobrého a skúsenosťou s niečím dobrým. Každodenným niekoľkominútovým spomínaním na niečo, čo vám robí radosť, sa vám zlepší nálada.
Vyčistite si hlavu
Keď máte pocit, že je toho na vás veľa, je to často preto, lebo robíte viacero činností naraz a neviete si medzi nimi určiť priority. Môže byť ťažké myslieť kreatívne a inovatívne, keď je vaša myseľ preplnená. Ak sa chcete tohto problému zbaviť, musíte si určiť, čo je v daný deň dôležité a zvyšok odložiť na neskôr. Každý večer pred spaním strávte dve minútky identifikáciou piatich najdôležitejších cieľov, ktoré chcete nasledujúci deň v práci dosiahnuť.
Keď si určíte denné limity, odbremeníte svoju myseľ od zbytočností a budete mať priestor na prácu.