Ako ochrániť dizajn
Za dizajn možno považovať vonkajšiu úpravu výrobku alebo jeho časti spočívajúcu v rozpoznateľných znakoch. Môžu nimi byť línie, obrysy, farby, tvar, štruktúra alebo materiál samotného výrobku. Prípadne tiež jeho zdobenia. Musí byť každopádne nový a mať osobitý charakter. Len takýto dizajn môže byť zapísaný do registra dizajnov.
Čo má obsahovať prihláška
Prihláška dizajnu musí obsahovať vyplnenú žiadosť o zápis do registra. Ďalej určenie výrobku, v ktorom je dizajn stelesnený, alebo na ktorom je použitý. Tiež vyobrazenie každého dizajnu, o ktorého zápis sa žiada v prihláške a z ktorého možno jednoznačne rozoznať podstatu dizajnu.
Ak prihlasovateľ nie je pôvodca dizajnu, potrebuje aj doklad o nadobudnutí práva naň. Táto podmienka ale neplatí, ak pôvodca vytvoril dizajn v rámci plnenia úloh z pracovnoprávneho vzťahu. Alebo z obdobného pracovného vzťahu. Tlačivo prihlášky a informácie potrebné na jej podanie sa nachádzajú na stránke Úradu priemyselného vlastníctva SR.
Čas ochrany
Platnosť zapísaného dizajnu trvá päť rokov odo dňa podania prihlášky. Na základe žiadosti majiteľa zapísaného dizajnu doručenej úradu sa jeho platnosť predĺži najviac štyrikrát vždy o päť rokov. Až na 25 rokov odo dňa podania prihlášky.
Ako možno ochrániť logotypy a grafické návrhy
Ak ide o grafický návrh výrobku, prirodzene za splnenia podmienky novosti a osobitého charakteru, možno ho tiež ochrániť dizajnom. V prípade tovarov a služieb prichádza do úvahy trojrozmerná ochranná známka.
Ak ide o umelecké dielo, na to sa vzťahuje ochrana autorským právom. Autorské práva nie sú v kompetencii úradu. Autorské právo na dielo vzniká okamihom, keď je dielo vyjadrené v zmyslami vnímateľnej podobe. Bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel alebo samotnú formu jeho vyjadrenia.
Pre vznik autorského práva sa nevyžaduje splnenie ďalšej formálnej náležitosti. Pri priemyselných právach je takou podanie prihlášky, rozhodnutie o udelení ochrany a príslušná registrácia. Na splnenie podmienky vzniku autorského práva stačí len akékoľvek vyjadrenie. Povedzme zaznamenanie diela na nosič s možnosťou preukázania dátumu jeho vzniku, či uloženie u notára.
Ako ochrániť dizajny v zahraničí
Ochranu dizajnu v zahraničí môže slovenský subjekt získať podaním prihlášky priamo na príslušnom zápisnom mieste v konkrétnej krajine, v ktorej ochranu požaduje.
Medzinárodnú ochranu dizajnov upravuje Haagska dohoda o medzinárodnom prihlasovaní priemyselných vzorov a modelov z roku 1925. Hoci Slovenská republika nie je priamo jej zmluvnou stranou, pristúpením Európskeho spoločenstva k Ženevskému aktu Haagskej dohody môžu taktiež slovenskí prihlasovatelia plne využívať výhody tohto medzinárodného systému.
Na registráciu dizajnu mimo územia Slovenska je možné využiť aj podanie jedinej jednotnej medzinárodnej prihlášky. Možno tak získať ochranu na území EÚ a na území Ženevského aktu. Teda, okrem územia EÚ aj v iných krajinách mimo nej.
Prostredníctvom Haagskeho systému medzinárodnej registrácie priemyselných dizajnov je možné jedinou prihláškou získať ochranu až v 65 zmluvných stranách. Elektronickým podaním sa dá prihlásiť až 100 dizajnov v rámci hromadnej prihlášky.
Z podaných prihlášok možno využiť prioritné právo pre ďalšie podania. Prihlášku treba podať priamo v sídle Svetovej organizácie duševného vlastníctva v Ženeve (WIPO).
Podať medzinárodnú prihlášku prostredníctvom Haagskeho systému môže akákoľvek fyzická alebo právnická osoba aj na Slovensku. Viac informácií o podávaní medzinárodných prihlášok, územnej platnosti a súvisiacich poplatkoch možno získať na stránkach www.wipo.int/hague/en.
V rámci EÚ môže byť prihláška zapísaného dizajnu Spoločenstva podaná priamo v Úrade únie pre duševné vlastníctvo, alebo aj v podateľni Úradu priemyselného vlastníctva SR. Formulár takejto prihlášky je k dispozícii v podateľni slovenského úradu a takisto na webovej stránke úradu únie.
Užitočné linky