Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako ochrániť dizajn

Designer's table with tools and sketches
Thinkstock
28. júna 2016 Zdroj Podnikam.sk/MG Tlačiť

Za dizajn možno považovať vonkajšiu úpravu výrobku alebo jeho časti spočívajúcu v rozpoznateľných znakoch. Môžu nimi byť línie, obrysy, farby, tvar, štruktúra alebo materiál samotného výrobku. Prípadne tiež jeho zdobenia. Musí byť každopádne nový a mať osobitý charakter. Len takýto dizajn môže byť zapísaný do registra dizajnov.

Čo má obsahovať prihláška

Prihláška dizajnu musí obsahovať vyplnenú žiadosť o zápis do registra. Ďalej určenie výrobku, v ktorom je dizajn stelesnený, alebo na ktorom je použitý. Tiež vyobrazenie každého dizajnu, o ktorého zápis sa žiada v prihláške a z ktorého možno jednoznačne rozoznať podstatu dizajnu.

Ak prihlasovateľ nie je pôvodca dizajnu, potrebuje aj doklad o nadobudnutí práva naň. Táto podmienka ale neplatí, ak pôvodca vytvoril dizajn v rámci plnenia úloh z pracovnoprávneho vzťahu. Alebo z obdobného pracovného vzťahu. Tlačivo prihlášky a informácie potrebné na jej podanie sa nachádzajú na stránke Úradu priemyselného vlastníctva SR.

Čas ochrany

Platnosť zapísaného dizajnu trvá päť rokov odo dňa podania prihlášky. Na základe žiadosti majiteľa zapísaného dizajnu doručenej úradu sa jeho platnosť predĺži najviac štyrikrát vždy o päť rokov. Až na 25 rokov odo dňa podania prihlášky.

Ako možno ochrániť logotypy a grafické návrhy

Ak ide o grafický návrh výrobku, prirodzene za splnenia podmienky novosti a osobitého charakteru, možno ho tiež ochrániť dizajnom. V prípade tovarov a služieb prichádza do úvahy trojrozmerná ochranná známka.

Ak ide o umelecké dielo, na to sa vzťahuje ochrana autorským právom. Autorské práva nie sú v kompetencii úradu. Autorské právo na dielo vzniká okamihom, keď je dielo vyjadrené v zmyslami vnímateľnej podobe. Bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel alebo samotnú formu jeho vyjadrenia.

Pre vznik autorského práva sa nevyžaduje splnenie ďalšej formálnej náležitosti. Pri priemyselných právach je takou podanie prihlášky, rozhodnutie o udelení ochrany a príslušná registrácia. Na splnenie podmienky vzniku autorského práva stačí len akékoľvek vyjadrenie. Povedzme zaznamenanie diela na nosič s možnosťou preukázania dátumu jeho vzniku, či uloženie u notára.

Ako ochrániť dizajny v zahraničí

Ochranu dizajnu v zahraničí môže slovenský subjekt získať podaním prihlášky priamo na príslušnom zápisnom mieste v konkrétnej krajine, v ktorej ochranu požaduje.

Medzinárodnú ochranu dizajnov upravuje Haagska dohoda o medzinárodnom prihlasovaní priemyselných vzorov a modelov z roku 1925. Hoci Slovenská republika nie je priamo jej zmluvnou stranou, pristúpením Európskeho spoločenstva k Ženevskému aktu Haagskej dohody môžu taktiež slovenskí prihlasovatelia plne využívať výhody tohto medzinárodného systému.

Na registráciu dizajnu mimo územia Slovenska je možné využiť aj podanie jedinej jednotnej medzinárodnej prihlášky. Možno tak získať ochranu na území EÚ a na území Ženevského aktu. Teda, okrem územia EÚ aj v iných krajinách mimo nej.

Prostredníctvom Haagskeho systému medzinárodnej registrácie priemyselných dizajnov je možné jedinou prihláškou získať ochranu až v 65 zmluvných stranách. Elektronickým podaním sa dá prihlásiť až 100 dizajnov v rámci hromadnej prihlášky.

Z podaných prihlášok možno využiť prioritné právo pre ďalšie podania. Prihlášku treba podať priamo v sídle Svetovej organizácie duševného vlastníctva v Ženeve (WIPO).

Podať medzinárodnú prihlášku prostredníctvom Haagskeho systému môže akákoľvek fyzická alebo právnická osoba aj na Slovensku. Viac informácií o podávaní medzinárodných prihlášok, územnej platnosti a súvisiacich poplatkoch možno získať na stránkach www.wipo.int/hague/en.

V rámci EÚ môže byť prihláška zapísaného dizajnu Spoločenstva podaná priamo v Úrade únie pre duševné vlastníctvo, alebo aj v podateľni Úradu priemyselného vlastníctva SR. Formulár takejto prihlášky je k dispozícii v podateľni slovenského úradu a takisto na webovej stránke úradu únie.

Užitočné linky

https://www.indprop.gov.sk/?dizajny
http://www.sdc.sk/

Súvisiace články v seriáli "Ochranna podnikania"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ochranna podnikania"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dizajnduševné vlastníctvoochranaPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X