9 typov ľudí, ktorí nikdy v práci neuspejú. Máte s nimi skúsenosť?
Harvardský ekonóm David Deming študoval od roku 1980 po súčasnosť pracovné úlohy/povinnosti na pracovisku a zistil, že tie, ktoré vyžadovali na zvládnutie sociálne zručnosti vzrástli o 24 %, zatiaľ čo úlohy vyžadujúce na vyriešenie technické know-how a inteligenciu rástli minimálne.
Deming taktiež prišiel na to, že platy rástli najviac v oblastiach, kde je kladený dôraz na sociálne zručnosti. A tí, ktorí takéto zručnosti nemajú, automaticky vytŕčajú z radu.
Všetci poznáme typy, ktoré potrebujú neustále rozprávať, hoci ich kolegovia potrebujú dodržať termín a neustále „kvákanie“ ich ruší, ľudí, ktorí si privlastňujú niečie nápady, alebo takých, ktorých musí niekto neustále ťahať z kaše. Zoznam by, samozrejme, mohol pokračovať.
Potom sú tu takí, ktorí sú nesmierne inteligentní, ale ich nedostatok sebavedomia a sociálnych zručností im bráni v kariérnom raste. Sociálne zručnosti a sebavedomie sú záležitosťou emočnej alebo emocionálnej inteligencie (EQ) a tá je zodpovedná za 58 % pracovného výkonu. Tí, ktorým chýba, alebo jej majú nedostatok, sú v značnej nevýhode.
Zbabelec
Strach je extrémne silný stimul. Ľudia, ktorí na pracovisku prekonávajú strach, sa uchyľujú k škodlivému a iracionálnemu správaniu. Zbabelí kolegovia zvaľujú vinu na ostatných a zakryjú chyby, nedokážu sa postaviť za to, čo je správne.
Dementor
Dementori z Harryho Pottera sú bytosti, ktoré vysávajú z ľudí duše a zostávajú z nich potom len schránky. Kedykoľvek dementor vstúpi do miestnosti, prichádza tma a zima a ľudia začnú myslieť na najhoršie spomienky. Takýto typ ľudí nakazí každého, koho stretne, negativitou a pesimizmom. Z ich pohľadu je vždy pohár z polovice prázdny.
Arogantný
S arogantnými ľuďmi by ste nemali strácať čas, pretože všetko, čo robíte, vidia ako výzvu. Arogancia je pritom iba falošná sebadôvera a človek ňou maskuje svoju neistotu. Podľa jednej štúdie arogancia často súvisí s problémami na pracovisku. Takíto ľudia sú často na nižších pozíciách a znepríjemňujú život vyššie postaveným kolegom.
Skupinový mysliteľ
Sú to ľudia, ktorí si zvolili cestu najmenšieho odporu, vždy veria tomu, čo všetci ostatní. Vlastné názory akoby ani nemali.
Rýchlo meniaci názory
Nedostatok úspechu je dôsledkom nedostatku príležitostí. Neustále zmeny názorov menia pohľad na ľudí, neotvárajú im žiadne príležitosti.
Temperamentný
Niektorí ľudia nemajú kontrolu nad svojimi emóciami. Často sa bezdôvodne oboria na kolegov, robia si z nich psychológov a odhaľujú pred nimi svoje pocity. Emócie temperamentných ľudí majú vplyv na rozhodovanie a ich nedostatok sebakontroly má za dôsledok zničené vzťahy.
Obeť
Obete je spočiatku ťažké určiť, pretože človek sa vciťuje do ich problémov. Ale ako plynie čas, začnete si uvedomovať, že sa musíte vciťovať neustále. Prekážky a ťažkosti vidia obete ako neprekonateľné a nepreberajú za ne osobnú zodpovednosť. Nie je to predsa ich chyba.
Dôverčivý
Z nejakého dôvodu naivní ľudia idú s prúdom, až kým sa nedostanú k moru. Je pre nich v poriadku, že musia strážiť šéfove deti, že musia robiť do noci, pretože dôverujú svojmu šéfovi a kolegom, ktorí ich tým pádom zneužívajú. Takíto ľudia by sa mali naučiť hovoriť nie, naučiť sa pýtať a vyjednávať.
Ospravedlňujúci sa
Ľudia, ktorým chýba sebadôvera, sa často ospravedlňujú za svoje myšlienky a činy. Boja sa zlyhania a veria, že keď sa ospravedlnia, bude to pre nich ako bezpečnostná sieť. Zbytočným ospravedlňovaním však devalvujú hodnotu svojich nápadov a činov.