Korporátna daň má klesnúť, dividendy sa zdania
Ministerstvo financií predložilo návrh novely zákona o dani z príjmov, v ktorom podľa vlastného materiálu reaguje na záväzky z programového vyhlásenia vlády. Niektoré opatrenia, ako napríklad zvýšenie limitu paušálnych výdavkov živnostníkov či zrušenie daňovej licencie, však v návrhu nie sú.
Korporátna daň sa má znížiť na sľúbených 21 %, dividendy sa majú namiesto platenia zdravotných odvodov zdaniť. Také sú hlavné body návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý rezort financií predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
Tvrdí, že návrhom reaguje na záväzky vyplývajúce z programového vyhlásenia vlády. Niektoré body z vyhlásenia, ako napríklad zvýšenie limitu paušálnych výdavkov živnostníkov alebo zrušenie daňových licencií, však v návrhu nie sú.
Podľa navrhovaných zmien by mala sadzba dane z príjmov právnických osôb klesnúť o jeden percentuálny bod na 21 %. Nová sadzba sa má pritom použiť za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2017.
Zdravotné odvody z dividend sa zrušia
Návrh novely okrem toho prináša aj zrušenie zdravotných odvodov z dividend, ktoré sú na úrovni 14 %. Zrušia sa aj všetky povinnosti, ktoré so zdravotnými odvodmi z dividend súviseli. Zároveň sa však zavádza pre fyzické osoby daň z dividend bez ohľadu na to, z akého zdroja sú, na úrovni 15 %.
Podiely zo zisku plánuje vláda zdaniť aj právnickým osobám sadzbou 35 %. A to v prípade, ak budú vyplatené tuzemskej firme z nezmluvného štátu, alebo právnickej osobe z nezmluvného štátu.
Podľa ministerstva financií ide o opatrenie zamerané na boj proti daňovým únikom a schránkovým spoločnostiam. Opatrenia týkajúce sa výplaty dividend majú byť účinné na podiely zo zisku vyplácané po 1. januári 2018. Súčasťou návrhu sú aj ďalšie opatrenia zamerané na boj proti daňovým únikom.
Rozpočtové dopady takto navrhnutej novely zákona o dani z príjmov budú podľa rezortu financií tak negatívne, ako aj pozitívne. Celkovo ministerstvo očakáva v roku 2017 na aktuálnej báze negatívny rozpočtový dopad na úrovni 132 mil. eur. V ďalších dvoch rokoch sa však už predpokladá pozitívny vplyv na úrovni 66,5 mil. eur, resp. 67,5 mil. eur.