- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Personalistika
- 9 chýb v reči tela, kvôli ktorým pôsobíte ako nečestný človek
9 chýb v reči tela, kvôli ktorým pôsobíte ako nečestný človek
Určite poznáte príbeh o Pinocchiovi. Malej drevenej bábke pri každom jednom klamstve rástol nos. Pri ľuďoch to až také dramatické nie je, napriek tomu existujú určité fyzikálne podnety, vďaka ktorým sa dá nečestnosť rozoznáte.
Tieto ukazovatele môžu byť užitočné, keď máte dočinenia s nečestným jednotlivcom, na druhej strane môžu uškodiť tomu, kto má len pár zlých návykov, čo sa týka reči tela. Najvhodnejším miestom, kde rozoznať klamára, je pracovný pohovor.
Tieto hrubé chyby v reči tela z vás môžu urobiť klamára, hoci ním nie ste, a prekazia vám cestu k vášmu vysnívanému povolaniu.
Hryzenie si pier
Hryzenie si spodnej pery alebo vnútornej strany líca je nervózny zlozvyk. Personalista by to však mohol čítať ako známky podvodu z vašej strany.
Nastane ticho
Ste predsa na pohovore, musíte hovoriť. Pokiaľ vás personalista zaskočí nejakou otázkou, najhoršie, čo môžete urobiť, je zostať ticho a tváriť sa prekvapene.
Ukazovanie prstom pri hovorení
Toto obranné gesto môže byť vnímané ako neslušné a personalista by kvôli nemu mohol nadobudnúť pocit, že sa snažíte odvrátiť zo seba podozrenie.
Rýchle zmeny polôh hlavy
O tom sme už písali, keď niekto po položení otázky rýchlo mení polohy hlavy, niečo skrýva. Pokiaľ máte takéto nutkanie, prekonajte ho.
Zakrývanie zraniteľných častí tela
Opäť ide o obranné gesto, pri ktorom môže mať personalista dojem, že sa pri jeho otázke cítite zraniteľný a tým pádom niečo skrývate.
Príliš intenzívny očný kontakt
Najvhodnejšie je udržiavať tak trojsekundový očný kontakt, potom ho treba prerušiť a nadviazať opäť. V snahe o „zapáčenie sa“ personalistovi mnoho ľudí robí chybu, že sa mu snaží neustále pozerať do očí. Ak sa naozaj niečo nesnažíte zakryť, dajte si na to pozor.
Falošný úsmev
Čo sa týka pracovných pohovorov, najhoršie je, keď si ten, kto sa s vami zhovára, všimne, že vaše oči a váš úsmev nie sú zajedno. Je to totiž signál, že úsmev nie je úprimný.
Postavenie bariéry medzi vás a personalistu
Neklaďte nič medzi vás a personalistu. Postavením skutočnej fyzickej bariéry – položenie kabelky či prineseného portfólia na stôl – sa dištancujete od osoby, s ktorou hovoríte.
Plytké dýchanie
Zväčša ide o príznak toho, že človek klame. Preto, ak aj ste na pohovore nervózny, pokúste sa dýchať pokojne a vyrovnane.