- Podnikam.sk
- Články
- Ochranna podnikania
- Manažment
- Bezpečnostný manažment
- Chcete ochrániť autorské dielo? Prezradíme vám ako
Chcete ochrániť autorské dielo? Prezradíme vám ako
Výsledky tvorivej duševnej činnosti fyzických osôb možno ochrániť ako autorské diela. Zahŕňajú umeleckú alebo vedeckú oblasť. Môžu to byť diela slovesné, výtvarného umenia, fotografické, hudobné, audiovizuálne, divadelné, či architektonické. Pod ochranou sú aj počítačové programy.
Podmienky ochrany
- Aby bol určitý výtvor chránený autorským právom, musí spĺňať pojmové znaky diela,
- Autorské právo nechráni myšlienku, ale jej vyjadrenie v podobe diela,
- Autorom môže byť len fyzická osoba bez ohľadu na vek, vzdelanie, či právnu spôsobilosť,
- Autorské právo vzniká okamihom vyjadrenia diela v podobe objektívne vnímateľnej zmyslami,
- Autor má osobnostné a majetkové práva k dielu,
- Majetkové práva autora trvajú počas jeho života a 70 rokov po jeho smrti,
- Vlastníctvo veci, prostredníctvom ktorej je dielo vyjadrené, automaticky nezakladá aj právo použiť dielo v autorskoprávnom zmysle,
- Použiť dielo možno len so súhlasom autora. Bez súhlasu je použiteľné len voľné dielo, alebo s uplatnením zákonnej licencie,
- Osobitný režim má zamestnanecké dielo,
- Súhlas na použitie diela možno získať priamo od autora alebo od organizácie kolektívnej správy, prípadne od nezávislého subjektu správy.
- Autorské právo nemožno registrovať.
Autorské právo nemožno udeliť v žiadnom osobitnom konaní. Ani sa nedá zaregistrovať. Autorské právo k dielu vzniká okamihom, keď je objektívne vyjadrené v podobe vnímateľnej zmyslami.
Platná právna úprava Slovenskej republiky neobsahuje žiadne ustanovenia o vydávaní dokladov, potvrdení, či osvedčení, ktoré by dokazovali alebo potvrdzovali autorstvo fyzickej osoby k určitému dielu. Zároveň ani neurčuje inštitúciu, ktorá by bola touto činnosťou poverená. Podobne je to aj v iných krajinách EÚ.
Ako vzniká autorské právo
Typickým príkladom vzniku autorského práva je kúpa obrazu.
Autor predá dielo výtvarného umenia. Kupujúci kúpou nadobudne vlastnícke právo k hmotnému podkladu. Na ňom je dielo zachytené. Je to obraz, teda plátno. Vzhľadom na neprevoditeľnosť autorských práv, má ale autor naďalej osobnostné a majetkové práva k danému dielu. Teda k dielu zachytenému na obraze.
Bez získania súhlasu od autora, ktorým môže byť licenčná zmluva, ho však vlastník obrazu nemôže použiť v autorskoprávnom zmysle. Nemôže obraz verejne vystavovať, zapožičať obraz do galérie, prípadne ho vystavovať v obchodných priestoroch.
Keďže však vlastnícke právo nie je dotknuté autorským právom, vlastník obrazu môže s obrazom ďalej nakladať. Môže obraz predať, darovať, môže ho dokonca zničiť. V rámci zachovania osobnostných práv autora však nemôže nakladať s dielom spôsobom znižujúcim jeho hodnotu. Napríklad hanlivo.
Autor má právo požadovať od vlastníka obrazu, aby mu ho sprístupnil, ak je to nevyhnutné na uplatnenie jeho práva použiť dielo. Vlastník obrazu nie je v takom prípade povinný obraz autorovi vydať. Na žiadosť a náklady autora mu ale musí vyhotoviť fotografiu, alebo inú rozmnoženinu diela a odovzdať ju autorovi. Prípadne umožniť autorovi, aby si takúto rozmnoženinu vyhotovil.
Funkcia znaku ©
Na označenie diela, ktoré je chránené autorským právom je možné použiť znak ©. Používa sa najčastejšie v spojení s menom autora a rokom vytvorenia diela.
Toto označenie má však len informatívny význam. Nevyplýva zo zákona a nie je povinnosť ho používať. Každé dielo je plne chránené aj bez tohto označenia. Označenie diela týmto znakom tak ochranu autorským právom nezakladá.
Užitočné linky