Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Môže byť prevod firmy v dlhoch trestným činom? (II. časť)

Peniaze/uspora nakladov/moze prevod firmy dlhoch trestnym cinom cast
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
15. júla 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Naše právo nepozná skutkovú podstatu trestného činu „prevod firmy na bieleho koňa“.

Autor komentára: JUDr. Ján Marônek
 
V prvej časti článku Môže byť prevod fimy v dlhoch trestným činom – som popísal spôsoby „likvidácie“ firiem s dlhmi, potrebu zisťovanie majetku či možnosť zabezpečenia platieb. V nasledujúcom článku sa budem venovať polemike o prevode firmy z pohľadu možných trestných následkov.
 

Prevod obchodného podielu v nej nemá dopad na majetok firmy

V prvom rade je nutné si uvedomiť, že sa prevádza obchodný podiel v spoločnosti a nie samotná spoločnosť. To má veľký význam na posúdenie toho, či ide alebo nejde o znižovanie hodnoty majetku predmetnej spoločnosti, a teda v konečnom dôsledku aj posúdenie ukracovania veriteľa predmetným spôsobom.
 
Rozlišovanie medzi spoločnosťou a obchodným podielom robí „šarapatu“ aj samotným štátnym orgánom. Ak teda podnikateľ uzavrie kontrakt na spoločnosť, v ktorej má 100% obchodný podiel, tak záväzok vznikne spoločnosti, a nie jemu ako jej majiteľovi. Samotná spoločnosť môže mať len majetok napríklad 1000,-€ na účte v banke, jej majiteľ môže mať však miliónový majetok.
 
Ak má teda takáto spoločnosť veľa záväzkov a dlhov, a následne by podnikateľ previedol obchodný podiel v nej, tak predsa neznižuje jej hodnotu, nakoľko predmetných 1000,- € jej ostáva v majetku. Jedná sa len personálnu výmenu osôb v spoločnosti. Samotná spoločnosť naďalej zotrváva ako samostatný právny subjekt, pričom samotný prevod obchodného podielu v nej nemá dopad na jej majetok.
 

Úmysel nevyplatiť dodávateľov je ťažko dokázať

Tým, že podnikateľ nezmenšil majetok spoločnosti, ktorá je dlžníkom, ani jej majetok inak nezaťažil, tak ani neukrátil veriteľov spoločnosti a nespôsobil im škodu, nakoľko majetok spoločnosti je taký istý, ako pred prevodom obchodného podielu. Podnikateľ by sa teda prevodom obchodného podielu v spoločnosti nemal dopustiť ani trestného činu poškodzovania veriteľa, ktorého skutková podstata sa asi najviac približuje konaniu, ktorým „podnikavci“ produkujú dlhy na spoločnosti, v ktorých následne prevádzajú obchodné podiely.
 
Žiaľ takéto posúdenie, rozlišovanie medzi obchodným podielom, samotnou spoločnosťou, ako aj dopad prevodu obchodného podielu na majetok spoločností spôsobuje nejasnosti mnohým, dokonca aj samotným štátnym orgánom. K trestnosti vyššie uvedeného by mohlo ísť vtedy, kedy už v čase vstupu spoločnosti do zmluvných vzťahov mal podnikateľ úmysel nevyplatiť dodávateľov spoločnosti, teda už v danom okamihu mal „plán zarobiť na nevyplatené iných“. Dokázanie takejto skutočnosti je však mimoriadne komplikovanou záležitosťou s dotiahnutím do úspešného konca len v minime prípadov. Ťažko dokázať úmysel, vôľu, pohnútky páchateľa, nakoľko ide všetko o vnútorné, subjektívne procesy, ťažko objektívne preukázateľné.
 

Zabezpečenie majetku vs. poškodzovanie veriteľa

Na druhej strane k spáchaniu trestného činu poškodzovania veriteľa (ale aj prípadne iných trestných činov ako napríklad porušovanie práv pri správe cudzieho majetku) môže ísť v prípade, ak by „podnikavec“ presúval majetok spoločnosti v dlhoch na iné subjekty s úmyslom ukrátiť veriteľov. Z praxe môže nastať prípad, kedy „podnikavec“ sľubuje peniaze, resp. iné plnenia, žiada splátkové kalendáre. Jeho cieľom môže byť však získanie času na presun majetku zo spoločnosti na iný subjekt. Samozrejme, nutné je potom šetrenie, či predajom došlo k získaniu peňazí v približne trhovej hodnote predanej veci. Ak nie, tak možno uvažovať o konaní, ktoré by mohlo budiť podozrenie, že dochádza k znižovaniu majetku spoločnosti. 
 
Ak ale dochádza k prevodu a zaťažovaniu majetku ešte v čase, keď spoločnosť nemá dlhy, a teda ani veriteľov, tak pravdepodobne možno vylúčiť konanie, ktoré by sa mohlo trestnoprávne posúdiť ako poškodzovanie veriteľa. Veď v danom čase ešte neexistoval veriteľ, preto nemožno ani hovoriť o jeho poškodzovaní. Úsilie niekoho vykonať istý úkon pre prípad, že by niečo mohlo nastať v budúcnosti, a teda zabezpečenie majetku pre „možné budúce konflikty“ možno len ťažko, a ak vôbec kvalifikovať ako trestné. Ťažko to vnímať aj ako prípravu, resp. pokus s spáchaniu trestného činu.
 

Pozornosť treba sústrediť na pohyb majetku v spoločnosti pred samotným prevodom obchodného podielu

Či už pôjde presun majetku spoločnosti v čase, keď má dlhy, alebo v čase kedy dlhy nemá, vždy je tu primárnym znakom majetok, zníženie jeho hodnoty, resp. iné jeho zaťaženie. Pri prevode obchodného podielu však nedochádza k presunu majetku spoločnosti ani jeho zaťažovaniu. Prevod obchodného podielu nemá dopad na majetok spoločnosti. Účastníkom zmluvy o prevode obchodného podielu nie je spoločnosť, ale jej majiteľ, ktorý prevádza „len“ obchodný podiel v nej zo seba na niekoho iného. 
 
Ak teda dochádza k presunu a zaťažovaniu majetku v spoločnosti v čase, kedy má spoločnosť dlhy, a logicky veriteľov, tak možno uvažovať nad konaním, ktoré poškodzuje veriteľa. Samotný, a pravdepodobne následný prevod obchodného podielu v takejto spoločnosti nie je trestný, nakoľko nemá dopad na majetok spoločnosti. Takéto konanie možno skôr posudzovať ako zastieranie a skrývanie možného predchádzajúceho poškodzovania veriteľa. 
 
Záverom si teda dovoľujem upriamiť poškodených, aby svoju pozornosť nesústredili na prevod obchodného podielu, ale skôr na pohyb majetku v spoločnosti pred samotným prevodom obchodného podielu a v tomto smere trochu „upriamovali aj pozornosť“ samotných vyšetrujúcich orgánov. Záverom apelujem na striktnom odlišovaní pojmov ako obchodný podiel, spoločnosť a majetok spoločnosti.     
 
Autor: JUDr. Ján Marônek, spolumajiteľ M2 Business s. r. o., ktorá pre Vás zabezpečí založenie spoločnosti, predaj platcu DPH, predaj  ready made, ako i ukončenie podnikania.
Vyššie uvedené je len osobným názorom autora, ktorý nemusí byť súladný s inými právnymi názormi.
 
Medzitulky redakcia.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X