Vedci vysvetľujú, prečo sme závislí od kontrolovania svojho telefónu
Či už pracujete v kancelárii, chodíte po ulici alebo jete v reštaurácii, je tu jeden spoločný faktor: ľudia, ktorí pozerajú do telefónu. Interná lekárka a filmárka Delaney Rustonová porozprávala o vedeckých dôvodoch, prečo sme neustále nútení kontrolovať naše mobilné zariadenia.
Prečo to robíme? Je to spojené s radosťou. Pri kontrolovaní telefónu sa totiž v mozgu uvoľňuje dopamín, V určitých častiach mozgu sa táto látka uvoľňuje pri prirodzene príjemných aktivitách, ako sú napríklad príjem potravy, sex či fyzická aktivita. Súčasný výskum naznačuje, že dopamín funguje ako mechanizmus predvídania odmeny, mohol by byť teda spájaný skôr s túžbou ako s potešením.
Rustonová režírovala dokument nazvaný „screenagers“, v ktorom skúma nadmerné používanie smartfónov u detí a dospievajúcich. Nie je to len psychologická, ale aj fyziologická záležitosť. Detské mozgy sú k dopamínu, ktorý sa pri multi-taskingu uvoľňuje, vnímavejšie. To je dôvod, prečo je také ťažké prestať.
Ak chcete s častým pozeraním sa do telefónu skončiť, dajte si to za cieľ. Robte si „tech prestávky“, telefón si kontrolujte len v určitých časoch a neporušujte to. Tento zlozvyk má totiž nepriaznivý dopad na vzťahy, nezostáva čas na skutočné konverzácie.