Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Konečne štúdia, ktorá vysvetľuje, prečo víťazi švindľujú

Ngmotjw4unoddfuezwl1.jpg
15. marca 2021 Zdroj www.gizmodo.com Tlačiť

Priznajme si to. Väčšina z nás je zvedavá, prečo toľko bohatých, úspešných a mocných ľudí podvádza a klame. Je to preto, že iba nepoctivo zmýšľajúcim ľuďom sa podarí uspieť? Existuje štúdia, ktorá tvrdí, že práve víťazstvo samo o sebe zapríčiní, že začneme podvádzať.

Experimentálnu štúdiu, na ktorej sa podieľali vedci z Ben Gurionovej univerzity a z Hebrejskej univerzity v Jeruzalame, nedávno zverejnilo oficiálne periodikum americkej Národnej akadémie vied Proceedings of the National Academy of Sciences.

Účastníci pokusu sa zapojovali do rôznych hier a ukazovalo sa, že tí, ktorí vyhrali v prvej sérii hier, začali v tej ďalšej podvádzať.

Vo všetkých hrách stáli proti sebe dvaja súperi. V prvých experimentoch boli účastníci náhodne rozdelení do dvojíc a hrali jednoduché poznávacie alebo tipovacie hry. Víťazi dostali za odmenu slúchadlá.

Potom boli účastníci znovu náhodne rozdelení do dvojíc a začali hrať kocky, pričom nikto nevedel, či jeho súper predchádzajúce kolo hier vyhral alebo prehral.

V tejto hernej sérii existovala možnosť vyhrať až 12 šekelov. Výsledky hodov pritom pokusným osobám nikto nekontroloval – aký výsledok nahlásili, taký mali. Ak ich súčet hodu v kockách činil sedem – najbežnejší výsledok –, mali nárok na polovicu výhry a ich súper na druhú. S vyšším skóre sa zvyšovala pomerná časť odmeny pre víťaza a zmenšovala časť pre porazeného.

Hra v kocky má však pomerne výraznú štatistickú pravdepodobnosť. A keď môžu jednotliví hráči náhodou dosiahnuť neobvykle vysokého alebo nízkeho výsledku, agregované výsledky by sa mali pohybovať okolo hodnoty sedem. A v prípade víťazov prvého kola to tak nebolo. Ľudia, ktorí vyhrali prvú sériu súťaží, hlásili v priemere výsledok 8,75 oproti porazeným, ktorí hlásili 6,35.

Takže nielen, keď vyhráte, začnete si robiť nároky na ďalšie víťazstvo. Stačí nám len spomenúť si na to, ako sme boli kedysi úspešní.

Izraelskí vedci potom požiadali v ďalšom pokuse ľudí, aby si spomenuli buď na okamžik, v ktorom vyhrali, alebo na chvíľu, keď sa im podarilo niečo, čo si zaumienili.  Potom vyplnili dotazník, z ktorého malo vyplývať, či majú pocit nadradenosti, a že sú vyvolení.

Tí, ktorí si spomenuli na nejaké zo svojich víťazstiev, mali – aspoň podľa uvedeného dotazníka – výraznejší pocit nadradenosti ako osoby , ktoré si vybavili splnenie osobného cieľa. Vedci dospeli k záveru, že víťazstvo ide ruka v ruke s pocitom, že som vyvolený, nadradený a mám nárok na niečo, čo si ostatní musia zaslúžiť.

K téme

Témy

skills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Etika v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

13sep8:30Možnosti zlepšenia príjmov rozpočtu obce8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

13sep8:30Možnosti zlepšenia príjmov rozpočtu obce8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva,Účtovníctvo,Verejná správa

13sep8:30Možnosti zlepšenia príjmov rozpočtu obce8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva,Účtovníctvo,Verejná správa

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X