- Podnikam.sk
- Články
- Dane
- Daň z motorových vozidiel
- Daň z motorových vozidiel za rok 2016 a daň z nehnuteľností 2017 sa blížia. Aké povinnosti vás čakajú?
Daň z motorových vozidiel za rok 2016 a daň z nehnuteľností 2017 sa blížia. Aké povinnosti vás čakajú?
Po vianočných sviatkoch sa opäť rozbehne daňový kolotoč. Prvé dôležité daňové povinnosti sa po novom roku budú týkať dani z motorových vozidiel za rok 2016 a dani z nehnuteľností 2017.
Daňové povinnosti sa nikdy neoplatí odkladať si na poslednú chvíľu, a tak si už teraz zopakujme, aké konkrétne povinnosti daňovníkov čakajú.
V článku sa teda pozrieme na to, čo je predmetom zákona o dani z motorových vozidiel a ako je to s preddavkami. Priblížime si aj to, kedy vzniká povinnosť podať daňové priznanie podľa zákona o dani z nehnuteľností.
Daň z motorových vozidiel za rok 2016
Daň z motorových vozidiel legislatívne upravuje zákon č. 361/2014 Z.z. Daňovníkom dane z motorových vozidiel je podľa tohto zákona každá osoba, ktorá použije vozidlo evidované v Slovenskej republike na účely podnikania.
Aké sú rozhodujúce skutočnosti v prípade dane z motorových vozidiel, čo predstavuje zdaňovacie obdobie a kedy vzniká povinnosť platiť preddavky? Na to vám odpovieme v časti pre členov klubu:
Rozhodujúcimi skutočnosťami teda sú, aby vozidlo malo evidenčné číslo pridelené v Slovenskej republike a aby bolo aspoň jeden deň v roku použité na podnikateľské účely.
Zdaňovacím obdobím dane z motorových vozidiel je predchádzajúci kalendárny rok, takže za celý rok 2016 bude daňovník podávať daňové priznanie. Posledným termínom na podanie daňového priznania je 31. január 2017.
Do tohto dátumu je daň takisto splatná. Pri viacerých vozidlách určených na podnikanie sa môže stať, že daňovníkovi vznikne povinnosť platiť mesačné alebo štvrťročné preddavky.
Povinnosť platiť preddavky vzniká, ak predpokladaná daň na ďalšie zdaňovacie obdobie presiahne 700 EUR. Vtedy je potrebné platiť štvrťročné preddavky.
Ak suma predpokladanej dane presiahne 8 300 EUR, daňovník musí platiť mesačné preddavky.
Pozor pri vyplácaní cestovných náhrad
Väčšine podnikateľov je jasné, že ak používajú vozidlo na podnikanie, musia odvádzať daň z motorových vozidiel. Platí to tak pre živnostníkov, ako aj pre právnické osoby. Zákon však vo svojom znení vymenováva hneď päť rôznych situácii, kedy sa daňovník stane povinným platiť daň z motorových vozidiel.
Ako je to s daňou a cestovnými náhradami? Povieme si tu:
Na čo sa niekedy zabúda je fakt, že daňovníkom je aj zamestnávateľ, ktorý vypláca cestovné náhrady svojmu zamestnancovi. Ak zamestnanec použije vozidlo na služobné účely a jeho zamestnávateľ mu na tento účel vyplatí cestovné náhrady, automaticky takéto vozidlo podlieha dani z motorových vozidiel.
TIP Podnikam.sk: Zamestnávateľ je tak povinný evidovať, kedy a za aké vozidlo boli vyplatené cestovné náhrady. Na konci roka sa pripraví evidencia, v ktorých mesiacoch bolo vozidlo použité na podnikanie. Stačí pritom, aby vozidlo bolo využité jeden deň v mesiaci.
Prepočet pomerne na mesiace
Daň z motorových vozidiel sa prepočítava pomerne na celé kalendárne mesiace podľa toho, v ktorých bolo vozidlo využité na podnikanie. Ak bolo teda vozidlo zakúpené v priebehu roka, daň sa bude platiť len v pomernom počte mesiacov od mesiaca, kedy sa vozidlo začalo používať na podnikanie.
Pozrite sa, na akú povinnosť veľa daňovníkov zabúda. Odpoveď nájdete v zamknutej časti:
Veľa daňovníkov takisto zabúda na povinnosť uviesť konkrétne obdobia, pri použití vozidla len na časť zdaňovacieho obdobia. Tieto údaje sa uvádzajú na tlačive daňového priznania v poznámkach. Daň z motorových vozidiel sa v určitých prípadoch môže počítať aj na jednotlivé kalendárne dni, avšak týka sa to len vozidiel určených na prepravu osôb.
Zmeny v zákone o dani z motorových vozidiel neboli v tomto roku významné. Ostáva určenie výnosu dane. Naďalej platí, že výnos je príjmom štátneho rozpočtu a neplynie teda do jednotlivých samosprávnych krajov podľa evidencie vozidla.
Správcom dane je daňový úrad podľa sídla právnickej osoby, alebo trvalého pobytu fyzickej osoby. Nezabudnite takisto na možnosť zníženia sadzby dane pri novších vozidlách, alebo pri vozidlách využívajúcich hybridný pohon.
Daň z nehnuteľností neprináša podstatné zmeny
Podobne ako pri dani z motorových vozidiel, ani tu sme sa nedočkali žiadnych výraznejších zmien.
Za akých podmienok musíte podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností? Odpovieme vám v klube Podnikam.sk:
Najpodstatnejším rozdielom pri dani z nehnuteľností oproti dani z motorových vozidiel je fakt, že táto daň sa platí na nasledujúce zdaňovacie obdobie a samotnú výšku dane vyrubuje správca dane rozhodnutím.
Avšak aj pri dani z nehnuteľností si musí daňovník splniť niektoré povinnosti.
Do 31. januára 2017 musí daňovník podať daňové priznanie alebo čiastkové daňové priznanie k dani z nehnuteľností, ak v uplynulom zdaňovacom období nadobudol nehnuteľnosť, alebo sa zmenili fakty rozhodujúce pre správne vyrubenie dane.
Rovnaká povinnosť platí aj v prípade, že v uplynulom zdaňovacom období daňová povinnosť zanikla.
Spoločné daňové priznanie
Na čo slúži spoločné daňové priznanie a na akom tlačive sa podáva? Prečítajte si tu:
Daňové priznanie sa podáva na tlačive, na ktorom je spolu s daňou z nehnuteľností ešte tlačivo na daň za psa, daň za hracie automaty a daň za nevýherné hracie prístroje.
V prípade, že podávate len daňové priznanie k dani z nehnuteľností, vypĺňate len časť na to vyhradenú a ostatné časti necháte prázdne.
Dobrou správou je, že daňovník nemusí nič počítať. Povinnosťou je len správne uviesť údaje o nehnuteľnosti, či už ide o pozemok, stavbu alebo byt. Údaje sa dajú najideálnejšie získať z katastra nehnuteľností.
Nejasnosti pri dani z nehnuteľností
Pochybnosti niekedy vznikajú v prípade stavebného pozemku, na ktorom sa chystá stavba. V prípade, že na pozemku stojí rozostavaná stavba, na ktorú ešte nebolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie, považuje sa takáto nehnuteľnosť stále za pozemok a teda podlieha dani z pozemkov. Po kolaudácii sa skolaudovaná stavba stáva predmetom dane zo stavieb.
Ďalšie nejasnosti spojené s daňou z nehnuteľností, vám vysvetlíme v tejto časti:
Ak sa napríklad jedná o stavbu, v ktorej je väčší počet bytov, rozhodujúcou skutočnosťou na správne určenie dane je vlastníctvo týchto bytov. V prípade, že aspoň jeden byt v bytovom dome je v osobnom vlastníctve, podliehajú všetky byty dani z bytov. Daňovníkom je buď vlastník konkrétneho bytu, alebo správca bytového domu. Ak však ani jeden byt nie je v osobnom vlastníctve, bude takáto stavba podliehať dani zo stavieb.
Špecifickým prípadom je aj nájom pozemku. Pri dlhodobom nájme pozemku sa môže stať, že za určitých podmienok sa daňovníkom stane nájomca a nie vlastník pozemku. Toto ustanovenie platí v prípade, ak nájomný vzťah trvá, alebo má trvať aspoň 5 rokov a nájomca je zároveň zapísaný v katastri nehnuteľností. V danom prípade bude daňovníkom práve spomínaný nájomca.
V zásade platí, že ak sa v priebehu roka nič ohľadom vašej nehnuteľnosti nezmenilo, nie ste povinní riešiť k 31. januáru nič. Daňový úrad bude postupne rozposielať výmery k dani z nehnuteľností, kde bude určený aj dátum, kedy je daň splatná.