Ak pracujete na jednej z týchto troch pozícií, roboti vás nikdy nenahradia
Je to, zdá sa, neodvratné: Roboty sa stávajú čoraz výraznejšou súčasťou našich životov a sú čím ďalej, tým pokročilejšie. To znamená, že možno už onedlho by práve robotickí zamestnanci mohli niektorých z nás v práci nahradiť.
V 300-stranovom reporte, ktorý vydala spoločnosť Merrill Lynch, sa predpovedá, že v nasledujúcich 20 rokoch sú ľudia v prípade až 47 % pracovných miest v ohrození, čo sa týka ich možnej náhrady robotmi. Najväčšie riziko je podľa tejto správy spojené s výrobnými odvetviami a s odvetvím služieb.
Správa však, nezohľadňujúc relatívne veľké množstvo varovných filmov a kníh (od Terminátora až po poviedky Isaaca Asimova), takisto upozorňuje na jednu dôležitú schopnosť, v ktorej roboti – na rozdiel od (niektorých) ľudí – nebudú nikdy naozajstnými majstrami. Tou schopnosťou je schopnosť kreatívne myslieť.
Učitelia sú nenahraditeľní, pretože roboti nebudú nikdy schopní porozumieť deťom.
„Nemôžete povedať „máme Google, nepotrebujeme teda viac učiteľa, pretože všetko čo človek chce, nájde na Google“. Učitelia by síce teoreticky mohli byť nahradení robotmi, ale robot by nikdy nemohol dostatočne porozumieť deťom (napríklad tomu, odkiaľ pochádzajú), keďže nezdieľa rovnakú ľudskú skúsenosť,“ vysvetľuje Ian Pearson zo Svetovej akadémie pre umenie a vedu (World Academy for Arts and Science). „Človek bude vždy schopný sa stotožniť s iným človekom na emocionálnej úrovni lepšie ako to dokáže robot.“
Napriek tomu, že zamestnania týkajúce sa obrany sa čoraz viac spoliehajú na roboty (napríklad drony v armáde), Pearson nepredpokladá, že by v budúcnosti vykonávali prácu policajtov práve roboti.
Pearson tvrdí, že ľudský úsudok bude vždy nutnosťou pri práci v policajných zložkách a nie je to niečo, čo sa dá naprogramovať. „Väčšina z nás nechce Robocopa,“ vysvetľuje. „Radšej by sme mali policajtov s ľudským úsudkom ako niečo (roboti), čo sa spolieha na prácu s databázou zločinov a začne na základe toho strieľať,“ povedal Pearson.
Ľudia, ktorí pracujú v manažmente, obzvlášť v tých druhoch práce, v ktorých je potrebné mať pod sebou zamestnancov a motivovať ich, nie sú v nebezpečenstve.
„To je ľudská práca – nedokážem si predstaviť, že by ľudia nasledovali R2D2 ako svojho hlavného motivátora,“ povedal. Roboti, samozrejme, môžu určité práce vykonávať ľahšie, obzvlášť tie, pri ktorých sa pracuje s hľadaním informácií a spracovaním dát. Ľudia však budú mať vždy navrch, budú mať vždy viac času sústrediť sa a pracovať na veciach, ktoré roboti sami osebe nedokážu zvládnuť. „Strávite viac času s kolegami, viac času na stretnutiach, viac času analýzou emócií a skúšaním nakloniť si ľudí,“ hovorí. „Všetky z týchto ostatných ľudských schopností sa stanú dôležitejšími vo chvíli, keď sa informačné zručnosti stanú menej dôležitými.“
A ak nepracujete na týchto pracovných pozíciách…
…ešte sa budúcnosťou nezožierajte. Je neurčité, či veľa prác vrátane výrobných odvetví naozaj bude nahradených inteligentnými strojmi. Správa Merrill Lynch hovorí, že „krajiny ako Južná Kórea a Nemecko, ktoré majú najväčšie a tretie najväčšie využívanie robotov na svete v tomto poradí, zažili nižší pokles zamestnanosti vo výrobných odvetviach ako krajiny s menšou mierou automatizácie napríklad ako USA.“
To znamená, že ak aj výskum ukazuje, že nejaké pracovné pozície sú z pohľadu človeka ohrozené automatizáciou, nemusí nevyhnutne v budúcnosti dôjsť k tomu, že ľudí stroje aj naozaj nahradia. Navyše, report od Merrill Lynch poznamenáva, že ak sa aj roboti niektorých pracovných miest ujmú, ďalších 3,5 milióna pracovných pozícií práve vďaka robotom vznikne.