V zákone o službách zamestnanosti je zakotvená povinnosť zamestnávateľa za určitých podmienok zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím. Prvou podmienkou je, že zamestnávateľ zamestnáva najmenej 20 zamestnancov.
Druhou podmienkou je, že úrad práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje v evidencii uchádzačov o zamestnanie osoby so zdravotným postihnutím v počte, ktorý predstavuje 3,2% z celkového počtu jeho zamestnancov firmy.
Povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím treba zdokladovať
Poskytovať úradu údaje z registra zamestnávateľov potrebné na účely posúdenia plnenia povinnosti zamestnávateľa je povinná príslušná pobočka Sociálnej poisťovne. Zamestnávateľ je podľa zákona preukazovať plnenie povinného podielu počtu zamestnancov so zdravotným postihnutím a to za predchádzajúci kalendárny rok do 31. marca. Toto potvrdenie sa podáva miestne príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa sídla zamestnávateľa na vopred predpísanom tlačive „Ročný výkaz o plnení povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím“.
Ďalším spôsobom, ako si splniť túto povinnosť, je zadávanie zákazok chráneným dielňam alebo občanom so zdravotným postihnutím. Ak si zamestnávateľ nesplní túto povinnosť, musí zaplatiť Úradu práce sociálnych vecí a rodiny povinný odvod.
1. Zamestnanie občanov so zdravotným postihnutím
Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.
Povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím
Zamestnávateľ je povinný:
a) zabezpečovať pre občanov so zdravotným postihnutím, ktorých zamestnáva, vhodné podmienky na výkon práce,
b) vykonávať zaškoľovanie a prípravu na prácu občanov so zdravotným postihnutím a venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu kvalifikácie počas ich zamestnávania,
c) viesť evidenciu občanov so zdravotným postihnutím,
d) zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím, ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak úrad v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím, v počte, ktorý predstavuje 3,2% z celkového počtu jeho zamestnancov.
Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70%, si na účely plnenia povinného podielu zamestnávania zamestnancov so zdravotným postihnutím započítava trojnásobok povinného počtu zamestnancov so zdravotným postihnutím
Celkový počet zamestnancov na účely odseku 1 písm. d) je priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok. Do celkového počtu zamestnancov sa nezapočítavajú zamestnanci, ktorí plnia úlohy zamestnávateľa v zahraničí. Zistený počet občanov so zdravotným postihnutím, ktorých je zamestnávateľ povinný zamestnávať, a skutočný počet občanov so zdravotným postihnutím, ktorých zamestnávateľ zamestnáva, sa zaokrúhľuje na celé čísla od 0,5 vrátane smerom nahor.
2. Zadanie zákazky chránenej dielni alebo zdravotne postihnutej SZČO
Zákazkou je dodanie tovaru alebo poskytnutie služby s peňažným plnením, ktorá je realizovaná medzi zamestnávateľom, ktorý si ňou plní povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím vo výške povinného podielu a chránenou dielňou alebo chráneným pracoviskom alebo občanom so zdravotným postihnutím, ktorý prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.
Tovar je teda výrobok zhotovený chránenou dielňou alebo chráneným pracoviskom alebo občanom so zdravotným postihnutím, ktorý prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, a je určený na predaj.
Výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím je
0,8-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom zamestnávateľ plní povinnosť zadaním zákazky.
Aby ste si mohli započítať jedného občana so zdravotným postihnutím na rok 2012, je potrebné zadať zákazku v sume 827 €.
Zamestnávateľ, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, započítava do ceny zákazky aj daň z pridanej hodnoty. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, nezapočítava do ceny zákazky daň z pridanej hodnoty vo výške, v akej mu vznikne nárok na jej odpočítanie. Plnenie povinnosti zadaním zákazky sa tiež preukazuje úradu najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka.
Ak chránená dielňa alebo občan so zdravotným postihnutím, ktorý prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, realizujú činnosti spojené s nákupom a predajom výrobkov, ktoré nezhotovujú, sa zamestnávateľovi, ktorý odoberá takéto výrobky, započítava výška 10% peňažného plnenia bez započítania dane z pridanej hodnoty.
Odvod za neplnenie povinného podielu
Zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva určený povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím, je povinný najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím, odvod
vo výške 0,9-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý zamestnávateľ tento odvod odvádza. Výsledná suma vypočítaná podľa predchádzajúcej vety sa zaokrúhľuje na euro nadol.
Za rok 2012 je táto suma 930 €.Ďalšie detaily o predmetnej povinnosti zamestnávateľa nájdete tu.