Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aká farba stien je najlepšia do pracovne?

Pracovňa so žltou stenou.
Foto: Canva
16. augusta 2022 Autor Informačný servis Tlačiť

Výber farby stien kancelárie alebo domácej pracovne by sa mal riadiť špecifickými pravidlami. Cieľom je, aby sa zamestnanci v práci nielen cítili príjemne, ale aby pracovné prostredie zároveň pozitívne stimulovalo ich produktivitu, nech už je zameraná na čokoľvek.

Dominantné farby v okolitom prostredí majú obrovský vplyv na ľudské emócie. Tento poznatok je podporovaným ako vedou, tak u väčšiny z nás i skúsenosťou na vlastnej koži. Preto je veľmi dôležité týmto vplyvom porozumieť a pochopiť, ako vybrať vhodnú farbu stien do interiéru. Keďže väčšinu dňa trávime v kancelárii a v súčasnosti aj v pohodlí domova na home office, mali by sme klásť väčší dôraz na výber vhodnej farby stien tohto priestoru a zabezpečiť si tak lepšiu atmosféru a celkovú náladu.

Ideálna atmosféra, ktorá najlepšie sadne vašej pracovnej miestnosti, či už je ňou domáca pracovňa, alebo s kolegami zdieľaná kancelária v administratívnej budove, sa bude líšiť v závislosti od viacerých faktorov. Čo všetko by ste mali pri výbere optimálneho farebného odtieňa zohľadniť záleží na povahe ľudí, ktorí sa v priestore pohybujú, na druhu práce, ktorú vykonávajú i na smere, ktorým chcete, aby sa vaše pracovno-obchodné aktivity uberali.

Chcete podporiť kreativitu, sústredenie, komunikáciu alebo empatiu so zákazníkom? Zdá sa vám, že upadá tímová spolupráca? Treba stimulovať asertivitu? Znížiť stres? Alebo by sa vám zišlo viac racionality a logického úsudku?

Samostatnú skupinu faktorov tvoria fyzické charakteristiky priestoru, ako sú pomer prirodzeného a umelého svetla, rozľahlosť miestnosti, jej zariadenie, hluk a teplota. Všetky z týchto viac-menej daných hodnôt vplývajú na celkový dojem a atmosféru interiéru a práve správnym výberom farby stien sa dá ich efekt podporiť alebo oslabiť.

Skrátka, výber správnej interiérovej farby do pracovných priestorov sa oplatí vopred premyslieť.

Modrá

Najčastejším efektom modrej na ľudskú myseľ je jej upokojenie a navodenie zrelaxovaného, no sústredeného stavu. Vhodná bude vo firmách a domácich pracovniach, kde sú pre kvalitnú prácu potrebné dlhšie časové úseky nerušenej koncentrácie. Jej svetlejšie odtiene sa hodia takmer všade (finančný sektor, právnické firmy, ordinácie), tie tmavšie dodajú nádych luxusu a sú tiež skvelým pozadím pre monitory (banky, technologické firmy). Modrá evokuje spoľahlivosť, bezpečnosť a stabilitu.

Kancelária s modrými stenami.
Foto: Canva

Zelená

Zelená je známa svojou schopnosťou vytvárať pocity pokoja, rovnováhy, istoty a šťastia. Vďaka neodmysliteľnej spojitosti s prírodou je tiež znakom rastu a preto i častou voľbou pre branding vo finančnom sektore. Súvisí to azda i so zažitou predstavou zelenej ako farby typickej pre peniaze. Podporuje kreativitu a upokojuje, preto je ideálna do priestorov so zvýšeným rizikom stresu, či už pre zamestnancov, alebo pre klientov. Je tiež výbornou neutrálnou voľbou.

Minimalistická domáca pracovňa so zelenou stenou.
Foto: Canva

Žltá

Entuziazmus, optimizmus, inovácie a vitalita sú pojmy rezonujúce pri predstave žltej farby. Žltá dokáže povzbudiť, vyvolať pocity šťastia, či naštartovať tvorivosť a preto nájde využitie v office-och firiem podporujúcich myslenie mimo zaužívaných štruktúr a rámcov (technológie, marketing). Žltá má aj potenciál presvetliť priestor s limitovaným prísunom denného svetla a slnečných lúčov (okná orientované na severovýchod). Jej nadmerné množstvo alebo sýtosť môže pôsobiť rušivo.

Pracovňa so žltou stenou.
Foto: Canva

Hnedá

Zemité tóny hnedej prinášajú spoľahlivosť, vážnosť a dojem etablovanej ustanovizne. Pri nesprávnom použití však môže táto farba vyvolať pochmúrnosť. V spojení so skutočným drevom, napríklad s obkladom, však môže pracovný priestor s hnedými stenami pôsobiť bezpečne a dodať pocit istoty – ideál pre advokátske a architektonické kancelárie.

Čierna

Máloktorá farba dodá interiéru viac serióznosti ako čierna, spájaná so silou a nekompromisnou inteligenciou. Pre kancelárie firiem pôsobiacich vo finančnom sektore je preto ako stvorená. Nebude vhodná na všetky príležitosti, viac využitia nájde v kombináciách so svetlejšími farbami, ktoré ju dostatočne vyvážia.

Biela

Biela je synonymom čistoty, nevinnosti a v určitých odtieňoch aj jemnej sofistikovanosti. Vizuálne zväčšuje priestor a tiež ho presvetlí – vďaka bielej sa môže aj inak malá a ponurá miestnosť stať obývateľnejšou. Populárna voľba pre zdravotnícke zariadenia, veterinárne ambulancie a laboratóriá a rovnako skvelá neutrálna možnosť (sivobiela). Biela môže niekedy pôsobiť príliš sterilne a obmedzovať kreativitu.

Minimalistická biela pracovňa.
Foto: Canva

Červená

K červenej sa viažu intenzita, príťažlivosť a energia, no niekedy tiež agresia. Nebude to farba, ktorá by bola vhodná pre všetky štyri steny v miestnosti, lebo môže prispieť k eskalácii silných emócií, od hnevu až po prehnanú ambicióznosť. Je tiež známe, že zvyšuje krvný tlak a srdečný tep. Z uvedeného vyplýva, že ide o farbu doplnkovú, ktorú je potrebné aplikovať s citom.

Fialová

Dobrým kompromisom a náhradou červenej môže byť fialová. Patrí k nej zmes pocitov spojených s červenou i modrou, takže pripadá do úvahy všade tam, kde je dôraz na energiu a produktivitu. Kráľovská farba evokuje bohatstvo, status a dôstojnosť.

Pracovný stôl s fialovou stenou v pozadí.
Foto: Canva

Oranžová

Farba pomaranča v nás asociuje hravosť a tvorivosť. Patrí k teplejším farbám, no nepôsobí agresívne. Má v sebe tiež čosi, čo si prirodzene spájame so zmenou, zrejme preto, lebo sa v prírode objavuje koncom leta a začiatkom jesene. Oranžovou môžete docieliť lepšiu adaptáciu v rýchlo sa meniacich pracovných podmienkach, ale aj stimuláciu tvorivých múz, či odľahčenie od napätia (napríklad v relaxačných priestoroch).

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

farbaPRpracovňa

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X