Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké budú odvody SZČO (živnostníkov) do zdravotnej poisťovne od 1.1.2021? Pozrite si príklady

odvody do zdravotnej poisťovne
odvody do zdravotnej poisťovne Foto: Getty Images
3. novembra 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Od začiatku budúceho roka sa samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) mení výška preddavku na zdravotné poistenie na rok 2021. Zmena sumy preddavku sa týka všetkých SZČO, keďže sa nielen zvyšuje minimálny preddavok na zdravotné poistenie, ale sa aj prepočítava výška mesačného preddavku podľa základu dane za rok 2019.

V tomto je rozdiel oproti sociálnym odvodom, pri ktorých sa minimálne poistné na sociálne poistenie zvyšuje rovnako k 1. januáru kalendárneho roka, avšak výška poistného sa pri podaní daňového priznania v riadnom termíne do konca marca prerátala podľa základu dane za rok 2019 už k 1. júlu 2020, teda o pol roka skôr.

Vráťme sa však k zdravotným odvodom. Tým SZČO, ktoré podnikali v roku 2019, vypočítala ich zdravotná poisťovňa novú sumu preddavku na zdravotné poistenie na rok 2020 podľa základu dane z príjmov z podnikania uvedeného v daňovom priznaní za rok 2019.

Výšku preddavku na zdravotné poistenie na rok 2021 tak takáto SZČO zistí z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2019, ktoré jej už zaslala alebo ešte len zašle zdravotná poisťovňa.

Súčasťou ročného zúčtovania za rok 2019 je totiž aj stanovenie výšky preddavku na zdravotné poistenie na obdobie od 1.1. 2021 do 31. 12. 2021.

Ako zdravotná poisťovňa postupuje pri výpočte preddavku na zdravotné poistenie?

  1. pri stanovovaní vymeriavacieho základu na rok 2021 sa k základu dane za rok 2019 (riadok 43 v daňovom priznaní) spätne pripočítajú sociálne a zdravotné odvody, ktoré SZČO zaplatila v roku 2019 (vrátane prípadného nedoplatku na zdravotnom poistení za rok 2018, ktoré SZČO zaplatila v roku 2019),
  2. pri výpočte vymeriavacieho základu sa súčet základu dane a zaplatených odvodov delí koeficientom 1,486 a počtom mesiacov podnikania v roku 2019,
  3. dostaneme sa k vymeriavaciemu základu, z ktorého poistné tvorí 14 % (pre SZČO so zdravotným postihnutím 7 %), teda základ dane vynásobíme koeficientom 0,14 (resp. 0,07).
  4. pri výpočte základu dane však musíme rešpektovať minimálny vymeriavací základ na rok 2021, teda aj minimálnu výšku preddavku na zdravotné poistenie.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Minimálny vymeriavací základ
  • Minimálny preddavok na poistné
  • Praktické príklady

TIP Podnikam.sk

Ak SZČO začala podnikať len v roku 2020, tak jej zdravotná poisťovňa nemá z čoho vypočítať preddavky na zdravotné poistenie na rok 2021 (keďže táto SZČO nepodala daňové priznanie za rok 2019).

Pre tieto SZČO teda platí, že si vzhľadom na nárast minimálneho vymeriavacieho základu musia od januára 2021 zvýšiť minimálne odvody do zdravotnej poisťovne na rok 2021.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

knowhowodvody do zdravotnej poisťovnePrémiový obsahrok 2021

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X