Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké efektívne sú vaše rozhodnutia?

23. septembra 2010 Tlačiť

Väčšinou neexistuje len jedno rozhodnutie, ktoré je správne. Stretávame sa s mnohými možnosťami, pričom sa snažíme vybrať tú najlepšiu, prípadne tú najmenej škodlivú. Rozhodnutie je súčasťou zložitého procesu, ktorý zahŕňa zhromažďovanie informácií, generovanie možností a analýzu rizík. K dispozícií je veľa techník, ktoré sú pre rozhodovanie nevyhnutné. Robiť rýchle alebo ťažké rozhodnutia nie je jednoduché. V skutočnosti ide o najzložitejšiu časť vašej manažérskej funkcie, preto vám chceme pomôcť, aby vaše rozhodnutia boli čo najefektívnejšie. Dôležitosť rozhodovaniaRozhodnúť o niečom znamená učiniť voľbu alebo prísť k záveru. Ani jedna z týchto možností nie je ľahká. Pre manažérov je ale schopnosť rozhodovať sa efektívne zásadná. Keď máme o niečom rozhodnúť, nachádzame sa na križovatke. Musíme zvoliť niektorú z dvoch alebo viacerých možností. Tieto možnosti bývajú avšak často limitované viacerými aspektmi:

 • situácia, v ktorej sa práve nachádzame,
 • situácia, v ktorej by sme sa radi nachádzali v budúcnosti,
 • prostriedky, ktoré máme k dispozícií,
 • otázka: čo ostatní budú akceptovať,
 • realizovateľnosť rozhodnutia,
 • časový faktor.

V mnohých prípadoch nie je najťažšie prijať nejaké rozhodnutie, ale dosiahnuť, aby ľudia rozhodnutia realizovali a zariadiť, aby fungovalo. Prístup manažéra môže mať silný účinok na tých, ktorých sa rozhodovanie týka. Práve preto musíme starostlivo zvážiť to, ako budeme k rozhodnutiam pristupovať. Na situácie vyžadujúce rozhodnutia môžeme reagovať štyroma spôsobmi:

 1. strčiť hlavu do piesku,
 2. jednať bez uváženia,
 3. pozitívne sa rozhodnúť nerobiť nič,
 4. podniknúť akciu až vtedy, keď si dám dokopy potrebné informácie a na základe toho sa rozhodnúť.

V praxi sa odporúčajú posledné dva spôsoby, nakoľko schopný manažér by určite nemal jednať bez uváženia, ani sa tváriť, že sa ho to netýka. Práve naopak, musí mať o veciach prehľad, zhromaždiť dostatok informácií, zvážiť riziká a až následne prijať rozhodnutie.Aké rozhodnutia robíme?Ako manažér sa stretnete s rôznymi typmi rozhodnutí. Niektoré sú každodenné tzv. rutinného charakteru, iné sú dlhodobejšie, strategického zamerania. Z tohto hľadiska by sme rozhodnutia mohli rozdeliť nasledovne:

 • Funkčné rozhodnutia –  týkajú sa rôznych prevádzkových oblastí ako marketing, financie či výroba. Aj zdanlivo malé a často prijímané rozhodnutia na tejto úrovni prispievajú k strategickému plánu podniku. Príkladom môže byť hľadanie odpovedí na tieto otázky: Ako môže oddelenie prispievať k dlhodobým cieľom? Ako riešiť problémy alebo zdokonaľovať procesy? Čo robiť v prípade sťažností zákazníka? Čo robiť, keď má niekto pravidelné absencie? Kedy a kde organizovať schôdze?
 • Strategické rozhodnutia – sú spojené so zámerom firmy, napr. objasnenie celkového zámeru a zmyslu organizácie, rozhodovanie o cieľoch a úlohách organizácie a oddelení, plánovanie ako dosiahnuť stanovených úloh, rozhodovanie ako reagovať na aktivity konkurencie, hľadanie spôsobov ako zlepšiť výkonnosť a pod.

Iné členenie hovorí o týchto štyroch typoch rozhodnutí:

 • Rutinné rozhodnutia – bežné rozhodnutia, väčšinou prijímané jednou osobou, napr. o čom by mala byť správa?
 • Urgentné rozhodnutia – naliehavé, napr. niekto ochorie – ako naložiť s úlohami tejto osoby?
 • Problematické rozhodnutia – často robené v tíme, napr. ako získať pre nový systém práce podporu vedenia?
 • Konzultatívne rozhodnutia – majú dlhodobý vplyv, robia sa často v rámci celého oddelenia alebo v spolupráci s externými organizáciami, napr. chceme dať do obehu nový informačný systém.

Robíte rozhodnutia sami alebo do rozhodovania zapájate i ostatných? Robíte ich plánovane a racionálne alebo sa rozhodujete tak, ako veci prichádzajú? Dávate prednosť intuícií alebo logickej úvahe, aby ste učinili správnu voľbu? Na základe toho môžeme rozdeliť rozhodnutia ešte takto:

 • Plánované  rozhodnutia – sú často tie menej dôležité a opakované. Riziká nie sú veľké, príkladom môže byť opakované objednanie surovín.
 • Neplánované rozhodnutia – sú nové, objavujú sa nečakane. Riziká pri nich sú vyššie. Rozhodnúť sa čo robiť pri krádeži alebo či vstúpiť na nový trh sú väčšinou robené manažérmi na vyššej manažérskej úrovni. 

Spôsoby a prístupy rozhodovaniaSpôsob rozhodovania do veľkej miery závisí od toho, ako zmýšľame o ostaných. Postoj k ľuďom má silný vplyv na to, v akom rozsahu sa cítime rozhodnutia realizovať.Najdôležitejšie je stanoviť kto ma rozhodnúť, kedy a ako má k tomu dôjsť. Tradične sa k problematike rozhodovania pristupovalo tak, že manažéri alebo vedúci mali právomoc rozhodnúť sami a rozhodnutia mohli postúpiť nižšie k realizácií. To je tzv. autoritatívny prístup. Dnes môžeme badať trend rozhodovania v tímoch či pracovných skupinách. Pre tento tzv. demokratický prístup je typické aj to, že zodpovednosť za rozhodovanie je rozdelená medzi manažérom a členmi tímu. Pred samotným rozhodnutím manažér konzultuje svoj názor s ostatnými.Najlepšiemu rozhodnutiu predchádza určitá miera čistého analytického myslenia. Napriek tomu by sme nemali podceňovať ani intuitívnu stránku. Intuícia je akási predtucha, inštinkt, dobrý pocit, bez zjavného rozumného uvažovania alebo dôkazov. Je často založená na predošlých skúsenostiach. Rozhodnutie je správne, aj keď nevieme vysvetliť prečo. Dôležité je rešpektovať logickú stránku – racionálny prístup, no nezabúdajme ani na intuitívnu stránku. Odmenou nám budú oveľa cennejšie informácie a rady dôležité pre rozhodovanie.Metódy rozhodovaniaMetódy rozhodovania, ktoré manažéri najčastejšie používajú:

 • manažér urobí rozhodnutie a oznámi ho,
 • manažér postúpi rozhodnutie tímu,
 • manažér predstaví myšlienku a očakáva pripomienky tímu,
 • manažér predstaví rozhodnutie, ktoré môže podliehať zmenám,
 • manažér predstaví problém, prijíma podnety od členov tímu a tak rozhodne,
 • manažér predstaví problém a požiada skupinu, aby rozhodla,
 • manažér umožní tímu rozhodnúť podľa predom stanovených limitov,
 • manažér umožní členom tímu kompletnú slobodu v jednaní.

Voľba správneho prístupuPodstatné je uvedomiť si, že všetky hore uvedené prístupy majú svoje výhody i nevýhody. V skutočnosti nie je pravdepodobné, že si osvojíte jediný spôsob rozhodovania. Určite zvolíte niekoľko prístupov a metód a budete ich využívať podľa konkrétnej situácie. Rozumný prístup je ten, ktorý je spojený s premýšľaním a snahou zvládnuť nasledujúce bariéry:

 • emocionálne vplyvy,
 • blízkosť k rozhodnutiu, snaha odosobniť sa,
 • nedostatok času,
 • tlak ostatných.

Čím viac budete trénovať, tým väčšieho úžitku dosiahnete.

Základné kroky pri rozhodovaníPri rozhodovaní sa odporúča postupovať systematicky, podľa týchto krokov:

 1. Stanovenie účelu rozhodovania
 2. Zhromaždenie informácií
 3. Nájdenie alternatívnych riešení
 4. Vyhodnotenie možností
 5. Voľba najlepšej možnosti

Aj pri rozhodovaní je dôležitá spätná väzba. Akýsi pohľad späť, či som sa rozhodol správne. Čo som mohol spraviť inak? Môžete sa stretnúť s mnohými problémami, ktorým bude treba čeliť. Musíte byť preto pripravení na to, prevziať zodpovednosť a flexibilne reagovať na zmeny. Najúspešnejší manažéri pristupujú k rozhodnutiam rýchlo, pretože majú vo veciach jasno pokiaľ ide o dôležitosť a ciele. Celý proces je neobyčajne komplexný a vyžaduje si mimoriadne schopnosti, medzi ktoré patrí aj logické myslenie, analýza rizík, tvorivosť a intuícia. Ak budete na to pamätať, dozaista sa i vám podarí zlepšiť kvalitu vašich rozhodnutí.  Spracované podľa AUDIO DIGEST – Programy manažérského růstulm 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X