Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké pravidlá musíte dodržať pri zriadení letnej terasy?

letne terasy
letne terasy Foto: Getty Images
15. júna 2020 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

V aktuálnom článku si bližšie priblížime problematiku zriaďovania letných terás a iných exteriérových sedení. Hneď na úvod treba spomenúť, že letnú terasu alebo iné exteriérové sedenia štandardne nemožno zriadiť na akomkoľvek mieste v obci  alebo meste. Ich a užívanie sa riadi pravidlami ustanovenými jednotlivými obcami a mestami. Každá obec a mesto si ustanovuje vlastné podmienky a požiadavky, ktoré musia podnikatelia splniť, ak si chcú zriadiť a prevádzkovať letnú terasu alebo iné exteriérové sedenie ku svojej prevádzke.

Zriaďovanie letných terás a iných exteriérových sedení je vo väčšine prípadov upravené v osobitnom  právnom predpise obce alebo mesta, všeobecne záväznom nariadení obce alebo mesta, kde je obsiahnutý aj konkrétny proces podania žiadosti a povoľovania zriadenia a užívania letnej terasy a iného exteriérového sedenia, požiadavky na prílohy, ako aj sankcie za nedodržiavanie ustanovených podmienok. Všeobecne záväzné nariadenia miest a obcí sa navzájom líšia ustanovenými pravidlami a požiadavkami s ohľadom na proces povoľovania letných terás a iných exteriérových sedení. Podmienky pre zriadenie letných terás nie sú jednotné a preto odporúčame obrátiť sa priamo na príslušnú obec alebo mesto, v ktorom plánujete zriadiť letnú terasu.

Pravidlá pre zriaďovanie letných terás nie sú jednotné

Niektoré mestá a obce majú uvedenú problematiku podrobne spracovanú v osobitnom všeobecne záväznom nariadení obce, pričom tieto dokumenty sú v praxi označované ako „Všeobecne záväzné nariadenie o podmienkach umiestňovania, povoľovania a prevádzkovania letných a celoročných terás alebo sezónnych vonkajších obslužných zariadení, prípadne exteriérových sedení“ a inými podobnými označeniami. Obce a mestá, ktoré nedisponujú uvedenou právnou úpravou majú väčšinou k dispozícii aspoň krátke interné alebo iné metodické usmernenia, pričom v týchto prípadoch je ideálne sa obrátiť na kompetentných pracovníkov daného mesta alebo obce (pracovníkov miestneho a mestského úradu).

Pri zriaďovaní letných terás a iných exteriérových sedení štandardne platí, že najväčší rozdiel v mieste, na ktorom má byť terasa alebo sedenie umiestnené. Podnikatelia majú v zásade dve možnosti, a to zriadiť letnú terasu na súkromnom pozemku alebo verejnom priestranstve a iných verejne prístupných miestach vo vlastníctve mesta alebo obce. V prípade, že sa rozhodnú pre zriadenie terasy na verejnom priestranstve, je potrebné postupovať v súlade s príslušnými právnymi predpismi (všeobecne záväznými nariadeniami obce alebo mesta) alebo internými pokynmi a usmerneniami príslušných pracovníkov mestského alebo miestneho úradu. V praxi je však bežné, že podľa ustanovení týchto právnych predpisov musia postupovať aj zriaďovatelia letných terás a iných exteriérových sedení, ktorí plánujú zriadenie týchto prevádzok na súkromnom pozemku.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Čo všetko môžu obce a mestá požadovať pri zriadení letnej terasy?
  • Proces povoľovania užívania verejného priestranstva s letnou terasou
  • Sankcie a pokuty
  • Letné terasy na súkromných pozemkoch
  • Podanie žiadosti

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

letná terasaPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X