- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Podnikateľské účty
- Ako funguje bankomat, čo sa deje pri výbere peňazí z neho a čo robiť, ak nevydal peniaze?
Ako funguje bankomat, čo sa deje pri výbere peňazí z neho a čo robiť, ak nevydal peniaze?
Bankomat používa snáď každý z nás. Napriek tomu, že žijeme v časoch, keď je kartou možné platiť takmer všade, ešte vždy sú situácie, v ktorých potrebujeme mať hotovosť. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako výber peňazí z bankomatu funguje?
Bankomaty sú zariadenia, ktoré sú určené na vydávanie finančnej hotovosti zákazníkom banky z ich bankového účtu. Ako viete, identifikačným prvkom je platobná karta s PIN kódom, ktorý zákazník zadá pomocou klávesnice. Dnes ako identifikačný prvok slúži v niektorých bankách aj smartfón. Stačí, ak používate mobilnú aplikáciu banky, ktorá takúto možnosť poskytuje. Výber peňazí mobilom je zaujímavou možnosťou šetrenia času, pretože si už cestou k bankomatu môžete zvoliť operáciu, ktorú chcete vykonať.
Zaujímavosťou je, že úplne prvý bankomat vznikol v roku 1967 v Londýne a až od roku 1969 sa na výber hotovosti začala používať plastová karta s magnetickým štítkom. Ešte pred vznikom prvého bankomatu existovali rôzne prototypy, ktoré sa však veľmi neujali. Úplne prvé bankomaty boli pomalé a vraj aj poriadne hlučné. Obrazovku nemali, boli na nich valce s pokynmi pre človeka, ktorý si chcel peniaze vytiahnuť. Hotovosť bola v týchto strojoch uložená v obálkach s rôznymi hodnotami.
Rozdelenie bankomatov
Bankomaty sa rozdeľujú na dva základné typy, a to vnútorné a vonkajšie. Vnútorné sú tie, ktoré nájdeme napríklad v nákupných centrách či priamo v bankách. Vonkajšie sú tie, ktoré nájdeme na uliciach.
Oba typy môžu byť voľne stojace alebo môžu byť zabudované v stene. Hlavným rozdielom medzi nimi je ich odolnosť voči teplu, keďže tie vonkajšie dokážu odolávať teplote až mínus dvadsať stupňov. Zaujímavosťou je, že životnosť bankomatov sa pohybuje okolo osem až desať rokov.
Ako funguje bankomat?
Hoci bankomaty používame pravidelne, len málokto z nás sa zamyslí nad tým, ako vlastne fungujú. Jednoducho do nich vsunieme kartu, naťukáme PIN kód a zvolíme operáciu, ktorú chceme vykonať. V priebehu pár minút si tak môžeme vytiahnuť hotovosť, ale tiež zaplatiť účty alebo si pozrieť prehľad platieb.
Za týmito, na prvý pohľad jednoduchými, operáciami stojí zložitý mechanizmus. Presné vydanie bankoviek má na starosti valec s gumovým povrchom. Bankovka, ktorú si vyberiete, putuje inými valcami a po prejdení skenerom sa dostáva až k zákazníkovi.
Je dobre chránený
Peniaze v bankomate musia byť, prirodzene, dobre chránené. Bezpečnostné prvky sú rôzne – od špeciálnej zámky, do ktorej musí obsluha dopĺňajúca peniaze zadať kód, až po hrubý oceľový trezor vážiaci až 200 kilogramov. Okrem toho sa na bankomatoch nachádzajú bezpečnostné kamery, ktoré sa využívajú napríklad pri použití ukradnutej bankomatovej karty.
Napriek tomu, že sú bankomaty dobre chránené, sa nájdu špekulanti, ktorí sa pokúšajú ich ukradnúť. Zvyčajne to robia tak, že chcú vytrhnúť zo steny celý bankomat aj s trezorom.
5 tipov na bezpečné používanie bankomatovej karty
Pri používaní bankomatovej karty a výbere peňazí z bankomatu by sme mali byť obozretní. Sú totiž známe mnohé prípady, keď bankomatová mafia zneužila bankomatové karty a vybielila ľuďom účty.
1. Kartu si podpíšte
Hneď, ako kartu dostanete, podpíšte sa na jej zadnú stranu. Ideálne perom, ktoré sa nezotrie počas používania.
2. PIN kód si zapamätajte
Ak máte problém zapamätať si PIN, ktorý vám pridelila banka, využite možnosť si ho zmeniť na číslo, ktoré si zapamätáte. PIN kód nikomu neprezrádzajte, ani si ho nezapisujte na žiadny papierik, ktorý nosíte pri sebe.
3. Noste bankomatovú kartu mimo hotovosti
Odporúča sa nosiť bankomatovú kartu mimo finančnej hotovosti a dokladov.
4. Pozor pri výbere
Pri výbere hotovosti z bankomatu skontrolujte, či nie sú niektoré jeho časti uvoľnené alebo pohyblivé. Ak sa vám na bankomate niečo nezdá, kontaktujte políciu alebo banku a peniaze si radšej nevyberajte.
5. Zakryte číselník
Pri zadávaní PIN kódu zakryte číselník druhou rukou alebo telom tak, aby ho ľudia stojaci za vami nevideli. Uistite sa, či sa na vás niekto „nelepí“ a stojí aspoň dve metre od vás. Výber z bankomatu majte pod kontrolou a nerozprávajte sa počas neho ani netelefonujte.
Čo robiť ak vám bankomat nevydá peniaze?
Bankomat vám nemusí vydať peniaze z rôznych dôvodov. Ak nemá dosť hotovosti, upozorní vás na tento problém. V tom prípade zvoľte nižšiu čiastku, alebo vyhľadajte iný bankomat, či pobočku banky. Nebojte sa, banka vám peniaze v tomto prípade z účtu určite nestrhne.
Ak však bankomat vydá kartu a nevydá peniaze a tieto vám banka z účtu stiahne nastáva problém. Ako prvé by ste mali čo najskôr kontaktovať zákaznícku linku vašej banky, prípadne zavolať na číslo na bankomate. Hovor do banky sa však priamo za reklamáciu nepovažuje, preto následne vypíšte žiadosť o reklamáciu na pobočke, alebo online. Nezabudnite sa informovať, koľko potrvá jej vybavenie.
Čo ak si zabudnete hotovosť v bankomate?
Prípady zabudnutej hotovosti v bankomate nie sú ničím výnimočným. Ponáhľame sa, myslíme na množstvo iných vecí, zoberieme kartu a peniaze zostanú v bankomate. Čo teraz? V tomto prípade kontaktujte bezodkladne banku, ktorá vám vydala kartu. Podajte reklamáciu týkajúcu sa straty peňazí, kde uvediete sumu, miesto výberu a dátum a čas výberu.Banka tak môže začať šetrenie a v prípade nájdenia vám peniaze budú vrátené. Ak sa peniaze nenájdu, alebo ich nálezca neodovzdá môžete kontaktovať políciu, ktorá bude na riešení spolupracovať s bankou.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.