Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako kúpiť, či predať zubnú prax?

15308772350111527245675509.jpg
Foto: SLSP
16. septembra 2019 Tlačiť

BRATISLAVA 16. septembra (Podnikam.sk) – Jednou z možností, ako sa stať majiteľom vlastnej zubnej praxe, je kúpiť si už fungujúcu ambulanciu. O tom, či je lepšie kúpiť od s. r. o. alebo od fyzickej osoby podnikateľa (SZČO/živnostníka), sme písali v článku Ako môžem vykonávať zubno-lekársku prax.

Neštátne zdravotnícke zariadenie, ktoré poskytuje služby v oblasti ústneho zdravia, je podnikateľský subjekt. Preto by nemal byť problém kúpiť či predať ho. Pozor si však treba dať na to, či takéto zariadenie kupujeme od SZČO alebo od s. r. o. Prečo je to tak, si vysvetlíme až po objasnení toho, ako by sa zubná prax mala oceniť.

Čo zvyšuje cenu praxe

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že najdrahšou položkou ambulancie musia byť špeciálne prístroje a zariadenia, ako je polohovateľné kreslo so zubno-lekárskou súpravou, 2D či 3D skenery a röntgeny alebo operačný mikroskop. Skúsenejší povedia, že je to sídlo ambulancie.

To je už bližšie pravde. Hodnotnejšie (a drahšie) vďaka cene na realitnom trhu budú, samozrejme, zariadenia so sídlom v centre väčších miest – tu ich však zväčša býva viac a konkurencia v poskytovaní zdravotného ošetrenia je väčšia.

Hnuteľný a nehnuteľný hmotný majetok má rozhodne vplyv na cenu praxe. Avšak, paradoxne, najdôležitejšou zložkou pri určovaní sumy, ktorú pri kúpe zaplatíte, je nehmotná súčasť ambulancie – dobré meno, reputácia. Je to ťažko kvantifikovateľná veličina, ale veľmi dôležitá.

Práca a vedomosti, ktoré zubný lekár, sestra a prípadní ďalší členovia dentálneho tímu investovali do fungovania praxe, sa odrážajú v počte lojálnych pacientov, ktorí sa do ambulancie vracajú.

Zdravotný obvod sa cení

Cena ambulancie teda nezávisí len od vybavenia či technológií, ale aj od jej povesti. Najnovšie zubné súpravy sú síce drahé, ale používaním každoročne strácajú hodnotu. Navyše, dnes je vývoj prístrojov a technológií taký rýchly, že to, čo bolo minulý rok drahé, má po dvoch, troch rokoch výrazne nižšiu cenu.

Skutočnú cenu majú ľudia – dentálny tím a pacienti. Pacienti v drvivej väčšine prichádzajú k svojmu zubnému lekárovi podľa zdravotného obvodu. Ako sme písali v článkoch Chcem viesť zubno-lekársku ambulanciu ako SZČO a Ako založiť zubno-lekársku s. r. o. zdravotný obvod poskytovateľovi prideľuje vyšší územný celok (VÚC) podľa sídla praxe.

Preto je pri kúpe fungujúcej praxe veľký rozdiel v tom, s akým subjektom uzatvárate obchod. Ak SZČO, od ktorej zdravotnícke zariadenie kupujete, so samosprávou zle odkomunikuje svoje ukončenie činnosti, župa jeho zdravotný obvod zruší a pacientov prerozdelí medzi existujúcich poskytovateľov. A vám sa môže stať, že kúpite bezcennú ambulanciu.

Pri kúpe/predaji s. r. o. je situácia iná, keďže subjekt sa nemení. Menia sa štatutárne orgány subjektu a odborný zástupca. Ním môže byť nový majiteľ spoločnosti, ak je sám zubným lekárom, alebo niekto, s kým uzavrie zmluvu. VÚC v tomto prípade nemá dôvod do zdravotného obvodu zasahovať.

15308772200741527245675595.jpg
Foto: SLSP

Zdravotná dokumentácia

Kúpa či predaj lekárskej s. r. o. má presne predpísané postupy ako pri každej obchodnej spoločnosti. To, čo zubno-lekársku s. r. o. (a ostatné súkromné lekárske spoločnosti) odlišuje od iných, je oblasť poskytovania služieb. Vidieť to napríklad na probléme s odovzdávaním zdravotnej dokumentácie pacientov.

Podľa zákona totiž nemôže byť predaná, darovaná alebo zdedená. Je to vec nehmotná, teda nepredajná. Lekár vykonáva vedenie záznamov o zdravotnom stave, liečbe a iných službách, ktoré pacient od poskytovateľa prijal ako službu, ktorá je potom zachytená v listinnej podobe či na nejaký elektronický nosič. V tejto podobe je potom uchovávaná.

Zdravotná dokumentácia

  • Je to súbor údajov o zdravotnom stave osoby, o zdravotnej starostlivosti a o službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti tejto osobe.
  • Zdravotná dokumentácia sa vedie v listinnej podobe, avšak od 1.1.2018 platí, že všetky údaje sa musia zapisovať do elektronickej zdravotnej knižky pacienta.
  • Vlastníkom zdravotnej dokumentácie nie je nikto, pretože zdravotná dokumentácia podľa zákona nie je vecou. Zdravotná dokumentácia sa týka pacienta v intímnej a veľmi citlivej oblasti, ale zároveň je výsledkom náročnej a odbornej práce zdravotníckeho pracovníka, ktorý ju vyhotovuje.

Pozrime sa na to, čo sa deje so zdravotnou dokumentáciou ak sa lekár živnostník rozhodne predať prax a ukončiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Pri ukončení, dočasnom pozastavení licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe alebo dočasnom pozastavení povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia, musí poskytovateľ zo zákona bez meškania odovzdať alebo umožniť prevzatie zdravotnej dokumentácie do úschovy lekárovi príslušného VÚC.

Lekár VÚC potom celú zdravotnú dokumentáciu odovzdáva novým poskytovateľom. Keďže tento zamestnanec samosprávy nie je súčasťou prípadnej zmluvy o predaji ambulancie medzi dvomi SZČO, nemusí pri takýchto transakciách pôvodná zdravotná dokumentácia skončiť u kupujúceho lekára živnostníka.

Lekár VÚC by mal zabrániť, aby boli tieto záznamy predávané, darované alebo dedené. Samozrejme, nedá sa tomu celkom zabrániť. Aj preto je, ako sme už viackrát uviedli, jednoduchšie a výhodnejšie kúpiť ambulanciu typu s. r. o.

Kontrola hospodárenia

Nekupujte mačku vo vreci. Prax, ktorú chcete prevziať, si poriadne preverte. Informácie o hospodárení s. r. o. aj o tom, aké osoby sú v jej orgánoch, nájdete napr. na Finstat.

Vyžiadajte si informácie o počte pacientov a charaktere služieb, ktoré ambulancia poskytuje. To platí aj pri SZČO. U nej si skontrolujte (alebo dajte odborníkom skontrolovať) aj účtovné výkazy.

Po prebratí ambulancie, ešte predtým, ako začnete pracovať, uzatvorte na svoje meno (meno spoločnosti) poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone zdravotnej starostlivosti. Ak chcete byť zmluvným poskytovateľom, uzatvorte aj zmluvy so zdravotnými poisťovňami.

Slovenská sporiteľňa poskytuje začínajúcim podnikateľom v zubnom lekárstve financie na rozbeh. V prípade preberania zabehnutej ambulancie je potrebné pred schválením žiadosti o financovanie (úver, lízing, povolené prečerpanie), ako aj k čerpaniu financií predložiť rôzne dokumenty (drvivú väčšinu budete mať kvôli povoleniu na prevádzku zdravotníckeho zariadenia alebo zápisu do registra).

Pre získanie úveru na preberanie zabehnutej zubnej ambulancie v Slovenskej sporiteľni potrebujete

k schváleniu úveru:

  • žiadosť o úver + informácie o charaktere ambulancie, o počte pacientov, ktoré plánujete prevziať/prebrať,
  • finančné výkazy, daňové priznania existujúcej ambulancie za posledné 2 účtovné obdobia, potvrdenie o zaplatení dane, príp. výpisy z jej bankového účtu,
  • osvedčenie vydané príslušným VÚC o prevádzkovaní existujúcej ambulancie,
  • licencia vydaná Slovenskou komorou zubných lekárov,
  • uzavreté zmluvy so zdravotnými poisťovňami, ak väčšia časť príjmov existujúcej ambulancie je hradená zdravotnými poisťovňami a tento stav má pretrvať,
  • zmluvy o prevode (napr. práv, know-how, majetku) od existujúcej ambulancie na nového prevádzkovateľa.

k čerpaniu schváleného úveru potrebujete predložiť:

  • výpis z registra, preukazujúceho zmenu vlastníctva firmy,
  • osvedčenie o prevádzkovaní ambulancie spoločnosti po zmene vlastníckej štruktúry, vydaného príslušným VÚC,
  • licenciu od SKZL, ktorú udelila novému vlastníkovi na prevádzkovanie ambulancie,
  • zmluvy so zdravotnými poisťovňami, preukazujúce pokračovanie spolupráce spoločnosti po zmene vlastníckej štruktúry (ak nepôjde o súkromnú ambulanciu založenú na priamych platbách).

V banke môžete požiadať aj o financovanie nákladov spojených so zriadením úplne novej ambulancie. Na posúdenie žiadosti okrem povolení a zmlúv bude potrebné predložiť aj biznis plán.

Vzor biznis plánu, ako aj ďalšie tipy a rady ako otvoriť novú zubnú prax či odkúpiť zabehnutú ambulanciu, odkiaľ na to vziať až 100 000 eur, aj keď s podnikaním ešte len začínate nájdete na www.zacinamepodnikat.sk.

Súvisiace články v seriáli "Začíname podnikať"

Zobraziť všetky články v seriáli "Začíname podnikať"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

PRpraxSlovenská sporiteľňaSLSPzubná ambulanciazubná praxzubno-lekárska prax

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X