Zodpovednosti zamestnanca sú kľúčové aj pre jeho následné hodnotenie, najmä ak je hodnotený v závislosti od výkonu, či výsledkov. Predmet práce môže byť opísaný rôzne, buď voľným textom, alebo v bodoch. Mal by však obsahovať činnosti, úlohy, procesy a kompetencie zamestnanca.
- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Personalistika
- Ako správne napísať popis pracovného miesta v roku 2025?
Ako správne napísať popis pracovného miesta v roku 2025?
Hoci v súčasnej situácii firmy svojich zamestnancov skôr prepúšťajú ako prijímajú, ide aj o obdobie kedy je mnoho ľudí nútených zmeniť prácu a získať tak možnosť nájsť si svoju vysnívanú pracovnú pozíciu. Firmy, ktoré momentálne hľadajú nových zamestnancov tak majú možnosť získať vysoko kvalifikovanú pracovnú silu. Ako však uchádzača o voľnú pracovnú pozíciu správne osloviť a zároveň mu poskytnúť komplexnú informáciu o tom, čo bude jeho náplňou práce?
Popis pracovného miesta slúži predovšetkým na vnútropodnikové účely a je jedným z najdôležitejších dokumentov v rámci práce oddelenia riadenia ľudských zdrojov. Niektoré firmy, najmä tie menšie považujú popis pracovného miesta za zbytočnú byrokraciu a nepripisujú mu veľký význam. Naopak v korporátoch je existencia tohoto dokumentu samozrejmosťou. Jasné definovanie úloh a kompetencií zamestnancov je však základom dobrého fungovania, ako aj dobrých vzťahov v každej spoločnosti, bez ohľadu na jej veľkosť. Nejasne definované kompetencie zamestnancov môžu viesť k nespokojnosti tak na strane vedenia spoločnosti ako aj na strane zamestnanca. Zamestnávateľ by mal vždy jasne a písomne zadefinovať všetky očakávania, čo má najmä od novo prichádzajúcich zamestnancov, aby sa o ne vedeli oprieť pri plnení svojich úloh a aby hneď na začiatku pri príchode do spoločnosti vedeli, čo sa od nich bude očakávať a na čo sa majú pripraviť.
Určenie jasných kompetencií je veľmi dôležité aj z hľadiska pracovnej hierarchie, aby všetci vedeli, kto má ktorú prácu vykonávať a neboli tak niektoré činnosti vykonávané duplicitne, a naopak aby sa nestávalo, že sa jeden pracovník spoľahne na druhého a nakoniec prácu neurobí nikto. Na základe jednotlivých kompetencií opísaných v popise pracovného miesta sa nastavuje tiež odmeňovanie zamestnancov, ako aj vzájomná zastupiteľnosť jednotlivých zamestnancov.
Čo by mal obsahovať popis pracovného miesta?
Všeobecný popis pracovného mesta neexistuje, keďže každé pracovné miesto je jedinečné a záleží od konkrétnej spoločnosti, čo bude od zamestnanca na danej pozícii vyžadovať. Väčšinou však popis obsahuje minimálne tieto body:
Všeobecné informácie o pracovnej pozícii
Základnou informáciou je názov pracovnej pozície a jej účel. Názov pozície by mal vyjadrovať jej podstatu a preto by ste mu mali venovať náležitú pozornosť. Musí byť zrozumiteľný aj pre človeka mimo spoločnosti a zároveň vyjadruje aj postavenie zamestnanca vo firme. Názvy by mali byť v rámci spoločnosti jednotné. Na rovnakej úrovni riadenia by mali mať zamestnanci zhodné pomenovania. Líšiť by sa mali len ich zameraním a špecializáciou. Názvy by mali tiež do určitej miery korešpondovať s názvami rovnakých pozícií v iných spoločnostiach.
Všeobecné informácie môžu obsahovať aj krátky popis pracovného miesta, pokiaľ z názvu nie je úplne jasné pracovné zaradenie zamestnanca, avšak zatiaľ bez konkretizácie úloh.
Pracovná hierarchia v spoločnosti
Popis pracovného miesta by mal obsahovať aj zaradenie danej pozície v organizačnej štruktúre vrátane vzťahov nadriadenosti a podriadenosti k danému miestu. Každá pozícia musí byť identifikovateľná vo firemnej hierarchii.
Zodpovednosť zamestnanca za konkrétne úlohy
Tu by mala byť spomenutá základná pracovná náplň zamestnanca v rámci spoločnosti, jeho hlavné úlohy a procesy, ktoré bude vykonávať. Pracovná náplň je najdôležitejšou súčasťou popisu pracovného miesta. Zahŕňa všetko, čo pracovník na danom pracovnom mieste vykonáva.
Je potrebné určiť, za čo všetko bude zamestnanec zodpovedný. Každý bod by mal obsahovať aj krátke vysvetlenie, čo sa od zamestnanca očakáva. Predmet pracovnej činnosti a stručnú charakteristiku práce uvádza zamestnávateľ aj v pracovnej zmluve.
Požiadavky na zamestnanca na danej pozícii
Každý zamestnanec, ktorý sa hlási na danú pozíciu by mal spĺňať určité minimálne kvalifikačné predpoklady. Tu zamestnávateľ opíše, čo je nevyhnutné aby zamestnanec vedel a ovládal pre výkon danej pracovnej pozície. Môže ísť napríklad o minimálne dosiahnuté vzdelanie, predchádzajúce skúsenosti, či nutnosť ovládať špecifické technológie, či technické zariadenia. Popis minimálnych požiadaviek môže vyžadovať aj určité zručnosti, ktoré musí zamestnanec ovládať. Na tento bod popisu pracovného miesta by ste mali klásť obzvlášť veľký dôraz, aby zamestnanec ovládal všetko, čo bude na danej pozícii potrebovať, alebo naopak, aby ste nedávali do popisu pracovného miesta prehnané požiadavky, ktoré pre výkon funkcie nie sú nutné a môžu odradiť niektorých kandidátov na danú pozíciu.
Hodnotenie a odmeňovanie
V popise pracovného miesta má byť uvedený aj spôsob hodnotenia, platová trieda, alebo predpokladané platové ohodnotenie. Hodnotenie zamestnancov by malo byť predovšetkým férové a na rovnakej hierarchickej úrovni by malo byť podobné aj ohodnotenie.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.