Ako rozoznať falošné peniaze? Na toto si dajte pozor
Napriek tomu, že dnes čoraz častejšie využívame bezhotovostnú platbu, sme naďalej v kontakte s bankovkami. Ako však zistíte, či sa vám do rúk náhodou nedostali falošné peniaze? Vďaka týmto tipom budete vedieť, čo si máte na eurobankovkách všímať.
Ochranné prvky
Tak, ako každá mena, aj eurobankovky majú svoje ochranné prvky. Tie majú prípadným faľšovateľom sťažiť ich prácu, a tak sú, samozrejme, veľmi sofistikované a technologicky prepracované a náročné. Ochranných prvkov je na každej bankovke niekoľko a rozoznať sa dajú rôznymi spôsobmi.
Ako zistiť, či máte v rukách falošné peniaze?
Prípady falšovania peňazí nie sú výnimkou ani dnes a ani na Slovensku. Falšovatelia vedia byť poriadne vynaliezaví a vymýšľajú stále nové a nové spôsoby, akými by mohli dosiahnuť čo najväčšiu podobnosť s originálom. Akýmsi nepísaným pravidlom je, že sa falšujú v prvom rade bankovky s vysokými nominálnymi hodnotami. Preto by ste mali zvýšiť pozornosť práve pri manipulovaní s týmito bankovkami.
Viete však, čo by ste si mali na eurobankovkách všímať? To, či nie sú falošné, môžete zistiť hneď viacerými spôsobmi, a preto je dôležité poznať ochranné prvky eurobankoviek.
Pravosť eurobankoviek môžeme zistiť viacerými spôsobmi. Pozrite sa, ako:
1. Pohľadom
Každá eurobankovka má na sebe okienko s portrétom a vodoznak, ktorý uvidíte pri pohľade proti svetlu. Pohľadom môžete overiť pravosť aj vďaka ochrannému prúžku.
2. Hmatom
Eurobankovky sú tlačené špeciálnou technológiou, vďaka ktorej ich pravosť ľahko spoznáte hmatom. Niektoré prvky sú totiž vytlačené vystupujúcou tlačou.
3. Skúška naklonením
Ak si chcete overiť pravosť bankovky, ktorú držíte v ruke, nakloňte ju. V striebristom prúžku uvidíte okienko s portrétom. Smaragdové číslo vytvorí svetelný efekt pohybujúci sa nadol a nahor.
4. Ďalšie ochranné prvky na eurobankovkách
- Mikrotlač
- Štandardné ultrafialové svetlo
- Špeciálne ultrafialové UV-C svetlo
- Prvky viditeľné pod infračerveným svetlom
Falzifikáty sa skúmajú
Možno ste to nevedeli, ale Národná banka Slovenska zriadila Národné centrum falzifikátov. Jeho úlohou je overovať, skúmať a uchovávať falzifikáty eurobankoviek, ale aj ostatných cudzích mien zadržaných na našom území.
Národné centrum falzifikátov pri skúmaní falošných bankoviek spolupracuje s Európskou centrálnou bankou, ale aj s rovnakými centrami v iných európskych bankách. Na boji proti falšovaniu peňazí sa podieľa aj polícia.
Eurobankovky patria k mene s najlepšími ochrannými prvkami.
Euro je silná a stabilná mena, ktorá priťahuje aj pozornosť falšovateľov peňazí. Aj keď eurové bankovky a mince patria vďaka aplikovaným ochranným prvkom medzi najlepšie chránené meny na svete, môžu sa v peňažnom obehu vyskytnúť aj falzifikáty.
Keďže je euro silnou a stabilnou menou, je prirodzené, že sa o ňu zaujímajú falšovatelia peňazí. Skvelou správou je, že eurobankovky patria k najlepšie chráneným menám na svete. Napriek tomu sa však môžu v obehu objaviť aj falošné kusy bankoviek.