Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako rozoznať falošné peniaze? Na toto si dajte pozor

falošné peniaze
pixabay.com
4. októbra 2017 Tlačiť

Napriek tomu, že dnes čoraz častejšie využívame bezhotovostnú platbu, sme naďalej v kontakte s bankovkami. Ako však zistíte, či sa vám do rúk náhodou nedostali falošné peniaze? Vďaka týmto tipom budete vedieť, čo si máte na eurobankovkách všímať.

Ochranné prvky

Tak, ako každá mena, aj eurobankovky majú svoje ochranné prvky. Tie majú prípadným faľšovateľom sťažiť ich prácu, a tak sú, samozrejme, veľmi sofistikované a technologicky prepracované a náročné. Ochranných prvkov je na každej bankovke niekoľko a rozoznať sa dajú rôznymi spôsobmi.

Ako zistiť, či máte v rukách falošné peniaze?

Prípady falšovania peňazí nie sú výnimkou ani dnes a ani na Slovensku. Falšovatelia vedia byť poriadne vynaliezaví a vymýšľajú stále nové a nové spôsoby, akými by mohli dosiahnuť čo najväčšiu podobnosť s originálom. Akýmsi nepísaným pravidlom je, že sa falšujú v prvom rade bankovky s vysokými nominálnymi hodnotami. Preto by ste mali zvýšiť pozornosť práve pri manipulovaní s týmito bankovkami.

Viete však, čo by ste si mali na eurobankovkách všímať? To, či nie sú falošné, môžete zistiť hneď viacerými spôsobmi, a preto je dôležité poznať ochranné prvky eurobankoviek.

Pravosť eurobankoviek môžeme zistiť viacerými spôsobmi. Pozrite sa, ako:

1. Pohľadom

Každá eurobankovka má na sebe okienko s portrétom a vodoznak, ktorý uvidíte pri pohľade proti svetlu. Pohľadom môžete overiť pravosť aj vďaka ochrannému prúžku.

falošné peniaze
1. Okienko s portrétom, 2. Vodoznak s portrétom, 3. Ochranný prúžokwww.nove-eurobankovky.euŠKA-POHĽADOM/Nová-bankovka-20-€

2. Hmatom

Eurobankovky sú tlačené špeciálnou technológiou, vďaka ktorej ich pravosť ľahko spoznáte hmatom. Niektoré prvky sú totiž vytlačené vystupujúcou tlačou.

ako zistiť pravosť bankoviek
1. Papier, 2. Vystupujúca tlačwww.ecb.europa.eu

3. Skúška naklonením

Ak si chcete overiť pravosť bankovky, ktorú držíte v ruke, nakloňte ju. V striebristom prúžku uvidíte okienko s portrétom. Smaragdové číslo vytvorí svetelný efekt pohybujúci sa nadol a nahor.

spoznať falošné peniaze
1. Okienko s portrétom, 2. Hologram s portrétom, 3. Smaragdové číslowww.nove-eurobankovky.euŠKA-POHĽADOM/Nová-bankovka-20-€

4. Ďalšie ochranné prvky na eurobankovkách

  1. Mikrotlač
  2. Štandardné ultrafialové svetlo
  3. Špeciálne ultrafialové UV-C svetlo
  4. Prvky viditeľné pod infračerveným svetlom
ochranné prvky na eurobankovke
www.nove-eurobankovky.euŠKA-POHĽADOM/Nová-bankovka-20-€

Falzifikáty sa skúmajú

Možno ste to nevedeli, ale Národná banka Slovenska zriadila Národné centrum falzifikátov. Jeho úlohou je overovať, skúmať a uchovávať falzifikáty eurobankoviek, ale aj ostatných cudzích mien zadržaných na našom území.

Národné centrum falzifikátov pri skúmaní falošných bankoviek spolupracuje s Európskou centrálnou bankou, ale aj s rovnakými centrami v iných európskych bankách. Na boji proti falšovaniu peňazí sa podieľa aj polícia.

Eurobankovky patria k mene s najlepšími ochrannými prvkami.

Euro je silná a stabilná mena, ktorá priťahuje aj pozornosť falšovateľov peňazí. Aj keď eurové bankovky a mince patria vďaka aplikovaným ochranným prvkom medzi najlepšie chránené meny na svete, môžu sa v peňažnom obehu vyskytnúť aj falzifikáty.

Keďže je euro silnou a stabilnou menou, je prirodzené, že sa o ňu zaujímajú falšovatelia peňazí. Skvelou správou je, že eurobankovky patria k najlepšie chráneným menám na svete. Napriek tomu sa však môžu v obehu objaviť aj falošné kusy bankoviek.

K téme

Témy

eurobankovkyfalošné peniaze

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X