Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa brániť v rámci hospodárskej súťaže v roku 2024?

Businessman exchanging bribe with female coworker
Cork, Ireland
7. februára 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk/MG Tlačiť

Súťaž medzi podnikateľmi je základným mechanizmom trhovej ekonomiky. Podporuje inovácie, znižuje výrobné náklady a zvyšuje výkonnosť celého hospodárstva. Firmy poháňané konkurenciou sa snažia ponúkať kvalitnejšie výrobky za nižšie ceny. Aby však súťaž riadne fungovala, súťažné právo zakazuje praktiky, ktoré ju obmedzujú.

Chrániť a podporovať hospodársku súťaž a vytvárať podmienky pre jej ďalší rozvoj má na Slovensku Protimonopolný úrad SR. Právomoci na sledovanie protisúťažných konaní má aj Európska komisia.

Úlohou Protimonopolného úradu SR je zasahovať proti zakázaným praktikám, kontrolovať štruktúru trhov a pôsobiť na vytváranie priaznivých konkurenčných podmienok.

Najčastejšie hrozby pre podnikateľskú súťaž

Dohody medzi podnikateľmi

Obmedzujú hospodársku súťaž. Cieľom kartelov a ďalších typov obmedzujúcich dojednaní medzi podnikateľmi býva zväčša zmiernenie konkurencie a následný nárast cien.

Zneužívanie dominantného postavenia

Dominantné podniky sa často snažia zneužívať svoju trhovú silu. Ich cieľom býva vytlačiť z trhu svojich konkurentov.

Koncentrácie

Veľké koncentrácie môžu mať na štruktúru jednotlivých trhov veľmi nepriaznivé dopady. Je preto potrebná ich preventívna kontrola.

Konanie orgánov štátnej správy a samosprávy

Zvýhodňovať určitého podnikateľa alebo iným spôsobom obmedzovať súťaž môžu tiež orgány štátnej správy alebo územnej samosprávy.

Nekalá súťaž

Neférová hospodárska súťaž môže mať podobu klamlivej reklamy, klamlivého označenia tovaru a služieb, vyvolania nebezpečenstva zámeny, parazitovania na povesti, podplácania, zľahčovania, porušenia obchodného tajomstva či výroby produktov a uvádzania na trh a poskytovanie služieb ohrozujúcich zdravie alebo životné prostredie.

Druhy ochrany

Verejná

Orgány verejnej moci môžu konať proti subjektu, podozrivému z protisúťažného konania z vlastnej iniciatívy alebo na podnet súťažiteľa či inej osoby. V prípade, ak sledujúci orgán v rámci svojich právomoci zistí, že došlo k porušeniu pravidiel hospodárskej súťaže, uloží povinnosť zdržať sa protisúťažného konania. Ďalej nariadi odstrániť neprijateľný stav a prípadne uloží aj pokutu, či inú sankciu.

Verejný orgán tak uplatňuje verejnoprávne postupy a ukladá verejnoprávne sankcie. Zabezpečuje pritom verejnoprávnu ochranu hospodárskej súťaže. Uložené sankcie sú preskúmavané v rámci správneho súdnictva. Pre verejnoprávne postihovanie súťažných porušení, teda správne trestanie, platia zásady trestného práva.

Súkromná

Súkromnoprávna ochrana hospodárskej súťaže znamená, že subjekt súkromného práva podá žalobu proti inému subjektu, porušiteľovi súťažného práva. Žalujúcim môže byť súťažiteľ, dodávateľ alebo aj spotrebiteľ. Napríklad obeť kartelu, ktorá musela zaplatiť za tovar cenu vyššiu, ako trhovú.

Druhy použitia ochrany

Ustanovenia zabezpečujúce ochranu súťaže možno použiť ako:

  • štít (ako ochranu pred uplatňovaním si nárokov vyplývajúcich z právom neakceptovaných praktík, teda ako obranu proti účastníkovi kartelu požadujúcemu zvýšenú cenu tvrdením, že zmluva je neplatná),
  • meč (ako nástroj ochrany vlastných záujmov ofenzívnym spôsobom, napríklad uplatňovaním si nárokov v podobe nárokovania si náhrady škody z dôvodu kartelovo zvýšenej ceny).

Legislatíva v oblasti ochrany hospodárskej súťaže

Od roku 2021 je v platnosti nový zákon o ochrane hospodárskej súťaže č. 187/2021 Z. z., ktorým došlo k transpozícii smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1 o posilnení právomocí orgánov na ochranu hospodárskej súťaže v členských štátoch na účely účinnejšieho presadzovania práva a o zabezpečení riadneho fungovania vnútorného trhu.

Zákon č. 187/2021 Z. z. o ochrane hospodárskej súťaže obsahuje právnu úpravu do veľkej miery harmonizovanú s európskou právnou úpravou, judikatúrou a európskou rozhodovacou praxou. V rámci ochrany hospodárskej súťaže Protimonopolný úrad Slovenskej republiky posudzuje protisúťažné konania, ako je napríklad zneužívanie dominantného postavenia a dohody obmedzujúce súťaž a posudzuje aj koncentrácie v súlade so štandardom nastaveným na úrovni Európskej únie a má aj ďalšie nové právomoci v zmysle tohto zákona.

Cieľom smernice je zefektívnenie vymáhania pravidiel hospodárskej súťaže v členských štátoch Európskej únie prostredníctvom zosúladenia právomocí úradov na ochranu hospodárskej súťaže, niektorých aspektov konaní týkajúcich sa ochrany hospodárskej súťaže, ako aj zavedením pravidiel medzinárodnej spolupráce medzi orgánmi členských štátov pri dožadovaní oznámenia dokumentov, vykonávaní inšpekcií a vymáhaní pokút.
Súťažné pravidlá by mali poskytnúť každému súťažiteľovi lepšiu kvalitu výrobkov a služieb za nižšie ceny, a to prostredníctvom zabezpečenia toho, aby podnikatelia medzi sebou súťažili len s využitím vlastných zásluh, bez zneužitia svojho postavenia na trhu alebo účasťou na dohodách obmedzujúcich hospodársku súťaž. Najjednoduchším spôsobom, ako môže podnikateľ získať väčšinový trhový podiel na konkurencieschopnom trhu, je ponúknuť lepšiu cenu ako iní konkurenti. To je výhodou nielen pre spotrebiteľov, pretože väčšia kúpyschopnosť obyvateľov podporuje produkciu, čo vo všeobecnosti povzbudzuje ekonomiku. Fungujúca hospodárska súťaž tiež povzbudzuje podnikateľov k tomu, aby zlepšili kvalitu výrobkov a služieb, ktoré ponúkajú, aby si zákazník mohol vybrať taký produkt, ktorý mu ponúka správny pomer medzi cenou a kvalitou.
277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Súvisiace články v seriáli "Ochranna podnikania"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ochranna podnikania"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

hospodárska súťažochrana proti nekalým praktikámPrémiový obsahProtimonopolný úrad SRrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X