Ako ušetriť vo firme na vode? Poradíme vám
V dnešnej dobre šetrenie nie je módnym trendom, ale východiskom z núdze. Vo výdavkoch každej firmy tvoria náklady na spotrebu vody a energie významnú položku. Ako ich znížiť? Prinášame pár tipov na nízkonákladové opatrenia. Jednoduchými zmenami nebude z vašej podnikovej kasy zbytočne odtekať kanalizáciou viac vody a financií, ako je potrebné. Ako na to? Čítajte ďalej…..
Kto šetrí ma za tri
Podľa prieskumov analytikov sú najvýznamnejšie straty pri spotrebe vody vo firmách zapríčinené:
- Toaletami s klasickou nádržkou
- Kvapkajúcimi vodovodnými kohútikami
- Pretekajúcimi toaletami
- Zastaralými batériami
- Neúspornými práčkami a umývačkami
- Nekvalitnými ohrievačmi vody
- Staršími sprchami
Ako tomu zabrániť?
1. Odhaľte nedokonalé tesnenia
Odhaľte nedokonalé tesnenia na batériách alebo toaletách. Niektoré neúčinné tesnenia nemusia byť na prvý pohľad vôbec rozpoznateľné. Straty vyvolané nesprávnym tesnením môžu zapríčiniť až o 50% vyššiu spotrebu vody. Slabo kvapkajúcim kohútikom batérie pretečie denne približne 24 litrov vody, čo je za rok až 8,76 m3. Pretekajúcim WC vzrastie spotreba vody do astronomických výšok.
Tipy na úsporu
- Používané zariadenia pravidelne kontrolujte.
- Vykonávajte ich pravidelnú údržbu.
- Kontrolujte funkčnosť tesnenia na vodovodných kohútikoch.
- Preverte, či nepreteká záchod.
2. Toalety
Druhá najvyššia spotreba vody vo firmách pripadá na WC. Staršie systémy splachujú do kanalizácie 9 až 12 litrov vody. Investujte do moderného systému splachovania. Najmodernejšie splachovacie systémy minú na jedno spláchnutie jej len 4 alebo 5 litrov. Bývajú tiež vybavené funkciou štart – stop (preplachovacím ventilom). Pri systéme štart – stop stlačenie tlačidla aktivuje splachovanie a opätovné stlačenie ho zastaví. Záchod spláchne do odpadového systému maximálne šesť litrov vody. Pri duálnych splachovačoch je tlačidlo ventilu dvojité, menšie a väčšie. Spotreba vody je štandardne tri litre na malé spláchnutie (menšie tlačidlo) a šesť litrov na veľké spláchnutie (veľké tlačidlo). Duálny systém splachovania vám ušetrí až 40 % ročnej spotreby vody. Okrem WC misy je výhodné používať urinál. Sotrebuje totiž oveľa menej vody.
3. Batérie
Namontujte na batérie perlátory. Perlátor pripevnený na batériu mieša vodu so vzduchom, čím zníži jej prietok. Pomôže vám ušetriť až 13% vody. Úsporné opatrenia zamerajte nielen na odhaľovanie únikov plytvania s vodou.
Zavádzajte nové progresívne úspornejšie riešenia. Začnite veľké vodné šetrenie zavedením pákových batérií. Nové úsporné umývadlové batérie dosahujú nízky maximálny prietok, a to iba 5 až 6 litrov za minútu nezávisle od tlaku vody. Použitím pákovej batérie oproti klasickej môžete zredukovať až 40 % použitej teplej vody. Otvárate páku naplno neuvedomujúc si, ako plytváte? Využívajte jednotlivé polohy páky batérie. Niekedy si vystačíte aj s polovičným prietokom vody.
4. Práčka
Periete firemné uniformy na práčke staršieho dátumu? Porozmýšľajte či, by nebolo výhodnejšie investovať do modernejšej. Dnešné automatické práčky spotrebujú o 20% menej vody a o 22% menej elektriny ako tie, ktoré sa predávali pred desiatimi rokmi. Sú hospodárnejšie, vybavené premyslenými funkciami, možnosťami výberu výkonových stupňov a plynulej regulácie výkonu.
Ak sa rozhodnete vymeniť starú za novú, rozhodujte sa predovšetkým podľa energetickej náročnosti a spotreby vody. Prihliadajte však aj na optimálnu hmotnosť náplne práčky, teda koľko bielizne sa do práčky zmestí. Vyberte si tú, ktorá má pri rovnakej kapacite najnižšiu spotrebu vody.
Tipy na úsporu
- Perte s plným bubnom – práčku zapínajte až vtedy, ak je plná.
- Zvoľte správny program – silne znečistené prádlo perte pri intenzívnejších programoch. Pri slabo znečistených odevoch a uniformách voľte úsporné eco-programy.
5. Umývačka
Nemusíte prevádzkovať reštauráciu na to, aby aj používanie umývačky riadu prinieslo vašej firme úsporu vody a energie. Stačí vyšší počet zamestnancov, ktorí denne ručne umývajú šálky a iný riad. Umývačka pracuje v porovnaní s klasickým manuálnym umývaním jednoznačne efektívnejšie. Kým pri klasickom umývaní pod tečúcou vodou spotrebujete pre rovnaké množstvo riadu približne 50 až 60 litrov vody, umývačka potrebuje pre umývanie v dvanástich obedových súprav asi 15 litrov vody.
Nižšia spotreba vody a ďalšie technické vymoženosti umožňujú moderným umývačkám ušetriť až 60 % vody. Niektoré modely dokážu umyť riad dokonca už pri 6-7 litroch vody.Tipy na úsporu
- Riad neoplachujte – špinavý riad neoplachujte, len očistite od zvyškov jedla.
- Umývajte vždy s plnou – umývačku riadu zapínajte až vtedy, ak je plná.
- Vyberte správnu teplotu vody – menej znečistený riad umývajte pri 50 ˚C namiesto 65 ˚C.
dj