Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako ušetriť vo firme na vode? Poradíme vám

Ako ušetriť vodu vo firme
Fotobanka Pixmac
2. júla 2012 Tlačiť

V dnešnej dobre šetrenie nie je módnym trendom, ale východiskom z núdze. Vo výdavkoch každej firmy tvoria náklady na spotrebu vody a energie významnú položku. Ako ich znížiť? Prinášame pár tipov na nízkonákladové opatrenia. Jednoduchými zmenami nebude z vašej podnikovej kasy zbytočne odtekať kanalizáciou viac vody a financií, ako je potrebné. Ako na to? Čítajte ďalej…..

Kto šetrí ma za tri

Podľa prieskumov analytikov sú najvýznamnejšie straty pri spotrebe vody vo firmách zapríčinené:

 • Toaletami s klasickou nádržkou
 • Kvapkajúcimi vodovodnými kohútikami
 • Pretekajúcimi toaletami
 • Zastaralými batériami
 • Neúspornými práčkami a umývačkami
 • Nekvalitnými ohrievačmi vody
 • Staršími sprchami

Ako tomu zabrániť?

1. Odhaľte nedokonalé tesnenia

Odhaľte nedokonalé tesnenia na batériách alebo toaletách. Niektoré neúčinné tesnenia nemusia byť na prvý pohľad vôbec rozpoznateľné. Straty vyvolané nesprávnym tesnením môžu zapríčiniť až o 50% vyššiu spotrebu vody. Slabo kvapkajúcim kohútikom batérie pretečie denne približne 24 litrov vody, čo je za rok až 8,76 m3. Pretekajúcim WC vzrastie spotreba vody do astronomických výšok.

Tipy na úsporu

 • Používané zariadenia pravidelne kontrolujte.
 • Vykonávajte ich pravidelnú údržbu.
 • Kontrolujte funkčnosť tesnenia na vodovodných kohútikoch.
 • Preverte, či nepreteká záchod.

2. Toalety

Druhá najvyššia spotreba vody vo firmách pripadá na WC. Staršie systémy splachujú do kanalizácie 9 až 12 litrov vody. Investujte do moderného systému splachovania. Najmodernejšie splachovacie systémy minú na jedno spláchnutie jej len 4 alebo 5 litrov. Bývajú tiež vybavené funkciou štart – stop (preplachovacím ventilom). Pri systéme štart – stop stlačenie tlačidla aktivuje splachovanie a opätovné stlačenie ho zastaví. Záchod spláchne do odpadového systému maximálne šesť litrov vody. Pri duálnych splachovačoch je tlačidlo ventilu dvojité, menšie a väčšie. Spotreba vody je štandardne tri litre na malé spláchnutie (menšie tlačidlo) a šesť litrov na veľké spláchnutie (veľké tlačidlo). Duálny systém splachovania vám ušetrí až 40 % ročnej spotreby vody. Okrem WC misy je výhodné používať urinál. Sotrebuje totiž oveľa menej vody.

3. Batérie

Namontujte na batérie perlátory. Perlátor pripevnený na batériu mieša vodu so vzduchom, čím zníži jej prietok. Pomôže vám ušetriť až 13% vody. Úsporné opatrenia zamerajte nielen na odhaľovanie únikov plytvania s vodou.

Zavádzajte nové progresívne úspornejšie riešenia. Začnite veľké vodné šetrenie zavedením pákových batérií. Nové úsporné umývadlové batérie dosahujú nízky maximálny prietok, a to iba 5 až 6 litrov za minútu nezávisle od tlaku vody. Použitím pákovej batérie oproti klasickej môžete zredukovať až 40 % použitej teplej vody. Otvárate páku naplno neuvedomujúc si, ako plytváte? Využívajte jednotlivé polohy páky batérie. Niekedy si vystačíte aj s polovičným prietokom vody.

4. Práčka

Periete firemné uniformy na práčke staršieho dátumu? Porozmýšľajte či, by nebolo výhodnejšie investovať do modernejšej. Dnešné automatické práčky spotrebujú o 20% menej vody a o 22% menej elektriny ako tie, ktoré sa predávali pred desiatimi rokmi. Sú hospodárnejšie, vybavené premyslenými funkciami, možnosťami výberu výkonových stupňov a plynulej regulácie výkonu.

Ak sa rozhodnete vymeniť starú za novú, rozhodujte sa predovšetkým podľa energetickej náročnosti a spotreby vody. Prihliadajte však aj na optimálnu hmotnosť náplne práčky, teda koľko bielizne sa do práčky zmestí. Vyberte si tú, ktorá má pri rovnakej kapacite najnižšiu spotrebu vody.

Tipy na úsporu

 • Perte s plným bubnom – práčku zapínajte až vtedy, ak je plná.
 • Zvoľte správny program – silne znečistené prádlo perte pri intenzívnejších programoch. Pri slabo znečistených odevoch a uniformách voľte úsporné eco-programy.

5. Umývačka

Nemusíte prevádzkovať reštauráciu na to, aby aj používanie umývačky riadu prinieslo vašej firme úsporu vody a energie. Stačí vyšší počet zamestnancov, ktorí denne ručne umývajú šálky a iný riad. Umývačka pracuje v porovnaní s klasickým manuálnym umývaním jednoznačne efektívnejšie. Kým pri klasickom umývaní pod tečúcou vodou spotrebujete pre rovnaké množstvo riadu približne 50 až 60 litrov vody, umývačka potrebuje pre umývanie v dvanástich obedových súprav asi 15 litrov vody.

Nižšia spotreba vody a ďalšie technické vymoženosti umožňujú moderným umývačkám ušetriť až 60 % vody. Niektoré modely dokážu umyť riad dokonca už pri 6-7 litroch vody.Tipy na úsporu

 • Riad neoplachujte – špinavý riad neoplachujte, len očistite od zvyškov jedla.
 • Umývajte vždy s plnou –  umývačku riadu zapínajte až vtedy, ak je plná.
 • Vyberte správnu teplotu vody – menej znečistený riad umývajte pri 50 ˚C namiesto 65 ˚C.

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X