Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako zabezpečiť anonymitu vlastníctva spoločnosti

Ako zabezpečiť anonymitu vlastníctva spoločnosti
Fotobanka Pixmac
7. mája 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Anonymita vlastníctva spoločností môže slúžiť aj na zatajenie prepojenosti obchodných spoločností.
 
Taktiež asi nebude chcieť byť viditeľný podnikateľ s pokazeným image. 
 

Aj v Obchodnom registri sa dá byť neviditeľný

Mnoho podnikateľov rieši pri svojom podnikaní otázku „neviditeľnosti“. Dôvodov môže byť veľa. Môžu byť špekulatívne, ale aj úplne oprávnené. Môžeme sa napríklad stretnúť s prípadmi, kedy sa snaží „neviditeľne“ podnikať osoba, ktorej to zakazuje zákon (napríklad v prípade výkonu služby vo verejnom záujme, teda ak má pracovný pomer v štátnej službe). Môže ísť ale aj o prípad súkromnej sféry, kedy to osobe zakazuje pracovná zmluva, resp. interné pracovnoprávne predpisy.
 
V obchodnom práve zase platí zákaz konkurencie štatutárov. Mnohokrát sa možno stretnúť i s prípadom, že osoba, ktorá má pozíciu spoločníka, by nemala nárok na dávku od štátu. 
 

Utajenie akcionára

Akciová spoločnosť – tú môžu založiť minimálne dve fyzické osoby, pričom výnimka sa nevzťahuje na právnickú osobu (tá ju môže založiť aj sama). Po vzniku akciovej spoločnosti a jej zápise do obchodného registra však môžu akcionári disponovať svojimi akciami a previesť ich na iné osoby. Týmto spôsobom môže napríklad jediný zakladajúci akcionár viditeľný v obchodnom registri previesť akcie napríklad na ďalšie fyzické osoby (dokonca aj jednu), pričom tieto osoby sa už nezapisujú do obchodného registra.
 
Skutočnosťou, na základe ktorej sa osoba stane akcionárom, a teda majiteľom spoločnosti, je rubopisovanie akcie a jej odovzdanie. Takéto nadobudnutie akcií sa nezapisuje do obchodného registra. V zbierke listín obchodného súdu sú založené len zakladateľské dokumenty akciovej spoločnosti, v ktorých sú uvedení len pôvodní akcionári. Následný prevod akcií sa však už v registri neeviduje. 
U nás je už zrušený inštitút akcií na doručiteľa (akcie na majiteľa), čo znamená, že akcionárom (majiteľom) spoločnosti je ten, kto má akciu „u seba“. Na tejto akcii nie je ani osoba akcionára uvedená (na rozdiel od akcie na meno). Akcia môže v priebehu jednej minúty „vystriedať“ aj niekoľko majiteľov, pričom majiteľom je ten, kto ju drží.
 

Pre optimalizáciu daní sú lepšie off-shore krajiny

S držbou akcie prislúchajú akcionárovi logicky aj práva s ňou spojené, napríklad dividenda, právo rozhodovať o základných otázkach spoločnosti (napríklad kto bude v predstavenstve a bude v mene spoločnosti konať navonok, čiže podpisovať kontrakty, uzatvárať menom spoločnosti zmluvy). Inštitút akcií na doručiteľa sa mnohokrát používa v daňových rajoch. A to môže byť hlavný dôvod, prečo slovenskí podnikatelia zakladajú spoločnosti v off-shore krajinách. Jednoducho je to anonymita vlastníctva spoločnosti, je nezistiteľné, kto sa za predmetnou spoločnosťou „skrýva“. Tento dôvod môže byť oveľa prioritnejší ako „daňový dôvod“.
 
 
Pri „daňovom dôvode“ si totiž širšia verejnosť myslí, že na platenie nižších, resp. žiadnych daní postačuje spoločnosť v zahraničí. Táto spoločnosť potom môže podnikať na území SR, ale platiť dane bude podľa štátu svojho sídla. To je však omyl, nakoľko podnikaním zahraničnej osoby na území SR jej môže za splnenia určitých podmienok vzniknúť daňový domicil na území SR. Inak povedané, aj keď je sídlo spoločnosť v zahraničí, môže firma platiť dane na Slovensku. 
 
V konečnom dôsledku s poukazom na vyššie uvedené, aj s použitím akcií na meno možno ostať „neviditeľný“ v registri. 
 

Offshore

Ďalším spôsobom je založenie spoločnosti v offshore krajinách, čo vyplýva aj z vyššie uvedeného výkladu. Majiteľ takejto spoločnosti je ten, kto má jednoducho v rukách jej akcie. Tento akcionár ako tzv. „shareholder“ nie je oficiálne zapísaný v registroch, jeho totožnosť je len veľmi ťažko zistiteľná.
 
Funkciu štatutárnych orgánov ( v zahraničí sú to tzv. generálni riaditelia, tajomníci, atď.) vykonávajú spravidla právnici danej krajiny, ktorí poskytujú v tejto oblasti právne služby, samozrejme s veľkým dôrazom na dôveru (tzv. „nominee“ služby) . Oficiálne a právne sú teda štatutármi zahraničné osoby, ktoré splnomocňujú na úkony „pravých“ majiteľov. 
 
Medzi ďalšie inštitúty patrí napríklad trust a zmluva o tichom spoločenstve.

 
 
Autor : JUDr. Ján Marônek, vedúci právneho oddelenia M2 Business s.r.o., spoločnosti zaoberajúcej sa zakladaním, predajom a správou obchodných spoločností 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X