Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Beblavý navrhne zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa

Beblavý navrhne zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa
21. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa z terajších 230 eur mesačne na 266 eur mesačne navrhne v utorok v pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.
 
Zároveň poslanec navrhne zjednodušiť jeho poskytovanie. 
 

Ministerstvo práce vraj váha

„Ide o príspevok, ktorým štát prepláca rodičom detí do troch rokov náklady na starostlivosť o dieťa, ak ho majú v jasliach, súkromnej škôlke či u iného poskytovateľa, ktorému treba za služby zaplatiť. Je preplácaný z Európskeho sociálneho fondu. Súčasná suma 230 eur bola zavedená od 1. januára 2011. Spotrebiteľské ceny v oblasti vzdelávanie vzrástli od decembra 2010 do augusta 2013 spolu o 15,7 percenta, čo by zodpovedalo zvýšeniu na približne 266 eur,“ vysvetlil Beblavý. 
 
Poslanec za SDKÚ-DS rovnako navrhuje zjednodušiť dokladovanie príspevku na starostlivosť o dieťa v tom zmysle, že ak oprávnená osoba v súvislosti s jeho poberaním splnomocní ustanovených poskytovateľov starostlivosti o dieťa, nebude už potrebné preukazovanie najrôznejších dokumentov ako ústrižkov uhradených poštových poukážok, výpisov z účtov oprávnených osôb, respektíve príjmových pokladničných dokladov.
 

 
„Väčšia časť administratívnych úkonov sa prenesie na poskytovateľa starostlivosti o dieťa, ktorý bude ako splnomocnenec príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny dokladovať len dva typy dokumentov – príjmový pokladničný doklad alebo výpis z účtu poskytovateľa. Ambíciou zmeny je dosiahnuť čo možno najvyšší komfort rodičov, ktorí by mohli byť odbremenení od súčasnej administratívnej záťaže,“ konštatoval Beblavý. 
 
Z rokovaní s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny podľa jeho slov vyplýva, že obe zmeny sú akceptovateľné, ministerstvo však váha, pretože plánuje približne od 1. januára 2015 príspevok tiež zvýšiť a v rámci nového programového obdobia aj výraznejšie zjednodušiť. „Nevidím však dôvod, aby rodičia museli čakať rok na zlepšenie, ak je možné to urobiť aj dnes. Aj minister Richter sa v prvom čítaní vyjadril, že je ochotný o zlepšeniach uvažovať už teraz, ak bude návrh dopracovaný a pripravený,“ uzavrel Beblavý.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X