Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z utorka 2. mája

Podnikam logo
3. mája 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 2. mája.

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Verejné zdravotníctvo dostane ešte v tomto roku viac peňazí. Potvrdil to v rozhovore pre Hospodárske noviny (HN) minister financií Peter Kažimír. „Pripúšťam aj to, čo najviac minister Drucker chce a čomu sa ja najviac bránim, a to je zvýšenie platieb za poistencov štátu,“ povedal pre HN. Šéf rezortu financií chce predstaviť konkrétne čísla pred letnými prázdninami. Zvyšovať by sa mal kapitál vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Vláda by mala taktiež predstaviť mapu oddlžovania zdravotníckych zariadení.

BRATISLAVA – Nezaradení poslanci Národnej rady SR Miroslav Beblavý, Viera Dubačová, Katarína Macháčková, Jozef Mihál, Simona Petrík, Zuzana Zimenová a Oto Žarnay kritizujú, že darčeky premiéra Roberta Fica zaplatia opäť zamestnávatelia. Vláda podľa nich neprichádza so žiadnymi systémovými riešeniami vysokého daňovo-odvodového zaťaženia práce, ale využíva situáciu na trhu práce na to, aby vylepšila situáciu zamestnancov na účet zamestnávateľov. „Ignoruje pritom priamy nástroj zvýšenia mzdy desaťtisícom vlastných zamestnancov, ktorí pracujú vo verejnom sektore a ktorých tabuľková mzda začína na 295 eurách a je teda výrazne nižšia ako minimálna mzda v súkromnom sektore,“ upozorňujú poslanci.

BRATISLAVA – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) preverí eurofondovú výzvu Pôdohospodárskej platobnej agentúry, na ktorú upozornili poslanci za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Úrad to oznámil listom poslankyni NR SR za OĽaNO Veronike Remišovej. Poslanci OĽANO-NOVA Veronika Remišová a Gábor Grendel vo februári upozorňovali na systém prideľovania eurofondových dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Upozornili najmä na výzvu na obnovu poškodených lesov a škandalózny postup Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), keď mnohí žiadatelia boli neférovo vylúčení pre chybný formulár.

BRATISLAVA – Strana Most-Híd navrhuje zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane, čím by stúpli čisté príjmy pracujúcich ľudí. Na utorkovej tlačovej besede to uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Nezdaniteľné minimum by malo podľa neho vzrásť zo súčasných 3 803,33 eura na 4 650 eur ročne. Každý pracujúci by tak na dani z príjmov ročne ušetril 160 eur. „Sú tu finančné možnosti, aby sme pomohli tým, ktorí žijú z práce,“ povedal Bugár. Ako uviedol, ekonomike na Slovensku sa darí, klesá nezamestnanosť a rastie minimálna mzda.

BRATISLAVA – Deficit štátneho rozpočtu v apríli stúpol na 635,1 mil. eur. V samotnom apríli tak schodok narástol o takmer 300 mil. eur. Napriek tomu bol však ešte stále medziročne nižší o necelých 11 mil. eur. Celkové príjmy štátneho rozpočtu ku koncu apríla medziročne klesli o 2,6 % na 3,92 mld. eur, kým celkové výdavky boli nižšie o 2,5 % na úrovni 4,555 mld. eur. Rozpočet na celý rok 2017 počíta s príjmami 15,39 mld. eur, výdavkami 17,383 mld. eur a schodkom 1,993 mld. eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR.

BRATISLAVA – Aj v minulom roku sa na Slovensko doviezlo viac poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, ako vyviezlo. V roku 2016 sa do zahraničia vyviezli agropotravinárske produkty za takmer 2,83 miliardy eur, dovážané výrobky presiahli hodnotu 4,1 miliardy eur. Vyplýva to z údajov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) o vývoji obchodu Slovenska s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami za rok 2016.

BRATISLAVA – Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) vníma balíček pre pracujúcich, ktorý v pondelok predstavil predseda strany Smer-SD Robert Fico, ako politický marketing za peniaze zamestnávateľov. Pre agentúru SITA to uviedol viceprezident AZZZ Rastislav Machunka. „Neprinesie to nikomu nič. Bude to mať vplyv na benefity, na racionalizáciu zamestnancov,“ povedal. Upozornil na to, že príplatky pre zamestnancov sa dotknú aj štátneho rozpočtu, keďže veľa zamestnancov verejnej správy pracuje v zdravotníctve a už v súčasnosti v tomto rezorte chýbajú peniaze.

BRATISLAVA – Sociálny balíček, ktorý v pondelok v Nitre predstavil predseda vlády Robert Fico, je výrazným zásahom štátu do pracovného trhu, do ekonomiky a vzťahov medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Uviedol to pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský. Podľa neho tieto opatrenia zhoršia podnikateľské prostredie na Slovensku, konkurencieschopnosť krajiny, utlmia nové investície a ohrozia existujúce aj budúce pracovné miesta.

BRATISLAVA – Daňové úrady vybrali na daňovej licencii za zdaňovacie obdobia rokov 2014 a 2015 o takmer 40 mil. eur menej, ako mali. Konštatuje to Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ), ktorý vykonal kontrolu vo finančnej správe s cieľom preveriť, či Finančné riaditeľstvo SR využilo všetky možnosti na zabezpečenie výberu dane z príjmov právnických osôb za spomínané daňové obdobia. NKÚ na základe výsledkov kontroly skonštatoval, že správca dane nevykonal dostatočné kroky na to, aby vyzval daňové subjekty na podanie daňového priznania so zámerom vymáhať nezaplatenú daň.

BRATISLAVA – Sociálna poisťovňa (SP) odoslala v apríli samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) 18 881 SMS správ a emailov, v ktorých ich upozornila na aktuálny nedoplatok na poistnom za marec. Ako informoval hovorca SP Peter Višváder, výška nezaplateného a pripomínaného poistného predstavovala 2,4 mil. eur. „Živnostníci a ostatné SZČO po výzve uhradili 350 648 eur, čo predstavuje viac ako 14-percentnú úspešnosť,“ poznamenal.

BRATISLAVA – Do Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) 2014 – 2020 sa do konca apríla zapojilo celkovo 1 204 projektových zámerov, najmä na špecifické ciele – materské, základné a stredné odborné školy. Žiadatelia predložili spolu 889 žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v hodnote 693,52 mil. eur. Zástupcovia Európskej komisie na stretnutí o súčasnom stave implementácie IROP-u v Trnave dospeli k záveru, že tento program pokračuje v súlade s jej očakávaniami. Informovalo o tom v utorok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako riadiaci orgán uvedeného programu.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BARDEJOV – Priestory hnedého priemyselného parku v Bardejove už využíva prvá firma. Začiatkom apríla do parku svoju výrobu presunula miestna spoločnosť DLK BJ, s. r. o. zaoberajúca sa výrobou obuvi. Na druhom podlaží parku chce spoločnosť postupne zamestnať zhruba 50 ľudí. Prvých päť prijali v apríli, ďalších päť pribudne v máji. Od júna by k tejto firme mal v priemyselnom parku pribudnúť aj ďalší investor. Ako pre agentúru SITA uviedol primátor mesta Boris Hanuščák, dohodnutý je už príchod spoločnosti Rompa CZ, s. r. o. zaoberajúcej sa výrobkami z plastov pre strojársky a elektrotechnický priemysel.

BRATISLAVA – Doplnková dôchodková spoločnosť (DDS) Tatra banky, a. s. dosiahla v minulom roku čistý zisk 160 tis. eur. Oproti roku 2015 sa tak čistý zisk spoločnosti znížil o 573 tis. eur. Celkové výnosy spoločnosti za vlaňajšok predstavovali 7,3 mil. eur a celkové náklady takmer 7,1 mil. eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila spoločnosť.

NITRA – V priemyselnom parku Nitra – Sever vyrastie logistický sklad a školiace centrum s testovacou pekárňou a cukrárňou. Postaví ich spoločnosť Ireks Enzyma, s. r. o., ktorá odhaduje investičné náklady na 1,7 až 2 mil. eur v závislosti od realizovaného variantu. Výstavba by sa mala skončiť v štvrtom kvartáli 2018 a začiatok prevádzky je naplánovaný na prvý kvartál 2019.

BRATISLAVA – Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) plánuje v tomto roku uzatvoriť zhruba 140 tis. zmlúv o stavebnom sporení. V medziročnom porovnaní by to znamenalo pokles, keďže v minulom roku uzatvorila 145,4 tis. nových zmlúv. Celkový objem cieľových súm by mal byť podľa odhadov v tomto roku vo výške 2,61 mld. eur. Vlani to bolo 2,56 mld. eur, čiže plánovaná suma by sa mala zvýšiť.

BRATISLAVA – Projekt Underground Sun Storage, v rámci ktorého sa skúmajú možnosti skladovania elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) vo forme zmesi vodíka a zemného plynu, pokročil. Slovenská spoločnosť Nafta spoločne s rakúskou firmou RAG ukončili prevádzkový test skladovania energie. Aktuálne prebieha fáza vyhodnocovania získaných dát. „Získané dáta sú v súčasnosti podrobované analýze, ktorá bude, okrem iného, vstupom do ďalších inovatívnych projektov,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk špecialistka externej komunikácie firmy Nafta Alena Masláková Škvrndová.

BRATISLAVA – Privatbanka dosiahla v prvom kvartáli tohto roka čistý zisk 1,27 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z jej účtovnej závierky, v medziročnom porovnaní je to mierny nárast o 7,3 %. Čisté úrokové výnosy poklesli o 10,1 % na 2,73 mil. eur. Naopak, čisté prijaté poplatky a provízie sa zvýšili o 51,2 % na 2,2 mil. eur.

BRATISLAVA – Podzemné zásobníky zemného plynu fungovali uplynulú zimnú sezónu bez problémov. Ako informovala špecialistka externej komunikácie firmy Nafta Alena Masláková Škvrndová, ich spoločnosť v období od októbra 2016 do konca februára 2017 dodala do plynárenskej siete viac ako 2 miliardy metrov kubických plynu. „Významná časť bola určená pre slovenskú distribučnú sieť a slovenský virtuálny bod,“ doplnila Masláková Škvrndová.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

ATÉNY – Grécko dosiahlo dohodu so svojimi zahraničnými veriteľmi o podmienkach opätovného uvoľňovania úverov pre krajinu v rámci programu núdzovej pomoci. Uviedli to v utorok predstavitelia gréckej vlády. Súčasťou dohody je ďalšia redukcia dôchodkov v roku 2019 a záväzok udržiavať vysoký prebytok primárneho rozpočtu po tom, ako sa na budúci rok skončí terajší program pomoci.

BRATISLAVA – Francúzska krajne pravicová politička Marine Le Penová v prípade víťazstva v nadchádzajúcich prezidentských voľbách vyhlási referendum o vystúpení z eurozóny a návrate k francúzskemu franku. Ako uviedla v pondelok v rozhovore pre televíznu stanicu France 2, rokovaniam o podmienkach opustenia spoločnej meny chce venovať prvých šesť až osem mesiacov po nástupe do úradu. Veľké firmy s medzinárodnou pôsobnosťou by mali mať aj po vystúpení z menovej únie možnosť používať euro, kým bežným občanom by slúžil nový frank, dodala Le Penová.

RÍM – Miera nezamestnanosti v Taliansku sa v marci v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšila o 0,1 percentuálneho bodu na úroveň 11,7 percenta. V krajine evidovali 3,022 mil. nezamestnaných, čo bol oproti februáru rast o 1,4 percenta. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke taliansky štatistický úrad ISTAT.

BRATISLAVA – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne sa v marci medzimesačne nezmenila a zostala na úrovni 9,5 percenta. Medziročne však klesla, keďže v marci 2016 bola vo výške 10,2 percenta. Nezamestnanosť v rámci celej 28-člennej Európskej únie sa v marci medzimesačne znížila na 8 percent z februárových 8,1 percenta. Klesla aj medziročne, keďže v marci 2016 bola 8,7 percenta. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

WASHINGTON – Výbor pre finančné služby v dolnej komore amerického Kongresu začne v utorok diskusiu o zmene podstatných častí tzv. Dodd-Frankovho zákona o finančnej reforme z roku 2010. O legislatívu sa zasadila administratíva demokratického prezidenta Baracka Obamu s cieľom zabrániť opakovaniu finančných kríz. Zákon, ktorý okrem iného umožňuje regulačným úradom zrušiť v čase finančnej krízy veľké krachujúce banky ako alternatívu k bankrotu, podľa republikánskych kritikov spotrebiteľom sťažuje prístup k úverom a komplikuje zakladanie malých firiem.

VIEDEŇ – Firmy v rakúskych odvetviach priemyslu a stavebníctva v januári evidovali tržby v sume 19,7 mld. eur, čo bol medziročný rast o 14,4 percenta. V januári tohto roka však mali v krajine o dva pracovné dni viac ako vlani. Po úprave o kalendárne vplyvy sa januárové tržby priemyslu a stavebníctva v Rakúsku medziročne zväčšili o 5,8 percenta. Počet zamestnancov v priemysle a stavebníctve krajiny sa v januári mierne zvýšil, a to o 1,4 percenta na 873 190. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke rakúsky štatistický úrad.

DETROIT – Odbyt automobiliek Ford, General Motors a Toyota na americkom trhu v apríli oslabil. Považuje sa to za silný znak spomaľovania dopytu po osobných a nákladných autách a vozidlách SUV po siedmich rokoch rastu. Automobilka Ford v utorok informovala, že jej predaj na trhu USA minulý mesiac klesol o 7,2 percenta, pričom hlavným dôvodom bol pokles odbytu osobných áut, a to až o vyše 21 percent.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X