Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Parlament schválil zmeny v dani z príjmu

Minister financií Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír SITA/Marko Erd
23. novembra 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Od budúceho roka klesne korporátna daň, živnostníkom sa zvýšia paušálne výdavky, zdravotné odvody z dividend nahradí daň a od roku 2018 skončia daňové licencie.

Korporátna daň sa zníži, zdravotné odvody z dividend nahradí daň. Rozhodli o tom poslanci parlamentu, ktorí v stredu schválili novelu zákona o dani z príjmu. V nej sa okrem toho zvyšujú aj paušálne výdavky živnostníkov a počíta aj so zrušením daňových licencií od roku 2018.

Návrh novely zákona o dani z príjmov pritom plénum schválilo výraznou väčšinou 104 hlasov, keď ho okrem koaličných zákonodarcov podporili aj poslanci za ĽS-Naše Slovensko a Sme rodina. Parlamentom schválená novela musí byť ešte potvrdená podpisom prezidenta SR Andreja Kisku.

Paušálne výdavky vzrastú

Novela zákona o dani z príjmov počíta so zvýšením percenta paušálnych výdavkov živnostníkov zo súčasných 40 % na 60 % a maximálna suma paušálnych výdavkov sa zvyšuje z aktuálnych 5 040 eur na 20 000 eur.

Okrem toho zavádza daň z dividend so 7-percentnou sadzbou a zároveň ruší zdravotné odvody z dividend. Od tejto dane budú oslobodení členovia pozemkových spoločenstiev, ktorí z nich budú mať ročné príjmy do 500 eur. Ak budú ich príjmy vyššie ako 500 eur, zdanená bude iba suma nad túto čiastku.

Zároveň platí, že daň z dividend budú platiť aj firmy za príjmy plynúce od daňovníka z nezmluvného štátu sadzbou 35 %. Nové pravidlá budú platiť iba na dividendy za nasledujúce obdobie. V súčasnosti zdravotné odvody z dividend uhrádzajú iba fyzické osoby a ich sadzba je 14 %. Majú však maximálny vymeriavací základ stanovený ako 60-násobok priemernej mzdy.

Zníženie korporátnej dane, či zrušenie daňových licencií

Novela prináša aj ďalšie pôvodne avizované zmeny, akou je aj zníženie sadzby korporátnej dane od budúceho roka z 22 % na 21 %. Do novely zákona o dani z príjmov sa dostalo aj opatrenie, podľa ktorého budú daňovým výdavkom aj dary právnických osôb, ktoré budú úradmi špecifikované ako humanitárna pomoc.

Z pozmeňujúcich návrhov poslanci podporili návrh z dielne koaličných SNS a Mosta-Híd na zrušenie daňových licencií. Podľa tohto návrhu by tak daňové licencie mali byť minulosťou od roku 2018. Tento pozmeňujúci návrh pritom získal podporu až 117 poslancov, medzi inými aj od poslancov opozičnej SaS.

S pozmeňujúcimi návrhmi naopak neuspeli nezaradení poslanci Miroslav Beblavý, ktorý navrhoval zvýšiť daňový bonus a nezdaniteľnú sumu, ani Zsolt Simon, ktorý chcel z novely vypustiť zmenu pri uhrádzaní dane z dividend zo ziskov spred roka 2003.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

legislatívne zmeny titulkaNR SR

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar8:30Zákon o odpadoch a jeho aplikácia v stavebníctve – zmeny s účinnosťou od 30.6.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

27mar8:30Zákon o odpadoch a jeho aplikácia v stavebníctve – zmeny s účinnosťou od 30.6.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

30mar8:30Lean zlepšovanie procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X