Byť či nebyť platcom DPH? Výhody versus nevýhody
Podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (DPH) má daňovému úradu povinnosť podať žiadosť o registráciu pre DPH zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, a to do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla tento obrat.
Ak nedosiahla stanovenú výšku obratu, žiadosť o registráciu je dobrovoľná.
Daňový úrad vydá zdaniteľnej osobe (fyzickej alebo právnickej) osvedčenie o registrácii a pridelí jej identifikačné číslo pre daň (IČ DPH). Platcom dane sa stáva zdaniteľná osoba dňom uvedeným v osvedčení o registrácii.
Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a zahŕňa okrem iných činností aj duševnú tvorivú činnosť, športovú činnosť a činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie.
Zrušenie registrácie pre daň
Registrácie pre daň je možné zrušiť:
- zdaniteľnou osobou po uplynutí 1 roka odo dňa, keď sa stal platcom,
- zdaniteľnou osobou, ak obrat platiteľa nedosiahol za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 79 790 eur,
- zdaniteľnou osobou, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane,
- daňovým úradom na základe žiadosti platcu, ak sú splnené podmienky na zrušenie,
- daňovým úradom, ak nie sú už dôvody na registráciu.
Daňový úrad pri zrušení registrácie pre DPH určí platcovi posledné zdaňovacie obdobie. Platcovi zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň skončením posledného zdaňovacieho obdobia.
Platca je povinný do 10 dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.
Princíp nákupu a predaja tovaru platiteľom a neplatiteľom DPH
Platiteľ DPH predáva tovar vždy s DPH aj platiteľovi, aj neplatiteľovi DPH. Ak tovar od neho kúpi platca DPH, môže si na túto DPH uplatniť odpočet. Ak tovar kúpi neplatiteľ DPH, odpočet si nemôže uplatniť.
Neplatiteľ DPH kupuje od platiteľa DPH tovar aj s DPH, od neplatiteľa kupuje tovar bez DPH. Neplatiteľ DPH predáva tovar vždy bez DPH a žiadna DPH v tomto prípade nefiguruje.
Výhody platcu DPH
Ak je zdaniteľná osoba platiteľ DPH, je pre ňu výhodnejšie, ak sú jeho dodávatelia a odberatelia väčšinou tiež platcami DPH. Ak totiž nakupuje a predáva tovar od platcov DPH, zaplatenú DPH si odpočíta v daňovom priznaní od prijatej DPH a štátu odvedie len príslušný rozdiel.
Ak by mu vyšiel preplatok, štát mu vzniknutý rozdiel vráti. Ak platca DPH predáva tovar neplateľovi, ten musí kúpiť tovar aj s DPH, ale keďže je neplatca DPH, tak si daň nemôže odpočítať, a tým pádom sa mu navyšuje cena o 19 % DPH, ktorú mu už nikto nevráti.
Nevýhody platcu DPH
Registrácia na platcu DPH stráca na význame, ak podnikateľ nepočíta s veľkými výdavkami na podnikanie. Ak platca DPH málo nakupuje, má aj malé výdavky na spotrebu a nie je potom čo odpočítavať. Platenie DPH robí značné problémy hlavne začínajúcim živnostníkom a majiteľom s.r.o., pretože daňové priznanie DPH sa musí podávať mesačne alebo štvrťročne. To znamená, že musia sledovať dátumy, ktoré sa mesačne, alebo štvrťročne opakujú.
Na začiatku podnikania nevedia dopredu približnú výšku ziskov, predpokladá sa skôr s menšími ziskami ako s väčšími, dodávateľsko-odberateľské vzťahy a kontakty sa ešte len rozbiehajú. Začínajúci podnikateľ ešte netuší, či budú prevažovať ako odberatelia platcovia DPH a či neplatcovia DPH.
Daňové priznanie DPH vypracováva zväčša účtovníčka, s tým sú spojené aj ďalšie náklady. V prípade, že si chce robiť priznanie DPH sám, má s tým problém, lebo mu chýba prax.
Preto začínajúcim podnikateľom odporúčame neprihlasovať sa na registráciu na daň z DPH pokiaľ nemusia, časom si môžu zvážiť situáciu a prihlásiť sa.
vš