Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Byť či nebyť platcom DPH? Výhody versus nevýhody

Pokladničný bloček s vyznačenou DPH
Ilustračné foto SITA
19. januára 2010 Tlačiť

Podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (DPH) má daňovému úradu povinnosť podať žiadosť o registráciu pre DPH zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, a to do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla tento obrat.

Ak nedosiahla stanovenú výšku obratu, žiadosť o registráciu je dobrovoľná.

Daňový úrad vydá zdaniteľnej osobe (fyzickej alebo právnickej) osvedčenie o registrácii a pridelí jej identifikačné číslo pre daň (IČ DPH). Platcom dane sa stáva zdaniteľná osoba dňom uvedeným v osvedčení o registrácii.

Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a zahŕňa okrem iných činností aj duševnú tvorivú činnosť, športovú činnosť a činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie.

Zrušenie registrácie pre daň

Registrácie pre daň je možné zrušiť:

  • zdaniteľnou osobou po uplynutí 1 roka odo dňa, keď sa stal platcom,
  • zdaniteľnou osobou, ak obrat platiteľa nedosiahol za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 79 790 eur,
  • zdaniteľnou osobou, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane,
  • daňovým úradom na základe žiadosti platcu, ak sú splnené podmienky na zrušenie,
  • daňovým úradom, ak nie sú už dôvody na registráciu.

Daňový úrad pri zrušení registrácie pre DPH určí platcovi posledné zdaňovacie obdobie. Platcovi zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň skončením posledného zdaňovacieho obdobia.

Platca je povinný do 10 dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.

Princíp nákupu a predaja tovaru platiteľom a neplatiteľom DPH

Platiteľ DPH predáva tovar vždy s DPH aj platiteľovi, aj neplatiteľovi DPH. Ak tovar od neho kúpi platca DPH, môže si na túto DPH uplatniť odpočet. Ak tovar kúpi neplatiteľ DPH, odpočet si nemôže uplatniť.

Neplatiteľ DPH kupuje od platiteľa DPH tovar aj s DPH, od neplatiteľa kupuje tovar bez DPH. Neplatiteľ DPH predáva tovar vždy bez DPH a žiadna DPH v tomto prípade nefiguruje.

Výhody platcu DPH

Ak je zdaniteľná osoba platiteľ DPH, je pre ňu výhodnejšie, ak sú jeho dodávatelia a odberatelia väčšinou tiež platcami DPH. Ak totiž nakupuje a predáva tovar od platcov DPH, zaplatenú DPH si odpočíta v daňovom priznaní od prijatej DPH a štátu odvedie len príslušný rozdiel.

Ak by mu vyšiel preplatok, štát mu vzniknutý rozdiel vráti. Ak platca DPH predáva tovar neplateľovi, ten musí kúpiť tovar aj s DPH, ale keďže je neplatca DPH, tak si daň nemôže odpočítať, a tým pádom sa mu navyšuje cena o 19 % DPH, ktorú mu už nikto nevráti.

Nevýhody platcu DPH

Registrácia na platcu DPH stráca na význame, ak podnikateľ nepočíta s veľkými výdavkami na podnikanie. Ak platca DPH málo nakupuje, má aj malé výdavky na spotrebu a nie je potom čo odpočítavať. Platenie DPH robí značné problémy hlavne začínajúcim živnostníkom a majiteľom s.r.o., pretože daňové priznanie DPH sa musí podávať mesačne alebo štvrťročne. To znamená, že musia sledovať dátumy, ktoré sa mesačne, alebo štvrťročne opakujú.

Na začiatku podnikania nevedia dopredu približnú výšku ziskov, predpokladá sa skôr s menšími ziskami ako s väčšími, dodávateľsko-odberateľské vzťahy a kontakty sa ešte len rozbiehajú. Začínajúci podnikateľ ešte netuší, či budú prevažovať ako odberatelia platcovia DPH a či neplatcovia DPH.

Daňové priznanie DPH vypracováva zväčša účtovníčka, s tým sú spojené aj ďalšie náklady. V prípade, že si chce robiť priznanie DPH sám, má s tým problém, lebo mu chýba prax.

Preto začínajúcim podnikateľom odporúčame neprihlasovať sa na registráciu na daň z DPH pokiaľ nemusia, časom si môžu zvážiť situáciu a prihlásiť sa.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X