Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je to spotrebný úver a na čo ho môžete získať?

spotrebný úver definícia
Štátny príspevok pre mladých. Zdroj: thinkstock
23. mája 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Či už sa nám to páči, alebo nie, pravda je taká, že žijeme na dlh. Zrejme aj vám sa stalo, že ste si chceli kúpiť nábytok alebo nejaký domáci spotrebič, ale jednoducho ste naň nemali peniaze. Jedným z riešením takéhoto problému je spotrebný úver. 

Na čo si môžete zobrať spotrebný úver?

Spotrebný úver je možné charakterizovať ako úver určený pre spotrebiteľa na nepodnikateľské účely, zvyčajne na nákup spotrebného tovaru. Definícia je teda jasná. Môžete si tak zobrať spotrebný úver na auto, ale aj na dovolenku či na nákup zariadenia do vášho bytu. Spotrebný úver však môže slúžiť napríklad aj na dofinancovanie kúpy, či rekonštrukcie nehnuteľnosti.V podstate je možné vziať si spotrebný úver na čokoľvek. Banka účel využitia finančných prostriedkov spravidla nesleduje. Spotrebný úver poskytuje banka v rôznych podobách. Môže to byť napríklad pôžička, povolené prečerpanie či kreditná karta.

Spotrebný úver môže byť zabezpečený ručením, avšak banka nevyžaduje zabezpečenie nehnuteľnosťou. Niektoré banky poskytujú aj spotrebný úver bez dokladovania príjmu. Podmienky na získanie spotrebného úveru zvyčajne žiadajú, aby mal žiadateľ o úver viac ako 18 rokov a spravidla by mal byť občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na Slovensku.

Bezúčelový spotrebný úver je taký, pri ktorom banka nevyžaduje od klienta dokladovanie účelu použitia finančných prostriedkov.

Delenie úverov:

  1. podľa predmetu – bezúčelové a účelové
  2. podľa zaistenia – zabezpečené a nezabezpečené úvery
  3. metódy splácania – jednorazové, postupné
  4. lehoty splatnosti – krátkodobé, strednodobé a dlhodobé

Bezúčelové úvery sú tie, ktoré môžeme použiť na čokoľvek. Pri účelových už musíme dokladovať, na čo sme peniaze použili. Zabezpečené úvery sú tie, za ktoré sa ručí nehnuteľným majetkom, napríklad hypotekárny úver, hnuteľným majetkom, vinkuláciou vkladu v banke, ručiteľom atď. Krátkodobé úvery majú splatnosť do jedného roka, strednodobé do piatich rokov a dlhodobé nad päť rokov.

Výhody a nevýhody spotrebného úveru

Jednou z nevýhod spotrebného úveru je skutočnosť, že v porovnaní s nákupom na splátky, ho vybavíte trošku zložitejšie. Zvyčajne sa totiž vyžaduje preukázanie vašej schopnosti úver splácať, prípadne musíte preukázať zábezpeku, alebo mať ručiteľa. Pre mnohých je nevýhodou aj to, že v banke, od ktorej chcete spotrebný úver, musíte mať vedený aj účet.

Jednoznačnou výhodou však je, že vás spotrebný úver vyjde lacnejšie ako nákup na splátky. To je spôsobené úrokovou sadzbou, ktorá sa pri spotrebnom úvere pohybuje od približne päť do desať percent, no pri nákupe na splátky môžete tovar preplatiť aj o viac ako dvadsať percent. Výhodou je tiež rýchlejší schvaľovací proces než napríklad pri hypotekárnom úvere.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

knowhowrok 2024skillsspotrebný úver

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X