Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Cudzinci a zahraničné firmy môžu na území Slovenska podnikať založením organizačnej zložky. Čo je to a ako na to?

Businessman,With,Financial,Symbols,Coming,From,Hand
Foto: Shutterstock
16. mája 2022 Autor Informačný servis Tlačiť

Možno by sme si mysleli, že najmä teraz, no podnikaniu cudzincov alebo zahraničných osôb je Slovensko otvorené už veľmi dávno. A jednou z dobrých a výhodných možností ako môže zahraničná osoba na území Slovenska podnikať je založenie organizačnej zložky.

Čo všetko by ste o nej mali v prípade záujmu vedieť a za akých podmienok zriadenie Organizačnej zložky na Slovensku prebieha?

Čo je to organizačná zložka zahraničného podnikateľa?

Ide vlastne o istú formu formálneho zastúpenia zahraničnej spoločnosti na území Slovenskej republiky, vďaka ktorej môže zahraničná spoločnosť na Slovensku pôsobiť ako podnikateľský subjekt.

Ktoré zahraničné osoby môžu na Slovensku podnikať?

Na území Slovenskej republiky môžu podľa Obchodného zákonníka podnikať po splnení niektorých podmienok všetky osoby zo zahraničia, a to v rovnakom rozsahu ako osoby Slovenského občianstva a za rovnakých podmienok. Samozrejme podnikanie je možné iba v prípade, ak zákon nehovorí niečo iné. Dôležité slovo má okrem iného aj trvalý pobyt a členstvo v EÚ.

Aký je rozdiel medzi organizačnou zložkou a inými podnikateľskými formami?

Najväčším rozdielom, oproti klasickému založeniu spoločnosti, je absencia vlastnej právnej subjektivity organizačnej zložky, z čoho vyplýva, že podnikateľské aktivity sú vykonávané v mene zahraničného podnikateľa.

Vnútorné právne pomery či ručenie spoločníkov sa riadi právnym poriadkom štátu, z ktorého prichádza zriaďovateľ.

Na rozdiel od iných podnikateľských foriem, pri zakladaní nie je potrebné vytvárať základné imanie, pretože majetkovo je organizačná zložka napojená na svoju materskú spoločnosť v zahraničí, a teda majetok organizačnej zložky patrí zriaďovateľovi v zahraničí. Organizačná zložka teda prestavuje nedeliteľnú súčasť zakladajúcej zahraničnej osoby.

V prípade, ak príde k neschopnosti platiť peňažné záväzky zo strany organizačnej zložky teda platí, že tieto záväzky a dlhy sú záväzkami a dlhmi zahraničnej spoločnosti a konkurz je vypísaný priamo na materskú spoločnosť.

Eu,Flags,Waving,In,Front,Of,European,Parliament,Building.,Brussels,
Foto: Shutterstock

Ako založiť organizačnú zložku zahraničnej právnej osoby?

Na to, aby bolo vôbec možné nad založením organizačnej zložky uvažovať, je potrebné v prvom rade zriadiť registrované sídlo.

Organizačná zložka vzniká zapísaním do Obchodného registra pričom návrh na zápis do Obchodného registra podáva zahraničná právnická osoba, a teda zriaďovateľ, a do Obchodného registra sa zapisuje aj Vedúci organizačnej zložky, ktorý ju riadi. Konateľ a vedúci organizačnej zložky nemusí byť tá istá osoba.

Celý proces pozostáva zo zostavenia dokumentu o rozhodnutí zriadenia zložky, rôznych dokumentov pre Živnostenský a Obchodný register, výberu predmetov podnikania, získania osvedčenia o živnostenskom oprávnení, podania návrhu na zápis do Obchodného registra a ďalších úkonov, ako je uhradenie súdnych poplatkov či prebranie výpisu z Obchodného registra.

Celý proces je časovo náročný, a preto nie je na škodu využiť služby firiem ako je Company Consulting, ktorá všetky náležitosti až po dodanie kompletnej dokumentácie do vašich rúk vybaví za vás.

Oprávnenie podnikať vzniká presne dňom zápisu organizačnej zložky do Obchodného registra. Organizačná zložka má pridelené IČO pod ktorým na Slovensku podniká.

Kto môže byť vedúcim organizačnej zložky a čo môže vedúci vykonávať?

Vedúci organizačnej zložky musí byť fyzická osoba, ktorá je občanom EÚ alebo občanom OECD alebo má povolenie na pobyt v Slovenskej republike. Zároveň musí mať dosiahnutý vek minimálne 18 rokov, disponovať bezúhonnosťou a spôsobilosťou na právne úkony.

Vedúci rovnako ako aj štatutárny orgán zriaďovateľa má plnú moc vykonávať všetky právne úkony týkajúce sa organizačnej zložky.

Double,Exposure,Of,Business,Handshake,For,Successful,Of,Investment,Deal
Foto: Shutterstock

Účtovníctvo a dane organizačnej zložky

Účtovníctvo organizačnej zložky je potrebné viesť v rozsahu a spôsobom aký je ustanovený v Slovenskej republike. Účtovať je potrebné v podvojnej sústave.

Každá organizačná zložka musí byť registrovaná na daňovom úrade Slovenskej republiky a pôsobí ako slovenský daňový rezident. Z toho vyplýva, že jej príjmy sú zdaňované podľa slovenských daňových zákonov.

Ako sa organizačná zložka zruší?

Zrušenie rovnako ako zápis sa týka iba Obchodného registra, a teda v prípade zrušenia ide o výmaz organizačnej zložky z neho. Likvidáciu spoločnosti nie je potrebné vykonávať.

Organizačná zložka zahraničného podnikateľa predstavuje jeden z najpohodlnejších spôsobov ako je umožnené zahraničným osobám v Slovenskej republike podnikať. Spoločnostiam, ktoré sa zakladaniu venujú trvá celý proces zhruba 15-20 pracovných dní. Tak čo poviete, idete do toho?

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

organizačná zložkapodnikaniePRzahraničné firmy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X