Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňová kobra odhalila tri podvody za takmer päť miliónov eur

Daňová kobra odhalila tri podvody za takmer päť miliónov eur
Ilustračné foto: SITA
11. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
V troch prípadoch z rôznych kútov Slovenska hrozia obvineným sedem až 12-ročné tresty väzenia.
 
„Boj proti daňovým podvodom naberie na ďalších obrátkach,“ vyhlásil policajný prezident Tibor Gašpar na spoločnej tlačovej besede s námestníkom generálneho prokurátora pre trestný úsek Petrom Šufliarskym a prezidentom finančnej správy Františkom Imreczem.
 

Daňová kobra odhalila aj bieleho koňa

Policajný prezident Gašpar  informoval o trojici prípadov, ktoré sa podarilo odhaliť v spolupráci s finančnou správou a prokuratúrou. V prvom prípade z východu republiky obvinili 42-ročného Vikora G. „Došlo k zabráneniu vyplatenia neoprávneného nadmerného odpočtu,“ povedal Gašpar. Hrozila škoda takmer 2,463 milióna eur. „Bola to čistá fikcia. Urobil to veľmi jednoduchým spôsobom s nádejou, že mu to prejde,“ povedal Imrecze.
 
Obvinený podľa jeho slov v šiestich zdaňovacích obdobiach deklaroval dodanie hutného materiálu, pričom si uplatnil nadmerný odpočet. „Tovar sa nikde nenašiel,“ dodal Imrecze. Podľa Šufliarskeho mohlo ísť o postavenie bieleho koňa, počet páchateľov teda nie je v tomto prípade konečný. 
 

Akcie Iluzionista a Gróf

V druhom prípade, kde figuruje obvinený 56-ročný Ivan K. zo Slovenskej Ľupče, urobili policajti v stredu akciu pod názvom „Iluzionista“. Na bankovom účte zaistili 1,812 milióna eur. „Išlo o prevod práv duševného vlastníctva, teda know-how na spracovanie mastenca, pričom vzťah bol postavený na fikcii,“ ozrejmil Imrecze. 
 
Tretí prípad je najčerstvejší. Viac ako 70 policajtov sa vo štvrtok zapojilo do akcie „Gróf“. V niekoľkých okresoch západného Slovenska vykonali osem domových prehliadok, boli aj v dvoch advokátskych kanceláriách. Obvinili päť ľudí. Pre troch žiada prokurátor väzbu, jeden je na úteku a vyhlásili po ňom pátranie. Skupina podľa polície skúsila od štátu získať skoro 800-tisíc eur, išlo o obchody s CD a DVD.
 

 
„Tovar síce bol, ale nebola podpísaná kúpna zmluva a fakturovaná suma nebola uhradená,“ priblížil Imrecze s tým, že išlo o milióny cédečiek s nadhodnotenou hodnotou. Niektorí z obvinených nie sú pre prokuratúru úplne neznámi. Ako sa vyjadril Šufliarsky, Roderika A. stíhajú pre vydieranie, Mária R. pre lúpež a vraždu a Miroslava K. za vydieranie a podvod. 
 

Nadmerné odpočty DPH za 45 miliónov eur

Daňovú kobru zriadili vlani v lete a odvtedy odhalila podľa Imreczeho nelegálne nadmerné odpočty DPH v sume 45 miliónov, pričom 25 miliónov nevyplatili a ostatné sa dali zaistiť alebo inak vymáhať. „Tieto prípady sú signálne. Daňová kobra prispela k zvýšeniu efektivity výberu DPH,“ uviedol. „To, čo sa vyčísliť nedá, je vplyv na správanie sa daňových subjektov,“ doplnil ho policajný šéf Gašpar. 
 
Po nástupe nového generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára sa do tímu Daňovej kobry zapojila aj generálna prokuratúra. „Prokurátori budú dbať na to, aby osobám, ktoré páchajú daňovú trestnú činnosť, boli ukladané ako sankcie finančné tresty a tresty prepadnutiu majetku,“ uviedol Šufliarsky. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X