
Ako vyplniť daňové priznanie k DPH v roku 2025?

Daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty je hlavným výstupom osôb, ktoré nejakým spôsobom prichádzajú do kontaktu s daňou z pridanej hodnoty. Najčastejšie ide o klasických platiteľov DPH, ale stretneme sa aj s viacerými ďalšími osobami, ktoré sú povinné podávať daňové priznanie k DPH. Prečítajte si, ktoré to sú a vyhnite sa tak prípadným sankciám za nepodanie daňového priznania v stanovenej lehote. V článku sa dočítate viac o tom ako sa podáva daňové priznanie k DPH v roku 2025, nájdete tu praktické príklady aj jeho vzor. Vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty s účinnosťou od 1. januára 2021 určený oznámením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/017342/2020-731 a uverejnený vo Finančnom spravodajcovi pod poradovým číslom 19/2020 sa v roku 2025 nemení.
Zmeny v poučení na vyplnenie daňového priznania sa týkajú úprav účinných od 1. januára 2025 v ustanoveniach o:
- registračnej povinnosti platiteľa dane v súvislosti so zavedením osobitnej úpravy pre malé podniky,
- odpočítaní dane pri oneskorenej registrácii platiteľa dane,
- znížených sadzbách dane,
- oprave odpočítanej dane,
- úprave dane odpočítanej pri investičnom majetku.
Kto podáva daňové priznanie
Osoby, ktoré sú povinné podať daňové priznanie k DPH určuje zákon o dani z pridanej hodnoty v § 78. Daňové priznanie je povinný podať každý platiteľ DPH do 25 dní po skončení každého zdaňovacieho obdobia okrem platiteľa dane registrovaného pre daň podľa § 5 (zahraničná osoba). Súčasne do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia je každý platiteľ dane povinný zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť, ktorou sa rozumie kladný rozdiel, ktorý vznikne po odpočítaní celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie od celkovej výšky splatnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane vyrubenej colným orgánom pri dovoze tovaru. Platiteľ dane podľa § 4 (tuzemský platiteľ) je povinný podať aj nulové daňové priznanie, v prípade ak v zdaňovacom období nevznikla žiadna daňová povinnosť ani nárok na odpočet.
Príklad:
Spoločnosť je registrovaná ako platiteľ DPH podľa § 4. Počas apríla nevystavila žiadnu faktúru. Na vstupe takisto nemala žiadne prijaté faktúry ani bločky. Aj keď v zdaňovacom období nevznikla daňová povinnosť, spoločnosť musí podať nulové daňové priznanie do 25.mája 2025. V DPH priznaní zaškrtne políčko – v zdaňovacom období nevznikla daňová povinnosť ani nárok na odpočet. Spoločnosť nemá povinnosť podať kontrolný výkaz.
O trochu inak to je pri zahraničných platiteľoch (§ 5 zákona o DPH). Tieto osoby majú povinnosť podať daňové priznanie v nasledujúcich prípadoch:
- ak mu vznikla v zdaňovacom období povinnosť platiť daň podľa § 69 zákona (odvádza daň na výstupe),
- ak v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 (intrakomunitárne dodanie do EÚ) alebo § 47 zákona (vývoz tovaru),
- ak dodal tovar podľa § 45 zákona (trojstranný obchod),
- ak uplatňuje odpočítanie dane cez daňové priznanie(podľa § 49 ods. 9 zákona, platiteľ dane registrovaný pre daň podľa § 5 zákona, ktorý spĺňa podmienky na vrátenie dane podľa § 55a alebo § 56 zákona, nemôže uplatňovať odpočítanie dane z tovarov a služieb prostredníctvom daňového priznania okrem odpočítania dane z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, pri ktorých je osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 1 zákona, a okrem odpočítania ním uplatnenej dane na tovary a služby, pri ktorých je osobou povinnou platiť daň),
- ak je povinný platiť daň podľa § 48c ods. 5 zákona,
- ak nadobudol tovar podľa § 44 zákona s oslobodením od dane.
Daňové priznanie podáva takisto do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia.
Daňový zástupca podľa § 69a zákona je povinný za zastúpených dovozcov podať jedno spoločné daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca. K daňovému priznaniu je povinný priložiť zoznam zastúpených dovozcov s uvedením sumy všetkých základov dane ním deklarovaných dodaní tovaru osobitne za každého zastúpeného dovozcu.
Daňový zástupca podľa § 69aa zákona je povinný za zastúpené zahraničné osoby podať jedno spoločné daňové priznanie do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia, ktorým je kalendárny mesiac. Uvádza v ňom údaje za všetky zastúpené osoby.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Daňové priznanie pri registrácii podľa § 7/ 7a
- Povinnosť podať daňové priznanie pre neregistrovaných
- Nové auto z EÚ
- Nadmerný odpočet
- Oneskorená žiadosť o registráciu
- Vyplnenie tlačiva daňového priznania
- Vzor tlačiva daňového priznania
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.