Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Diabol je skrytý v detailoch, vysvetľuje premenovanie FNM premiér

Zľava: Štátny tajomník MH SR Martin Chren a minister hospodárstva Juraj Miškov poèas spoloènej tlaèovej besedy, kde Martin Chren oficiálne oznámil, že konèí vo funkcii štátneho tajomníka MH SR a bude pôsobi ako poslanec NR SR. Bratislava, 17. február 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková Poslanci Martin Chren a Juraj Miškov. Foto: SITA
10. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Bez úplného zrušenia Fondu národného majetku SR bude podľa predsedu strany SKOK! Juraja Miškova pokračovať na Slovensku rabovanie a rozkrádanie.

FNM nahradí Správcovská agentúra

Fond národného majetku SR (FNM) sa nezruší, ale len premenuje. Tvrdí to Slovenská občianska koalícia (SKOK!). „FNM, symbol rabovania a rozkrádania, treba zrušiť bez náhrady, a nielen premenovať,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii predseda strany SKOK! Juraj Miškov.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už pripravilo zákon o zrušení fondu. Podľa tohto návrhu by mal fond ukončiť svoju činnosť ku koncu tohto roka. Vzhľadom na existenciu záväzkov zo súdnych sporov voči FNM vo výške viac ako 400 miliónov eur, z vydaných dlhopisov, vysporiadavanie reštitučných a iných obdobných nárokov oprávnených osôb a ručenia FNM za rôzne záväzky nie je podľa ministerstva možné fond zrušiť s právnym nástupníctvom štátu.

Navrhuje sa preto zriadenie Správcovskej agentúry ako právneho nástupcu FNM. Ostatné úlohy a kompetencie FNM, ktoré sa v súčasnosti sústreďujú najmä na podnikanie obchodných spoločností, má prevziať ministerstvo hospodárstva. 

SKOK chce zrušenie FNM bez náhrady

Práve vznik Správcovskej agentúry sa nepozdáva strane SKOK!. Podľa nezradeného poslanca NR SR Jozefa Kollára navrhnutý zákon je v rozpore so záujmami Slovenska, pretože oslabí kontrolu nad správou a rozpredajom štátneho majetku. „Nezrušenie FNM, len jeho premenovanie, vyhovuje nielen Robertovi Ficovi, ale aj politikom, ktorí chcú prísť po ňom. My presadzujeme zrušenie FNM bez náhrady,“ konštatoval jeho kolega Martin Chren. 

Podľa premiéra Roberta Fica je zrušenie FNM bez vytvorenia Správcovskej agentúry nemožné. „Aj v politike platí, že diabol je skrytý v detailoch. V prípade FNM sa proces ukončenia činnosti zdal byť jednoduchý, ale zistili sme, že presuny aktív, ktoré sú v rukách fondu, je neuveriteľná komplikovaná procedúra. Nejaké obdobie tak bude musieť pôsobiť nejaká malá agentúra. Podstatné je, že FNM prestáva existovať,“ uviedol Fico na tlačovej besede po rokovaní vlády.

Novovytvorená agentúra by mala byť podľa návrhu zákona kontrolovaná primárne vládou SR, pričom tá bude menovať členov štatutárneho orgánu agentúry. „Z dôvodu väčšej flexibility v hospodárení agentúry sa navrhuje, aby jej rozpočet schvaľovala vláda, pričom na určité druhy nakladania s majetkom agentúry bude nevyhnutný predchádzajúci súhlas ministerstva financií.

Všetky kompetencie a úlohy vykonávané doposiaľ FNM v oblasti privatizácie prejdú v zásade do pôsobnosti ministerstva hospodárstva,“ konštatuje sa v návrhu zákona.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X