Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dotácia na nájomné: Ako ju účtovať, ako zdaniť a aké sú podmienky čerpania?

Dotácia na nájomné
Dotácia na nájomné Foto: Getty Images
17. septembra 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

V súvislosti so stále prebiehajúcou koronakrízou pripravila vláda v rámci opatrení na zmiernenie jej následkov pomoc pre prenajímateľov a nájomcov. Jej zmyslom je znížiť cenu nájomného pre nájomcu a kompenzovať prípadný výpadok príjmov z prenájmu pre prenajímateľov. Na úvod si zopakujme základné podmienky čerpania dotácie, ktoré vo svojom stanovisku zverejnilo ministerstvo hospodárstva.

Podmienky čerpania dotácie

Dotácia sa týka tých nájomných vzťahov (vrátane nájmov majetku štátu), ktoré vznikli najneskôr 1. februára 2020, ktorých predmetom je miestnosť alebo jej časť alebo súbor miestností určené rozhodnutím stavebného úradu na iné účely ako na bývanie a v ktorých nájomca predáva tovar alebo poskytuje služby konečným spotrebiteľom vrátane súvisiacich obslužných priestorov a skladových priestorov, alebo trhové miesto.

Príklad: Nájomca má uzatvorenú zmluvu dňa 13. 1. 2020, na základe ktorej má nájomca právo užívať nehnuteľnosť na podnikanie od 1. 2. 2020. Nájomca má v nebytových priestoroch obchod so športovými potrebami. V danom prípade je splnená podmienka existencie nájomného vzťahu pred februárom 2020.

Aj keď je príjemcom dotácie na úhradu nájomného nájomca, o dotáciu žiada prenajímateľ v mene nájomcu a na svoj vlastný účet.

Osobitný režim počas pandémie pri nájme majetku štátu je upravený v § 13c ods. 6 zákona o poskytovaní dotácií, podľa ktorého sa nájomné počas obdobia sťaženého užívania za prenájom nehnuteľného majetku štátu znižuje na polovicu, ak správca ako prenajímateľ podá žiadosť o dotáciu na úhradu nájomného. O zvyšok pôvodne dohodnutého nájomného (vo výške 50% nájomného) správca požiada v mene nájomcu formou elektronického formulára od ministerstva hospodárstva.

V konečnom dôsledku nájomca de facto priamo neuhradí správcovi žiadne nájomné, pretože pôvodne dohodnuté nájomné sa zníži o polovicu zo zákona a zvyšná časť pôvodne dohodnutého nájomného bude správcovi uhradená na jeho účet z dotácie ministerstva hospodárstva.

Do sumy nájomného, na ktoré sa žiada dotácia, sa nezaratúvajú úhrady za plnenia obvykle spojené s užívaním predmetu nájmu. Preto povinnosť nájomcu uhradiť vyčíslené prevádzkové náklady (uhrádzané napr. vo forme zálohovej platby) ostáva zachovaná aj napriek žiadosti o dotáciu na úhradu nájomného. Ak dohodnutá výška nájomného zahŕňa aj úhrady za plnenia, a nie je možné ich oddeliť od samotného nájomného, zákon predpokladá, že úhrady za plnenia tvoria 5 % z výšky nájomného. V tomto prípade sa za nájomné teda pokladá 95 % takto dohodnutej výšky nájmu.

Ak nebude dotácia na úhradu nájmu z nejakého dôvodu poskytnutá (nesplnenie podmienok, nepožiadanie), je nájomca povinný správcovi ako prenajímateľovi uhradiť dohodnuté nájomné v plnej výške podľa nájomnej zmluvy.

POZOR:

Dotáciu je možné čerpať len na úhradu nájmov takých priestorov, ktoré boli povinne zatvorené rozhodnutím príslušného orgánu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Účtovný pohľad u nájomcu v podvojnom účtovníctve
  • Účtovný pohľad u prenajímateľa v podvojnom účtovníctve
  • Dotácia na nájomné z pohľadu dane z príjmov a dane z pridanej hodnoty

Účtovný pohľad u nájomcu v podvojnom účtovníctve

V rámci podvojného účtovníctva sa nájomca stretne v súvislosti s dotáciou s 3 účtovnými prípadmi. Bežný nájom účtuje nájomca na základe zmluvy alebo na základe faktúry nasledovne:

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

covid19dotácie na nájomnékoronavírusPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X