- Podnikam.sk
- Články
- Odvody
- Odvody do sociálnej poisťovne
- Druhý pilier sa otvorí od 15. marca 2015 na tri mesiace
Druhý pilier sa otvorí od 15. marca 2015 na tri mesiace
V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.
Novele zákona pôjde v skrátenom legislatívnom konaní
Druhý dôchodkový pilier by sa mal otvoriť od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.
Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia majú dostať všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo ktorí si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet súčasne požiadal parlament, aby sa týmto návrhom zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.
TIPY na eBooky:
-
Rady pre živnostníkov ako neodísť do penzie s holým zadkom!
- Všetko o odvodoch pre začínajúceho a existujúceho podnikateľa
„Ide nám predovšetkým o vytvorenie podmienok pre každého jedného sporiteľa, aby sa dobrovoľne rozhodol, či bude znášať riziká, ktoré sú spojené s veľmi nízkymi dôchodkami, ktoré by mali byť z tohto piliera vyplácané aj v budúcnosti,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico. O možnosti vystúpiť z druhého piliera bude podľa Fica informovaný každý sporiteľ.
Podľa Fica je 2. pilier pre mnohých nevýhodný
Premiér zopakoval, že v druhom pilieri je obrovské množstvo ľudí, pre ktorých je výhodnejšie zostať len v prvom, štátnom pilieri. Ako uviedol, v sporivom pilieri je asi 350 tisíc osôb, ktoré nemajú žiadny vymeriavací základ a ďalších 200 tisíc až 300 tisíc ľudí, ktorí majú príjmy na úrovni 500 až 600 eur.
„Takíto ľudia si v živote nenasporia v druhom pilieri,“ tvrdí predseda vlády. Rovnako je podľa neho druhý pilier nevýhodný pre sporiteľov vo vyššom veku. Navrhovanú novelu zákona spolu s návrhom na skrátené legislatívne konanie vláda podľa Fica ešte v stredu doručí do Národnej rady SR. O novele zákona začne parlament podľa premiéra rokovať možno už tento týždeň.
TIP: Prečítajte si dva rôzne pohľady na 2.pilier:
- Sú dôchodky z druhého piliera prinízke? (príspevok Inštitútu finančnej politiky pri MF SR)
- Ako Fico o druhom pilieri zavádza a klame (blog odborníka na sociálne odvody)
Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter uviedol, že ešte nerezignoval na ambíciu prijať objektívnejšie opatrenia v súvislosti s doživotnými dôchodkami. „Minimálne dva parametre sú tam také, kde by som rád dospel k nejakej zhode všetkých zainteresovaných, aby sme mohli povedať, že je objektívnejšia tá výplata,“ povedal.
Podľa poslanca Brocku ide o falošnú hru
Premiér Robert Fico hrá podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku so sporiteľmi falošnú hru. Ako ďalej uviedol na tlačovej besede, problémom dôchodkového systému je prvý, priebežný pilier, v ktorom vláda musí vykonať zmeny.
„Mala by sa oslabovať váha prvého piliera a druhý pilier by sa mal posilňovať,“ tvrdí Brocka. Upozornil na to, že v tomto roku dotuje štát zo štátneho rozpočtu Sociálnu poisťovňu sumou 1 mld. eur.
Ak by podľa Brocku z druhého piliera vystúpilo 10 % sporiteľov, tak Sociálna poisťovňa tým získa približne 600 mil. eur a o túto sumu môže byť nižšia dotácia štátu pre poisťovňu. „Robert Fico potrebuje peniaze sporiteľov,“ dodal podpredseda KDH.
Čo hovorí nový zákon
Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.
„V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená,“ uvádza ministerstvo práce. Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov.